Hazine Müsteşarlığı Bitcoin hakkında açıklama yaptı

Hazine Müsteşarlığı

Hazine Müsteşarlığı tarafından toplanan Finansal İstikrar Komitesi, kripto para birimlerinin tamamına ilişkin düzenlemeleri geliştirme amacıyla bir çalışma grubu oluşturacak. Son zamanlarda yükselişe geçen Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile alakalı Hazine Müsteşarlığı harekete geçti.

Finansal İstikrar Komitesi’nin 34. Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında 10 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşti. Hazine tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre bundan sonraki süreçte hem yerel hem de küresel ölçekte yaşanan tüm gelişmeler analiz edilecek. Toplantıda bu gelişmelerin finansal piyasaya olan etkilerinin değerlendirilmesi ve sektörün veri altyapısının güçlendirilmesi değerlendirmeleri de yapıldı.

Hazine Müsteşarlığı düzenleme yapacak

Hazine Müsteşarlığı’nın web sitesinde yayınlanan açıklamada; Türkiye’de herhangi bir yasal dayanağı olmayan Bitcoin ve türevlerine ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi amacıyla bir çalışma grubunun oluşturulması ve kripto paraların riskleriyle alakalı kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildi. Hazine bu çerçevede şu ifadeleri kullandı:

Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir. Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmektedir. Bu durum önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir. Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları genellikle herhangi bir düzenleme ve gözetim kapsamında yapılmamaktadır. Bu nedenle de dolandırıcılık için uygun bir zemin oluşturmaktadır. Kripto paranın dolaşımda olduğu piyasanın herhangi bir resmi otorite ya da garantör kurum tarafından denetlenme imkanı olmadığından, bazı kişilerce yatırım aracı olarak görülen kripto paranın aynı zamanda yasa dışı faaliyetlerde de kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu hususlar çerçevesinde, kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında yukarıda bahsi geçen olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir.

Mehmet Şimşek uyardı

Öte yandan Finansal İstikrar Komitesi (FİK) toplantısını yöneten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de vatandaşlara uyarılarda bulundu. Şimşek şu ifadeleri kullandı:

Kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve işlem yaptıklarında olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance