Brave Tarayıcı Kullanırken Kripto Para Kazanmak Mümkün Olacak

Her geçen gün Bitcoin’i uygulamalarında kullanan iş modelleri ve hizmetlerin sayısı artıyor. Bu uygulamalardan birisi de Brave. Brave’in çözmeyi hedeflediği problem, kullanıcıların internette gezinirken görmeyi istemedikleri reklamları görmesi.

Diğer taraftan bu reklamlar bizlere gösterildiği için bir kazancımız olmadığı gibi, esasında internet hızımızın da yavaşlamasına neden olabiliyor.

Brave-FTimg1İşte bu fikirden hareket ederek, hem istemediğimiz reklamların bize gösterilmemesi, hem internette gezinirken Bitcoin kazanmamıza izin veren ve istediğimiz siteye bağış yaparak hiç reklam gösterilmemesini sağlayacak yeni bir tarayıcı hizmete girdi.

Mozilla’nın geliştiricilerinden Brendan Eich’in kurucusu olduğu ve “Daha iyi bir internet“ sloganı ile çıkan Brave isimli bu tarayıcının Bitcoin eko sistemine büyük katkıları olacağı şüphesiz. Brendan’ın Bitcoin.com’a verdiği ropörtaj ‘ı sizlerle paylaşıyoruz.

Brave çevrimiçi para kazanma ve reklam engelleme sorununu nasıl çözebilir?

BE: Reklam veren şirketler harcadıklarının daha azını bu reklamlardan kazanmaktadır. Brave’nin amacı yayıncılar ve kullanıcılara adil bir anlaşma sağlamak olacaktır. Brave, reklam vermek isteyen şirketleri gruplandırıp kullanıcıların tarama geçmişine göre reklam içeriği ayarlamayı sağlıyor. Bu şekilde reklamların kullanıcılar tarafından daha fazla ilgi çekeceğini düşünüyoruz.. Reklamların kullanıcılar tarafından ilgi görmesi, engelleme sorununu ortadan kaldırabilir. Kullanıcılarla  engellenmeyen her reklam için kazancımızın %15’ini paylaşmayı planlıyoruz.

Böyle bir problemi çözebilen ve Mozilla’da olmayan bu yeni teknoloji nedir?

BE:  Mozilla’dan ayrıldığım sıralarda Electron/chromium teknolojisi kullanılıyordu. Ödemeleri kolaylaştırmak için ise Bitcoin tercih edilmişti. Bunun için BitGo ile cüzdan ve kimlik ortaklığımız bulunuyor.  Şu sıralar önde gelen bilgisayar araştırmacıları ile anonimleşme teknolojisi üzerine çalışmaktayız. Bununla ilgili gelişmeler daha sonra size sunulacaktır.

Bitcoin bu çözümleri nasıl kolaylaştırabilir? Neden kabul görmüş para birimleri değil de Bitcoin?

BE:  Başarılı olabilmek için aşmamız gereken bir engel vardı: Çok daha hızlı ve güvenilir bir tarayıcı olmak. Bu engeli aştıktan sonra önümüze ikinci bir engel daha çıkacaktı: Yeteri kadar kullanıcı sayısına ulaşmak. Bundan dolayı asıl endişemiz kullanıcılardı. Ödemeler için Bitcoin’i kullandık; çünkü  Bitcoin düşük maliyetli ödemeler için tek yol.

Kullanıcıların bunu kullanabilmesi için kendi cüzdanlarını oluşturmaları gerekirse herhangi bir cüzdanı destekleyecek misiniz?

BE: Biz bu teknolojiyi hayata geçirmek istediğimizde BitGo ile ortak olma girişiminde bulunduk. Youtube gibi kullanıcılara küçük bir geri ödeme yapmak istiyorduk. Bu bağlamda Bitcoin kullanımı için BitGo ile ortaklık kurduk.

brave_logo_big2Bitcoin kullanarak bu teknolojinin nasıl işlediğinin adımlarını reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcılar için bize açıklar mısınız? Reklamcılar bu konuda kazanacaklar mı?

BE: Bu şekilde bir şey istemiyoruz. Bu durum bazı problemlere yol açabilir. Onun yerine reklam ajanslarıyla sürekli kontak içerisindeyiz.

Brave üzerinden sadece Bitcoin mi kullanılacak?

BE: Bitcoin’nin kolay kullanımından dolayı onu kullanmaya devam edeceğiz. Diğer para birimleri ve teknolojiler maliyeti artırmaktadır.

Reklam ajanlarından nasıl tepkiler aldınız?

BE: Ben üst düzey yayıncılar ve kullanıcılar ile konuştum. İki grupta reklam engelleyen kullanıcılar konusunda endişeli. Ama her iki grup da Brave’i kullanma konusunda son derece hevesli.

Başka kripto para veya ödeme yöntemlerini kullanmayı düşündünüz mü?

BE: Geçen sene Londra’da Ethereum’a bir ziyarette bulunmuştum. Proje ile ilgili konuşmuştuk. Bu projede en iyi kripto para teknolojisinin Bitcoin olduğunu düşünüyoruz.

Veri depolama nasıl çalışacak? Kullanıcıların özel bilgileri şifrelenecek mi?

BE: Evet kullanıcıların verilerini, lokal bilgilerini ve algoritmalarını gizlemeyi düşünüyoruz.

Ne zaman Brave’i kamuoyu ile paylaşacaksınız?

BE: Biz 0.7 sürümünü kullanıcılar ile paylaşmaktan mutluyuz. Bu yıl içerisinde 0.8, 0.9 ve 1.0 olarak büyümeyi planlıyoruz.

 

Brave Tarayıcısı Kullanıcılarını Token’le Ödüllendiriyor

Brave, bitcoin altyapılı tarayıcısını kullanan ve web sayfalarında reklamlara izin veren kullanıcılarına ikramiyeler dağıtacak.

Ödül ödemeleri Ethereum blockchain’ine kayıtlı Basic Attention Token’i (BAT – Temel İlgi Token’i) üzerinden yapılacak. Yayıncılar, reklamcılar ve kullanıcılar arasında bu yeni etkileşim şemasıyla internet reklamcılık piyasasının daha verimli ve şeffaf hale getirilmesi amaçlanıyor.

Brave’in BAT tanıtım yazısına göre yeni reklamcılık sistemi hem yayıncı içeriklerinin kazandıracağı para problemini çözecek hem de kullanıcıların gizliliğini koruyarak onları ilgileri karşılığında ödüllendirecek. Anlaşmayı kabul eden kullanıcılar diğer ortalama internet kullanıcılarına göre daha az ancak daha özenli içeriğe sahip reklamlarla karşılaşacak. Reklamcılar ise yatırımlarından daha iyi geri dönüş almış olacak.

Brave’in kurucu ve CEO’su Brendan Eich, CCN’e verdiği röportajda şunları kaydetti:

“Kullanıcılar da toplam kazançtan bir pay hak ediyor çünkü ilgileri reklamlar tarafından biraz kullanılmış oluyor. Tamamen gizli olan daha iyi bir reklamcılık geliştirmek için çalışıyoruz.”

BAT token’leri kullanıcı ilgisine göre belirleniyor ve aktif kullanıcı katılımı süresi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bakılarak hesaplanıyor.

Ödül sisteminin bu yıl içinde başlaması planlanıyor. Kriptoparalar müşteriler, yatırımcılar ve Brave ekibi arasında bölünecek. Eich’e göre token’lerin yüzde 70’e yakını yatırımcılara satılacak. Yüzde 15’i ise “tek seferlik başlangıç hibesi” olarak Brave kullanıcıları arasında dağıtılacak.

Brave geçen sene “ilk bitcoin altyapılı reklamsız internet tarayıcısı” olarak kurulmuştu. Proje, bağlantı hızını artırmayı, kullanıcıların gizliliğini korumayı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenliği sağlamayı amaçlıyor. Brave’e göre ortalama bir kullanıcının mobil verilerinin yüzde 50 kadarı iz sürücü ve reklamlardan oluşuyor ve bunlar telefonun pil ömrünü yaklaşık olarak yüzde 21 düşürüyor.

Kaynak coin-turk

Yükleniyor...

Siz ne düşünüyorsunuz?