in ,

Düzenleyiciler: Bankalar kripto para kayıplarını karşılamak için sermaye ayırmalı

ABD Bankaları Kripto paralar için dijital birim kuruyor
ABD Bankaları Kripto paralar için dijital birim kuruyor

Kripto Para Haber – Eğer bankalar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satmak veya almak istiyorlarsa yatırımların kötü gitmesi ihtimaline karşı ekstra dikkatli olmaları gerekiyor. İsviçre dışındaki uluslararası bankacılığı izleyen Basel Bankacılık Denetim Komitesi’nden gelen bu haftaki yeni yönergeler bunu gerekli kılıyor.

Financial Times’dan Philip Stafford bu yeni durumu haberleştirdi. Aynı zamanda FT’nin Ticaret Odası bölümünün editörü olan Stafford, “Marketplace Morning Report” sunucusu David Brancaccio ile konuştu. Aşağıda onların konuşmalarının düzenlenmiş bir dökümü yer alıyor.


David Brancaccio: Sanırım kendimize bir şeyi hatırlatarak başlamalıyız: Herhangi bir banka hisse senedi, tahvil alıp satıyorsa ve hatta, mevduatlarını ödünç veriyorsa, düzenleyiciler bankaların, sermaye yeterlilikleri olmasını isterler, değil mi?

Philip Stafford: Evet bu durum, 2008 mali krizinin öncesine kadar dayanıyor. Ancak o zamandan beri kurallar oldukça sıkılaştı, işler ters giderse, küresel düzenleyiciler bankaların rezervlerinde bir şeyler olmasını isterler. Böylece bankayı müşterilere zarar vermeden veya piyasalarda daha geniş bir panik ve endişe yaratmadan kurtarabilirsiniz. Ve bu, bu düzenlemelerin/kuralların etkili bir şekilde yapmayı hedeflediği şeydir. Ve şimdi de bu kurallar gerçekten kripto para birimlerine uygulanıyorlar.

Düzenleyiciler ne istiyorlar?

Brancaccio: Ve Basel düzenleyicilerinin kripto paralar hakkında birçok fikri var. Rezervlerin nerede olması gerektiği meselesi sadece bir tanesi mi?

Stafford: Bu çok yönlü bir yaklaşım. Düzenlemeleri) bu noktada kesin olarak belirlenmediğini, bunların birer teklif olduğunu ve pekala değişebileceklerini söylemek önemlidir. Yapmaya çalıştıkları şey, bütün resme bir göz atmak ve “Tamam, eğer bankalar buna maruz kalırsa, ne tür tedbirler alabiliriz?” demek.

Bakın, kripto tokenleri olarak alınıp satılabilen dönüştürülmüş hisseler olabilir. Bu yeni kripto varlıklar, bir hissenin yaptığı her şeyi yaparlarsa, aslında bankalar tarafından hisse gibi muamele görebilirler ki bu nispeten ılımlı bir yaklaşımdır.

Öte yandan, “Pekala, burada başka durum var, eğer kriptoya benziyorsa ve başka bir şekilde tanımlanamıyorsa, o zaman ona en yüksek risk ağırlığını vermemiz gerekecek” dediler. Bu durumda talep edilen sermaye yeterliliği ve gerekliliği (hisse senedine uygulanandan) daha yüksek olacaktır. Bu da 1’e 1 orandır.

Brancaccio: Şimdi, bankalar Basel Komitesi’nden gelen bu raporla ne yapıyor? Yani ilgiyle okuduklarını varsayıyorum ama bu aşamada içeriğine göre hareket etmeleri gerekiyor mu?

Stafford: Bu bir istişare süreci. Bu genellikle düzenleyicilerin istedikleri ile bankaların verdikleri yanıtlar asında şekillenen  bir süreçtir. Düzenleyiciler talep eder ve bankalar taleplere yanıt verir.

Ardından düzenleyiciler bir süre sonra bunun üzerinde düşünür ve tekrar bankalara gelir. Ve kimsenin tam olarak mutlu olmadığı (tüm istediklerini alamadığı) ortalama bir yerde buluşursunuz. Kural budur. Bankalar bunu (düzenlemeleri) şimdi uygulamak zorunda olmasa da, eğer bir düşünceleri varsa, gerçekten şimdi konuşmalılar ya da sonsuza kadar sussunlar. Bunu yapmak için Eylül’e kadar süreleri var.

marketplace

 


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ethereum hafta sonu 3.000 dolar hedefine ulaşacak mı?

Ethereum hafta sonu 3.000 dolar hedefine ulaşacak mı?

Çin Bitcoin madenciliği yasaklarına bir yenisini daha ekledi

Çin, Bitcoin madenciliği yasaklarına bir yenisini daha ekledi