in , ,

Solana, ağ tıkanıklığı sonrası Mainnet Beta’yı “başarıyla yeniden başlattı”

Solana,  ağ tıkanıklığı sonrası Mainnet Beta'yı "başarıyla yeniden başlattı"
Solana,  ağ tıkanıklığı sonrası Mainnet Beta'yı "başarıyla yeniden başlattı"

Kripto Para Haber – Solana ağı, aşırı işlem yükü nedeniyle 16 saatten fazla bir süredir kesinti yaşadı ve hiçbir işlem onaylanmadı. Geliştiriciler, şu anda beta aşamasında olan ağın yeniden başlatılması sürecini gerçekleştiriyor.

Kesinti 16 saati aşkın süredir devam ediyordu. Bu kadar uzun süreli bir kesinti oluşması, 2021 yılının yıldızı haline gelen platform için büyük endişe kaynağı olarak görülüyor. Solana ekibi, bugün, ana ağ beta sürümünü yeniden başlattı. Şimdi gün içerisinde Blockchain ağının yeniden tam kapasitesi çalışması bekleniyor.


Solana blok zincirinin durumunu izleyen bir hesaptan gelen tweetler, işlem yükündeki büyük bir artışın saniyede 400.000 işlem zirvesine ulaştığını söylüyor. İşlem sayılarının bu kadar büyük rakamlara çıkması işlem kuyruğunu doldurdu. Bu durum “ağ için kritik mesajlaşmaya öncelik verilmemesi, ağın çatallanmaya başlamasına neden oldu” şeklinde yorumlanıyor.

Sonraki bellek tüketimindeki artış, bazı düğümlerin çevrimdışı olmasına neden oldu. Bu sorunu çözmek için Solana’nın geliştiricileri çareyi ağın yeniden başlatılmasında arıyor.

Sorunun 1. katmanda olduğu ve Solana’da oluşturulan her şeyi etkilediği bildiriliyor. Solana’nın şu anda beta aşamasında olduğu ve kesintinin etkilerini bir şekilde iyileştirdiği belirtilmeli.

Solana tokeni SOL fiyatı da haberin yayınlanmasından hemen sonra saatler içinde %10 oranında düşerek önemli ölçüde düştü. Ardından gelen toparlanma sonrası şu an yüzde 2,5 değerinde bir kayıp söz konusu.

Solana ve Arbitrum çevrimdışı oldu, Ethereum saldırıdan kaçtı

Ölçeklendirme platformu Arbitrum da yaklaşık bir saatliğine çökerken, çevrimdışı olan tek ağ Solana değil. Arbitrum One, hiçbir fonun riske atılmadığını ve yalnızca yeni işlemlerin gerçekleştirilemeyeceğini söyledi. Bu platformların her ikisi de Pazar tarafından büyük ilgi çekti. Bu nedenle bu kesintilerin gündeme oturması gayet normal.

Ethereum da saldırıya uğradı, ancak zarar görmedi. Geliştirici Marius Van Der Wijden, Twitter’da kimliği belirsiz bir varlığın Ethereum’a saldırdığını ve bazı Nethermind düğümlerinin geçersiz bir zincire geçtiğini söyledi. Ancak ağı güvence altına alan diğer istemcilerle, düğümler o zamandan beri doğru zincire yeniden katıldı.

Bu yeni nesil ağların ve çözümlerin blok zincir ekosisteminin önemli bir parçası haline geldiği bir zamanda, bu saldırılar onları mercek altına alacak. Genellikle geleceğin önemli bir parçası olarak görülürler, ancak bu, gelişmenin ilk günlerinde olduklarının kanıtıdır.

Sonuçta, Ethereum da ömrü boyunca birçok iniş ve çıkış yaşadı, özellikle de kötü şöhretli DAO olayı. Bunlar büyüyen sancılar ve şans eseri para hırsızlığı kadar kötü sonuçlar doğurmadı. Geçmişte olduğu gibi bu tür olaylar sonrasında ekipler daha güçlü önlemler alıyor.

beincrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SafeMoon fiyat tahmini: Ani bir %40 düşüş yaşanabilir

SafeMoon fiyat tahmini: Ani bir düşüş mü yaşanacak?

Ripple SEC davası: SEC mahkemenin talep ettiği belgelere yanıt vermiyor!

Ripple SEC davası: SEC mahkemenin talep ettiği belgelere yanıt vermiyor!