in

Ethereum işlem ücretleri rekora koşuyor: Sebebi ne, artış sürecek mi?

Ethereum vadelilerinde yeni rekor: Açık pozisyonlar 1,5 milyar dolara ulaştı
Ethereum vadelilerinde yeni rekor: Açık pozisyonlar 1,5 milyar dolara ulaştı

Ethereum işlem ücretleri artmaya devam ediyor, bu da işlem yapmayı ve ağda merkezsiz uygulamaları (dapps) kullanmayı daha pahalı hale getiriyor. Ethereum’un hem eleştirmenleri hem de destekçileri sorunu kabul ediyor.


İşlem ücretleri GAS ile ölçülüyor ve ağdaki işlemler, akıllı sözleşmeler, merkezsiz uygulamalar ve diğerleri gibi işlemler için ödeme yapmak için kullanılıyor. Ethereum’da çalışan çoğu platform bunu kullanıyor, bu yüzden GAS fiyatları yükseldikçe ağın kullanımı da daha maliyetli hale geliyor.

Ethereum işlem ücretleri rekorun kıyısında

Etherscan’a göre, ağ 18 Temmuz’da 74,033 milyar GAS kullandı. GAS cinsinden ölçüldüğünde (dolar cinsinden değil) tüm zamanların en yüksek seviyesi ve dün yine 74,015 milyar Gaz (1,4 milyon dolar) ile rekor oldukça yaklaşıldı.

Konuyla ilgili konuşan NEO Kurucu Ortağı Da Hongfei, şu ifadeleri kullandı:

Ethereum’daki GAS ücreti yeni rekoruna yaklaşıyor. Bu gülünç derecede pahalı maliyet, kullanıcılar için ağır bir yük ve DeFi işlemleri için bir engel haline geliyor. Bu yeni bir çözümün bulunması için altın bir pencere.

Ethereum’un kendi taraftarları bile bunun düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu kabul ediyor.

DeFi ve Ethereum şu anda genel olarak benimsenmeye hazır değil. Eğer bugün onunla oynuyorsanız yeni bir teknolojinin öncüsü olursunuz. Bu sadece basit bir gerçeklik. Zaman içinde daha iyi olacak.

https://twitter.com/sassal0x/status/1285173856836050945

İşlem ücretlerinde bazı limitler var. Blok başına sadece belirli bir miktar GAS ödenebiliyor. Bununla birlikte, madenciler limitleri yavaşça artırabiliyor ve her bloktaki GAS limitini bir üst seviyeye taşıyabiliyor. Son zamanlarda bu sınırı şu anda bulunduğu 10 milyondan 12,5 milyona çıkardılar ve ağa %25’lik bir artış sağladılar.

Ana sebep Tether

EthGasStation’a göre ana neden, geçen ay 2,4 milyon dolar işlem ücreti ile sonuçlanan ABD doları destekli stabilcoin Tether. Diğer nedenler ise merkezsiz borsalar, dApp’ler ve en az bir şüpheli Ponzi Şeması.

Ethereum, bu sorunu temel katmanda (ağı doğası gereği daha ölçeklenebilir hale getirerek) çözme yolunda ilerliyor ancak bu biraz zaman alacak. Bir sonraki yükseltme için son test ağı iki hafta içinde başlayacak ve üç ay içinde tamamlanacak. Ondan sonra bir noktada tam geçiş sağlanacak.

ETH 2.0 bile sorunu tam olarak çözemeyecek

Ancak bu bile sorunu hemen çözmeyecek. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e göre, Ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirecek ana yükseltmeler ancak birkaç yıl sonra gerçekleşebilecek. Bu ayın başlarında Buterin, sorunu çözmek için zero knowledge rollups adı verilen bir teknoloji gibi ikinci katman teknolojisine ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Ancak uygulamalar bunları kullanmaya başlayana kadar Ethereum ücretleri yükselmeye devam edecek.

Peki sizce Ethereum işlem ücretleri ETH 2.0 gibi hamlelerle düşüşe geçebilir mi? Yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşın. Bu arada Ethereum’un bugünkü olağanüstü performansını kaleme aldığımızı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Dünya Stabilcoin Birliği” İsviçre’de kuruldu

“Dünya Stabilcoin Birliği” İsviçre’de kuruldu

Çin’deki sel felaketi Bitcoin madencilerine yaradı: Hash rate yüzde 10 düştü

Çin’deki sel felaketi Bitcoin madencilerine yaradı: Hash rate yüzde 10 düştü