in ,

Thorchain, ağına yapılan son saldırıyı Satoshi Nakamoto örneğiyle savunuyor

THORChain, ikinci kez hacklendi! Hacker'ın ne istediği açıklandı
THORChain, ikinci kez hacklendi! Hacker'ın ne istediği açıklandı

Kripto Para Haber – Popüler DEX platformu Thorchain, dün yaklaşık 7,6 milyar dolara mal olan siber saldırı yaşamıştı. Hacker’lar büyük vurgunu Chaosnet kullanarak gerçekleştirdiler ancak noes ve LP’de büyük bir performans düşüklüğü ücreti ödediler. Thorchain yetkilileri çıkardığı hasar raporunda saldırıdan sadece LP’lerin etkilendiğini dile getirirken yedek fonları kullanarak zararı tazmin edeceklerini açıkladılar.

Saldırıyı düzenleyenlerin ödediği yaklaşık 1,4 milyon dolarlık performans düşüklüğü ücreti nodeler tarafından kurtarılmış oldu. Ayrıca 1,4 milyon dolarlık ERC20 tokeni daha LP’ler tarafından alındı. Böylece zarar gören ETH LP’lerinin zararlarını karşılamak üzere THORCHAİN hazinesinden 5 milyon dolar çıkacak.


Platform, duruma hızlıca müdahele etti ve saldırının devam etme olasılığına karşı blokzincirini durdurdu. Bu yatırımcılar tarafından eleştirilen bir aksiyon oldu. Ancak bugün bir kurtarma planı yayınlandı ve uygulamalarla ilgili güncellemeler yayınlandı.

Maalesef bu ağa yapılan ilk saldırı değil. Daha geçen ay 140 bin dolar kadar –dünkü saldırıya göre oldukça düşük- bir kayıp daha gerçekleşmişti. Platform, o zaman vade yapısının ve ağın esnekliğinin saldırıyı asgari düzeyde tutabildiğini iddia etmişti.

Thorchain, ağ açıklarını ve istismarları Bitcoin’in ilk zamanlarıyla kıyaslıyor

Bugün DEX platformu, savunmasında bu tür saldırıları, ilk zamanlardaki Bitcoin ağıyla karşılaştırdı. Twitter’da biz dizi açıklama yapan Thorchain yetkilileri, 15 Ağustos 2010’da Bitcoin ağına gerçekleştirilen ve 1,8 milyar dolarlık BTC’nin çalınmasıyla sonuçlanan bir olaya atıfta bulundu. Bunun yanında bu olaya karşı Satoshi Nakamoto’nun bir forumda ağı durdurma ve blokzincir oluşturmaya ara verme tavsiyesinin bulunduğu ekran görüntüsünü de paylaştı.

Defi, milyarlarca dolarlık bir ekosistem haline geldi ve hâlâ popülaritesini koruyan gelecek vaat eden bir sektör. Her geçen haftada yeni bir DeFi protokülün hayata geçirildiğini görüyoruz. DeFi’de fon büyüklüğü ise dolandırıcıların bu ekosisteme akın etmesine neden oluyor. Bilindiği üzere DeFi’de geçtiğimiz yıldan bu yana çok sık siber saldırı olayı gerçekleşiyor.

coingape


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XRP, Ripple davasındaki güncellemelere göre toparlanmaya başlayabilir

XRP piyasası “death cross”a hazırlanıyor, Bu düşüş sinyali piyasa genelini etkiler mi?

NFL yıldızı Saquon Barkley, sponsor ödemeleri için Bitcoin kabul edecek

NFL yıldızı Saquon Barkley, sponsor ödemeleri için Bitcoin kabul edecek