Analist uyarıyor: “Bitcoin RSI, ciddi bir düzeltmeyi işaret ediyor.”

Analist uyarıyor: “Bitcoin RSI ciddi bir düzeltmeyi işaret ediyor.”
Analist uyarıyor: “Bitcoin RSI ciddi bir düzeltmeyi işaret ediyor.”

Bitcoin fiyatı bu Cuma günü yükselişini sürdürerek 2019’da yeni rekorlar elde etti. Son 17 ayın en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin hakimiyeti de %58’lere ulaştı.

Bitcoin için geri sarım

BTC/USD paritesi ABD merkezli kripto para birimi borsası Coinbase’de 6.333 doları vurdu ve net yükselişi %102 arttı. Piyasa analisti Josh Rager’in açıklamasına göre parite kısa vadeli direnç için şu an 6.427 dolar test ederken 6.345 dolar, Bitcoin’in bir sonraki büyüme potansiyeli için belirleyici bir destek sağladı.

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1126691028218535941

Rager, Bitcoin’in haftalık RSI’nın, 1 Ocak 2018’ten bu yana ilk kez aşırı alım alanı olan 70’in üzerindeki seviyeyi geçtiğini vurguladı. Analist, kripto piyasa hissiyatını etkisiz hale getiren bir geri çekilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

RSI Geri Alma Geçmişi

Her ne kadar Bitcoin fiyatı 6.400 dolar hedefine ulaşmaktan çok uzak olmasa da, boğa momentumunu artırma potansiyeli en azından orta vadede zayıf görünüyor. Analist geçmiş Bitcoin hareketlerinden bahsederek mevcut durumu şöyle açıklıyor:

Kripto para birimi geçmişi, ivme göstergesi RSI, haftalık grafikte aşırı alım alanını (70’in üzerinde) işaretlendiğinde aşırı geri tepmeler gösteriyor. Geçmişte gerçekleşen durumlar: 1. durumda, Bitcoin fiyatının RSI’nin 70’in üzerine çıkmasından iki hafta sonra yüzde 39,2 oranında düşürüldüğünü görebilirsiniz. Benzer şekilde, 2. durumda, Bitcoin fiyatı sadece RSI zirvesinden bir hafta sonra benzer bir düşüş düzeltmesinden geçiyor.

3. durumda aynı hikayeyi anlatıyor: Bitcoin fiyatı, RSI aşırı alım bölgesine derinlemesine nüfuz ettiği için yaklaşık 20.000 dolarlık bir rekora ulaşıyor. Bir hafta sonra, fiyat RSI’yi düşürerek yüzde 43,22’ye getiriyor.

Bu vakalar, haftalık RSI 70’in üstüne çıktığında, yatırımcıların davranışları hakkında birçok kanıt sunar. 6.400 doların üzerinde bir geri çekilme hissinin de yüksek olduğunu düşünerek, mevcut senaryoya uygulanabilir. İkili teknik faktörler, Bitcoin’i aşağı yönde en az yüzde 24,95’lik bir düzeltmeye başlatabilir; bu da fiyatı 4.804 dolara – daha fazla ya da daha düşük bir seviyeye getirir.

Bitcoin Ayı piyasası

Keskin bir geri çekilme, özellikle piyasada ortaya çıkan güçlü temeller nedeniyle Bitcoin’i güçlü boğa yanlılığından tam olarak çıkaramayacak. Bir varlık yönetim şirketi olan Wall Street dostu Fidelity Investments, kurumsal müşterileri adına Bitcoin satın almaya ve satmaya başlayacağını açıkladı. Milyarder başkan ve CEO Abigail Johnson da yaklaşan Blockchain Week NYC’de konuşacak. Fidelity’deki Bitcoin ticaret planına ilişkin ondan daha fazla mesaj, spot kripto para birimi piyasasının duyarlılığını arttırmada kilit rol oynayacaktır.

Yeni Golden Cross oluşumu gibi teknik faktörlerle birlikte, Bitcoin piyasası son derece iyimser görünüyor.

Newsbtc

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Siz ne düşünüyorsunuz?