in

Altın tüm zamanların rekorunu kırdı: Sıra Bitcoin’de mi?

Bloomberg’den tahminler: Bitcoin ve altın ne kadar olacak?
Bloomberg’den tahminler: Bitcoin ve altın ne kadar olacak?

Altın, haftanın ilk gününde 2011 yılında kırdığı rekoru egale ederek tüm zamanların rekoruna imza attı. Altının ons (31.10 gram) fiyatı 2011 yılında 1,921 dolara ulaşarak rekor kırmıştı. Bu tarihten sonra altın fiyatları gerilemeye başladı. Kasım 2015’te altının ons fiyatı, 1,000 dolar bandına kadar gerileyerek 2011 yılından sonra dibi gördü. Aşağıdaki grafikte 1986 yılından beri altın fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.Altın fiyatları Kasım 2015’ten sonra trend değiştirdi ve yükselmeye başladı. Bugün altının ons fiyatı 1,940 doları geçerek tüm zamanların rekoruna imza attı. Bu seviyeden sonra altının nerede duracağı belirsiz. Moodys’e göre göre altının ons fiyatı kısa sürede 2,200 dolara kadar ulaşabilir.

Türkiye piyasalarında 1 gram altının fiyatı 427 lira, çeyrek altın ise 700 lirayı buldu.

Sıra Bitcoin’de mi?

Dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin fiyatları da dün 10 bin dolarlık direnci kırdı. Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 10,270 dolardan işlem görüyor. Bitcoin 10 bin doları kırarak yeni bir boğa koşusuna hazırlanıyor olabilir. Yoksa sıra Bitcoin’de mi?

Aşağıdaki grafikte 2020 yılı içerisinde Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin Mart krizinde 4,000 doların altına geriledi. Mart krizinde altın ons fiyatı da 1,500 dolara gerilemişti. Bu tarihteki dip değeri kıyas aldığımızda Bitcoin’in daha hızlı değer kazandığını söyleyebiliriz.

Ünlü yorumcu Peter Brandt, dün paylaştığı Bitcoin teknik analizinde Bitcoin’in yeni bir ATH’ye (tüm zamanların rekoruna) hazırlandığını iddia etti. Brandt’in analizi için haber linkine tıklayabilirsiniz.

Finance.yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tether Gold talebe doymuyor

Tether Gold talebe doymuyor

blockchain ile uyum

İtalyan bankalarının %85’i blockchain ile uyum sağlıyor