Bitcoin nedir?
Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bu yazımızda, bu da burada bulunsun niteliğinde bir araştırma yazısına yer verdik. Bitcoin nedir, ne işe yarar, bilmemiz gerekenler gibi konuları bu haber yazımızda basit ve yalın bir dille bulabileceksiniz.

Bitcoin’i bir otomobile benzetebiliriz

Teknik olarak her özelliğini bilmeseniz dahi bir otomobili kullanabilirsiniz. Bitcoin de tıpkı böyledir; bitcoin’in alt yapısı, teknik detayları, üretim şekli vb gibi özellikleri karmaşık bir yapı gibi gözükse de kendisi anlaması oldukça basit bir kavramdır. Bitcoin ticareti, alım-satım (trade) yapmak, herhangi bir alışverişte Bitcoin kullanabilmek için teknik detaylarını bilmenize gerek yoktur.

Bitcoin Nedir?

Tek bir cümle ile tanımlamak gerekirse Bitcoin, herhangi bir merkeze bağlı olmayan, fiziki olarak cüzdanınızda taşıyamayacağınız, elektronik cüzdan adı verilen bir ekranda saklayabileceğiniz dijital bir ödeme yöntemidir. Bazı kesimler tarafından bir dijital para birimi, bazı kesimler tarafından ise yalnızca dijital bir ödeme methodu olarak tanımlanır. Bitcoin herhangi bir banka, kurum ya da kuruluşa bağlı değildir. ( Anonim )

Alışılagelmiş ödeme yöntemlerinden ayıran en önemli iki özelliğinden biri, dünyanın istediğiniz yerine anında para transferi yapabilirsiniz.  İkincisi ise, bu transfer için, herhangi bir aracıya ihtiyacınız olmadan, bir banka transferinde ödediğiniz transfer ücretlerine göre oldukça düşük bir maliyetle bunu yapabiliyor olmanızdır.

Gbextr

İlk üretim yılı, üretim miktarı;

Bitcoin’in ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamato takma adını kullanan birisi tarafından üretilmeye başlandığı bilinmektedir.

Yazının yazıldığı 2017 Haziran ayında piyasada 16.4 milyon adet bulunan Bitcoin’in üretimi, toplamda 21milyon adetle sınırlıdır.

Değeri nasıl belirleniyor?

Bitcoin’in değerini belirleyen en önemli etken, arz-talep ve kullanım alanının yaygınlığıdır. Sınırlı sayıda üretilebilecek olması, her geçen gün artan arz-talep ve son olarak artan kullanım alanının yaygınlığı gibi etkenler, Bitcoin’in kur değerinin artmasına ya da azalmasına neden olmaktadır.

Bitcoin, üretimi için Blockchain teknolojisi adı verilen dağınık bir veri tabanı kullanılmaktadır. Bitcoin, Blockchain kullanarak açık kaynak kodlu bir yazılım geliştirilmiş ve bu yazılım meraklılarına kendi imkanlarıyla Bitcoin üretebilme imkanı sağlamıştır. Bu yöntemi kullanarak Bitcoin üretme işine Bitcoin Madenciliği (mining) adı verilir.

Bitcoin’in üretilmeye başlanması ve popülerliğinin artmaya başlamasının ardından daha bir çok dijital para serisi, gerek Bitcoin Blockchain’i kullanarak, gerekse kendi Blockchain teknolojilerini geliştirerek üretilmeye başlamıştır. Zamanla, Bitcoin, alt coin’ler ve diğer kripto para birimlerinin, kur değerlerini, işlem hacimlerini, piyasa değerlerini gösteren kripto para borsaları oluşmuştur. Günümüzde kripto para borsalarında işlem gören 800’ün üzerinde coin ( kripto para ) bulunmaktadır.

Sadece kripto paraların değerlerini listeleyen siteler olduğu gibi, tıpkı bir döviz bürosu gibi hizmet veren dilediğiniz coin’i alıp satabileceğiniz, dilediğiniz coinler arasında değişim (exchange) yapabileceğiniz coin borsaları bulunmaktadır.

Bitcoin’in özellikleri nelerdir?

  • Alışılagelmiş bankacılık sistemlerine alternatif bir ödeme yöntemidir,
  • Ülke ekonomilerinden, siyasetten ve enflasyondan etkilenmez,
  • Herhangi bir aracıya ihtiyaç olmadan transfer yapabilirsiniz,
  • Bilinen transfer yöntemlerine göre, masrafları çok daha düşüktür,
  • Bitcoin kabul eden işletmelerde, ödemenizi Bitcoin ile yapabilirsiniz,
  • Herhangi bir döviz birimine göre, kur artış-azalış farkları çok daha yüksek olduğundan, alım-satım yaparak anlık gelirler elde edebilirsiniz,
  • Uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.Bitcoin’in değeri;

Üretilmeye başlandığı yıllarda yalnızca 0,01$ kurundan işlem görebilen bir Bitcoin, haberin yazıldığı bu tarihte coinmarketcap verilerine göre 2.600$ kurundan işlem görmektedir. Günlük işlem hacmi 1milyar$ ve piyasa değeri ise 43milyar$ seviyesine ulaşmıştır.

Ekim 2017; 1 Bitcoin = 5.800$, toplam piyasa değeri, 96 milyar dolar.

Dilediğiniz kadar Bitcoin alabilirsiniz;

Bitcoin alımı hakkında bilinen bir yanlış vardır, 2,600$’ım olmadan BTC alamam. Bu bilginin aksine, dilediğiniz rakamda Bitcoin alabilirsiniz, ister 100TL’lik, ister 1,000TL’lik. Bunun sebebi ise, bir Bitcoin’in 100milyon Satoshi’den oluşmasıdır. Bu durumda 1Satoshi=0,000026$ değerinde olduğundan, siz istediğiniz miktarda BTC satın alabilir ve satabilirsiniz.

Ayrıca bakınız; Türkiyede Bitcoin nasıl alınır?

Blockchain nedir?

 

Sinan Dündoğan

Kripto Para Haber / Kurucu
Kripto Para Araştırmacısı


Bitcoin nedir? sorusu size sorulsaydı nasıl cevaplardınız?
Cevabınızı yorumlarda paylaşabilirsiniz.
Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin