in

Kripto para dolandırıcılarının 2020’de çaldığı toplam miktar açıklandı

Avrupa merkezli dev kripto borsası hacklendi: 5 milyon dolar kayıp!
Avrupa merkezli dev kripto borsası hacklendi: 5 milyon dolar kayıp!

Kripto para dolandırıcılarının bu yıl çaldığı toplam miktar ortaya çıktı. Blockchain analiz şirketi Chainanalysis tarafından yapılan araştırmaya göre yılın ilk 7 ayında 381 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı gerçekleştirildi.


Dolandırıcılığın kripto alanındaki faaliyetlerin yalnızca %1’ini oluşturduğunu ifade edelim.

Her 10 kripto para suçundan 8’i dolandırıcılık faaliyeti

Açıklamaya göre, kripto dolandırıcılığı dijital para alanında meydana gelen diğer suçları gölgede bıraktı. Yine de 2019, dolandırıcılıkların geçen yıl endüstri ile ilgili suçların %79’unu tek başına oluşturduğu düşünüldüğünde büyük kayıpların yılı olarak kabul ediliyor. Geçen sene PlusToken gibi birkaç yüksek profilli Ponzi şeması sebebiyle milyonlarca dolar çalınmıştı.

Şu anda, dolandırıcılık kripto alanındaki faaliyetlerin %1’ini oluşturuyor. Bu yıl, şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık olayı, bazı yüksek profilli hesapları devralan ve takipçilerin bir cüzdan adresine BTC göndermelerini talep eden Twitter hack saldırısı. Dolandırıcıların bu olayda en az 120.000 dolar çaldığı ifade ediliyor.

İtibar ticareti hız kazandı

İtibar ticareti olarak da bilinen bu tür dolandırıcılığın, Haziran 2018’den bu yana endüstride yaşanan dolandırıcılıkların %71’ini oluşturduğu söyleniyor. Rapor, 15 Temmuz’daki saldırıdan gelen fonların çoğunun diğer cüzdanlara taşındığını belirtiyor.

Yine de yaşanan dolandırıcılık vakalarının çoğunlukla kullanıcılardan kaynaklandığını belirtmekte fayda var. Kandırmacaların çoğu Ponzi şeması, itibar dolandırıcılığı ve benzer kullanıcı manipülasyonlarıyla sağlanıyor. Bu konuda kullanıcıların “bana bir şey olmaz” anlayışıyla değil, kendi kişisel araştırmalarını en iyi şekilde yaparak, endüstriyi bir oyun olarak görmeden dikkatli işlemler yapmasını bir kez daha tavsiye ediyoruz. Kolay yoldan kazanç sağlamak uğruna varlığınızı bilmediğiniz birine emanet etmeyin, büyük vaatlere sahip şirketlere yatırmayın ve mutlaka bilgi seviyenizi yükseltin.

Bu arada bir analist, Bitcoin fiyatını 20 bin dolara taşıyabileceğini söylediği bir formül paylaştı. Buradan okuyabilirsiniz.

coinspeaker


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önde gelen analist yükseliş beklediği 5 kripto para birimini açıkladı

Önde gelen analist yükseliş beklediği 5 kripto para birimini açıkladı

23 Eylül Ethereum (ETH) ve Tezos (XTZ) fiyat analizi

24 Temmuz uzun vadeli Ethereum (ETH) fiyat analizi