Uzmanlara göre XRP gerçek bir kripto para değil: Peki bu ne anlama geliyor?

XRP gerçek bir kripto para değil mi?
XRP gerçek bir kripto para değil mi?

XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı konusundaki tartışma, kripto endüstrisinin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Son olarak bir uzman XRP’nin gerçek bir kripto para birimi bile olmadığını söyledi. Bu arada SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak kabul edip etmediğine dair resmi bir açıklama yapmadı. Peki XRP gerçek bir kripto para mı, yoksa değil mi?

Büyük oyuncular XRP’den çekiniyor

Coinbase geçtiğimiz günlerde, desteklediği kripto paralar arasına beş tane daha token eklemeyi düşündüğünü açıkladı. Stellar Lumens, San Francisco merkezli kripto borsa platformunun eklemek istediği olası tokenlerden biri. Birçok piyasa gözlemcisi Ripple ve Stellar arasındaki rekabetin farkında.

Birkaç hafta önce Steven Cohen, kripto paralara dayalı bir hedge fonu olan : Autonomous Partners’a yatırım yapacağını açıklamıştı. Fakat Ariana Simpson’ın öncü hedge fonu, XRP tokenlerine yatırım yapmadı. Konuyla ilgili yorum yapan Simpson şunları söyledi:

Merkezileşme seviyesi konusunda birçok kaygım var. Ayrıca yayınladıkları şey bir menkul kıymet ise düzenleyici kaygılarım da var.

Ripple’ın bugüne kadar kaydettiği tüm ilerleme için XRP tokenlerini kuşatan tartışmalar şüphesiz şirket için acı bir durum. Hatta, Ripple’ı XRP tokenleri biçiminde düzenlemeye tabi tutmayan ve menkul kıymetler olarak satmakla suçlayan yatırımcılarla çok sayıda dava konusu.

Peki XRP gerçek bir kripto para değil mi?

Express.co.uk’e konuşan Elpis Investments CEO’su Anatoly Castella, XRP’nin gerçek bir kripto para birimi olmadığını belirtti. Castella’ya göre, token, kripto para biriminin en saf tanımına dahi uymuyor.

Elpis Investments müdürü fikirlerini şöyle ifade etti:

Ripple, fiat para ve Blockchain kripto paralarının en iyi unsurlarını birleştiren bir fintech platformuna benziyor. O tam olarak bir “Dijital Fiat”, bir kripto para birimi değil.

Castella, Ripple teknolojisinin, Bitcoin ve Ethereum gibi gerçek kripto para birimlerinin felsefesini taşımadığını ifade etti. Onların bir değer deposu olduğunu, oysa Ripple tokeninin tek bir şirket tarafından verilen dijital fiat gibi göründüğünü kaydetti. Ağda madencilik eksikliğini önemli bir eksiklik olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

Castella:

Ripple’ın madencisi yok. Bunun yerine, işlemleri daha güvenilir ve hızlı hale getirmek için merkezi bir Blockchain ile güçlendiriliyor.

Castella, XRP’nin, Bitcoin ve Ethereum gibi SEC düzenlemeleri ile karşılaşacak bir konumda olmamasının avantaj olmadığını söyledi. Ayrıca, SEC’in XRP’yi bir menkul kıymet olarak sınıflandırması halinde, büyük ancak kısa bir değer düşüşünün gerçekleşeceğini öngörüyor.

Peki sizce XRP gerçek bir kripto para mı? Yorumlarda paylaşın.

bitcoinist

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Ripple (XRP) için en büyük risk nedir?

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance