in , ,

Yeni AB yasası: Bankalar 2020’den itibaren Bitcoin tutup satabilecekler

Yeni AB yasası: Bankalar 2020'den itibaren Bitcoin tutup satabilecekler
Yeni AB yasası: Bankalar 2020'den itibaren Bitcoin tutup satabilecekler

Avrupa Birliği (AB) şu ana kadar kripto paralar ve Bitcoin, Ether veya XRP gibi dijital varlıklar ile kara para aklama ve terör finansmanı konularında olumsuz bir tutum sergiledi. Ancak, bu görüş yavaş ama emin adımlarla dönüyor gibi görünüyor. Dördüncü Para Aklama Direktifinin revize edilmesi bankalar için büyük rahatlama sağlayacak gibi.


Bankalar Bitcoin‘i güvende tutabilir ve müşterilerine sunabilir

AB, 2020’de yürürlüğe girmesi planlanan dördüncü Para Aklama Direktifi üzerine yeni bir tasarı çıkardı. Şimdiye kadar, bankacılık kurumlarının sanal varlık teklif etmeleri veya müşterileri için saklamaları yasaktı. Alman Federal Meclisi bu AB yasasını bir fırsat olarak değerlendirdi ve yakın zamanda ilgili basitleştirmeleri sağlayan yasa tasarısını uygulamaya koydu. Ancak, yasanın yürürlüğe girebilmesi için daha fazla onay alınması gerekiyor.

Yeni yasa taslağında, ilk versiyonda hala var olan ayrılma gereği silindi. Ayrılma şartı, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların elde tutulmasının, diğer bankacılık işlemleriyle aynı tüzel kişiden kaynaklanmaması gerektiğini içeriyor. Buna göre, bankalar uygun bir saklama hizmeti sunan harici servis sağlayıcılara başvurmak zorundalar.

Bununla birlikte, gelecek yıldan itibaren, Almanya’daki bankalar, müşterilerine çevrimiçi bankacılıktaki hisse senetleri veya menkul kıymetler gibi geleneksel finansal araçların yanı sıra kripto para birimleri sunabilecekler. Endüstri uzmanları bu kararı memnuniyetle karşılamakta ve Almanya’ya kripto para birimleri düzenlemesinde öncü bir rol vermekte. Danışmanlık şirketi DLC’nin başkanı Sven Hildebrandt şöyle diyor:

Almanya kripto cenneti olma yolunda ilerliyor. Alman yasama meclisi, kripto sorumlularının düzenlenmesinde öncü bir rol oynuyor.

Alman Bankacılar Birliği (BdB), bankaların müşteri varlıklarını güvende tutma konusunda güçlü bir güvenlik ve risk yönetimi konusunda zengin deneyime sahip olduğunu belirtiyor. Ek olarak, bankalar her zaman Mali Denetleme Kurumu tarafından izlenmekte ve sürekli gözlemlenmektedir.

Eleştirmenler, bankaların kripto para birimlerinin agresif bir şekilde reklamını yapabilmesinden endişeli. Mali uzman Niels Nauhauser şöyle açıklıyor:

Temel olarak, komisyon haklıysa, bankalar çok çeşitli finansal ürünler satarlar. Kripto para satmalarına ve bir ücret karşılığında saklamalarına izin verilirse, müşterilerin varlıklarını, ne elde ettiklerini bilmeden toplam zarar riskiyle satma riskine maruz kalabilirler.

Ekonomist Fabio de Masi, bankaların bu kazançlı işe girebilmek için bu anı beklediklerini işaret ediyor. Bununla birlikte, kripto paralar konusunda yeterli bilgi ve ortaya çıkan risklerin detaylı açıklanması gerek bulunuyor.

Bankalar kripto işlemlerinden elde edilen kazançlar konusunda oldukça pozitifler. Ancak, finansal tüketicinin korunmasına zarar verilmemelidir.

Bitcoin ana akıma adapte mi oluyor?

Bu adım, insanların günlük yaşamlarında kullanımlarını artırmayacak olmasına rağmen, kripto para birimlerinin yayılmasını ve kabul edilmesini teşvik edecektir. Bitcoin daha geniş bir müşteri tabanına spekülatif bir araç olarak sunulabilir ve böylece hisse senetleri ve menkul kıymetlerle daha sıkı rekabet edebilir.

2013’ten beri, Bitcoin, dünyadaki en önemli hisse senedi endekslerinden olan S&P500’den daha yüksek getiri elde etti. Güçlü performansına rağmen, bu gelişmelerin Bitcoin fiyatı ve pazarın gelişimi üzerindeki etkisinin ne olduğu görülmeye devam ediyor. yazımız yayına hazırlanırken, Bitcoin, 7.545 dolardan işlem görüyordu.

crypto-news-flash


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tanınmış analistten Bitcoin ve XRP için korkutan senaryo! “Dördüncü çeyrek sıkıntılı geçecek”

29 Kasım Bitcoin fiyat analizi: BTC/USD için önemli seviyeler

Bitcoin küresel piyasalardan ayrışıyor

Analistler 2019 sonunda Bitcoin için ne düşünüyor? İndikatörler ne gösteriyor?