in

Ukrayna kendi dijital grivnasını oluşturacağını açıkladı

Ukrayna kendi dijital grivnasını oluşturacağını açıkladı
Ukrayna kendi dijital grivnasını oluşturacağını açıkladı

Kripto Para Haber – Ukrayna Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna Ulusal Bankası’nın kendi dijital para birimini çıkarmasına izin verecek bir yasayı imzaladı. Düzenlemeler, AB kurallarıyla uyumlu hale getiren yeni yasa, ödeme hizmeti sağlayıcılarının müşterileri için kimlik doğrulama gereksinimlerini de sıkılaştıracak.

Yeni yasa, Ukrayna Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimi Çıkarmasına İzin Veriyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna parlamentosu tarafından 30 Haziran’da kabul edilen “Ödeme Hizmetlerine İlişkin” yasayı imzaladığını açıkladı. Bir basın açıklamasında, ödeme hizmetleri yöntemlerini “modernleştirmeyi ve daha da geliştirmeyi” ve finans sektöründe yeniliklerin tanıtılmasını teşvik etmeyi amaçladığını açıklıyor.


Kiev’deki yetkililer, bir süredir dijital Grivna projesi üzerinde kafa yoruyorlardı. Yakın zamanda yetkililer tarafından yapılan bir anket sonucunda, e-grivnanın halk tarafından olumlu karşılanacağına dair sonuçlar ortaya çıktı.

NBU ayrıca ödeme işlemlerinde yenilikçi teknolojilere dayalı hizmetleri, teknolojileri ve araçları test etmek için düzenleyici bir sanal alan oluşturabileceğini de açıkladı. Platform, finansal düzenleyicinin sektördeki yeni başlayanlarla yakından etkileşime girmesine ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamasına olanak tanıyacak.

Ukrayna, Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları için Daha Sıkı Kullanıcı Kimlik Doğrulama Kuralları Getirecek

“Ödeme Hizmetleri” yasası, Ukrayna’nın mevzuatını AB’nin bu alandaki yasal çerçevesiyle uyumlu hale getirerek, ülkenin ödeme sisteminin Avrupa Birliği’ninkiyle gelecekteki entegrasyonunu kolaylaştırıyor. Ukraynalı milletvekilleri, İkinci Ödeme Yönergesi (PSD2) ve Elektronik Para Yönergesi (EMD) gibi önemli Avrupa düzenleyici eylemlerinin normlarını benimsemiştir.

Bu yasa, ödeme hizmetlerinin sağlanmasında şeffaflığı sağlamak ve tüketici korumasını güçlendirmek için düzenlenmiştir. Ödeme şirketleri, risk yönetimi ile ilgili daha katı gereksinimleri karşılamalıdır. Bazı durumlarda, platformların siber dolandırıcılığı önlemek için gerekli olan gelişmiş kullanıcı kimlik doğrulama prosedürlerini uygulaması gerekecektir.

Yasa kullanıma geçeceği takdirde, ödeme kurumları, e-para kurumları ve posta operatörleri gibi banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hesapları açabilecek, ödeme kartları ve elektronik para verebilecek. Banka dışı finans kuruluşlarının transfer yapmak için ödeme sistemlerine katılması gerekmeyecek.

Ayrıca “Ödeme Hizmetlerine Dair” kanunun Ukrayna’da ‘açık bankacılık’ konseptinin uygulanması için koşullar yarattığına dikkat çekti. Temel amacı, çeşitli hizmet sağlayıcıları ve teknoloji şirketlerini tek bir ödeme ekosistemine entegre etmektir. Kiev’deki yetkililer, 2023 yılına kadar açık bankacılık sistemini uygulamayı umuyorlar.

 

news.bitcoin


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ripple ve SEC arasındaki davadan son gelişmeler

Erik Voorhees, SEC düzenlemelerinin “sıfır değer” kattığını söylüyor!

Dogecoin Fiyat Analizi - Üçgen formasyonu neye işaret ediyor?

Dogecoin Fiyat Analizi – Düşen üçgen formasyonundan çıktı mı?