Bitcoin’in helal kabul edilmesi ile kripto piyasası 1.6 milyar müslümana açılıyor

Bitcoin’in helal kabul edilmesi
Bitcoin’in helal kabul edilmesi ile kripto piyasası 1.6 milyar müslümana açılıyor

Bitcoin, bildiğiniz gibi son zamanların en hızlı artışını gerçekleştirerek 6,962,6 dolardan 7,720,27 dolara fırlamıştı. Her ne kadar spekülatif bir hareket gibi gözükse de , bazı kesimler ani fiyat artışının Bitcoin’in helal kabul edilmesi  şeklinde yorumlanan ve kripto para biriminin, İslami şeriat yasalarına uygun olduğunu kabul eden bir İslam alimi ile ilgisi olduğuna inanıyor. İslam dininin dünya çapında 1,6 milyardan fazla mensubu olduğundan, bu tarz bir gelişme kayda değer bir etki yarattı.

Kripto paranın benimsenmesi, dünyadaki Müslümanlar için acil bir konu olmuştur. Bilindiği üzere faizin Müslümanlarca haram olduğu gibi, Müslümanlar için asli değeri olmayan para birimi de yasaklanmıştır. Bu uygulama, tefecilik olarak bilinir.

Dünyanın geri kalanı yeni dijital parayı benimsemeye başladıkça, Müslümanlar için kripto alanı ile ilgili çekinceli yorumlar söz konusuydu. Ta ki şimdiye kadar. Bu hafta ise İslam alimleri arasında gösterilen Müftü Muhammed Ebu  Bekir, konuyu ele alan bir yazı yayınladı:

Almanya’da, Bitcoin yasal bir para olarak tanınır ve bu nedenle Almanya’da İslami para olarak nitelendirilir. ABD gibi ülkelerde, Bitcoin resmi yasal parasal statüye sahip değildir. Ancak çeşitli işletmelerde ödeme olarak kabul edildiği biliniyor. Ve bu nedenle İslami geleneksel para birimi olarak nitelendirilebilir.

Varsayım tamamen spekülatif olsa da, çoğu kişi fiyat artışının büyük ölçüde kripto pazarının nihayet dünya nüfusunun% 23’üne açılmasından kaynaklandığını düşünüyor.

Varsayım, özellikle de Bitcoin fiyatının genellikle ana akım medya gibi harici üçüncü taraflardan etkilendiği düşünülürse, akıllıca olmasından daha fazlasıdır. Bildiri yayınlandıktan kısa bir süre sonra, tüm borsalarda bir milyar doların üzerinde işlem yapıldı. Ve Bitcoin’in fiyatı kısa bir sürede keskin bir artış kaydetti.

Bitcoin’in helal kabul edilmesi gelecek için nasıl yorumlayabiliriz?

Müslümanlar dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Kripto para piyasası, daha fazla İslam alimi tarafından benimsenirse, karar, daha önce kripto piyasasından kaçınan birçok yeni yatırımcıya pazarı açmış olur.

Kripto piyasasının aşırı dalgalanması, 2017’de açıkça görülmüştür. Bitcoin fiyatı 19.000 doları aşmış ve toplam kripto piyasası 800 milyar dolara ulaşmıştır.

O zamandan beri, Bitcoin’in 6.800 dolarda destek bularak önemli ölçüde geri çekildiği görülmüştür. Fiyat artışına rağmen, birçok analist piyasanın direnci hemen bulacağına kanaat getirdi. Ancak sürprizlerine göre, Bitcoin şu an 8 bin doların civarında işlem görüyor.

Müslüman dünyasının kripto devrimini benimsemesi, ana akıma destek vererek ve doğru orantılı bir şekilde, olumlu bir diğer adım olarak durmaktadır.

cryptoslate

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance