in

CoinGeek Zürih paneli, Bitcoin ve dijital varlıkların gerçek değerini tartışıyor

Bitcoin fiyat analizi: BTC için sert yükselişin sonunda düşüş mü geliyor?
Bitcoin fiyat analizi: BTC için sert yükselişin sonunda düşüş mü geliyor?

Kripto para haber – Zürih’teki CoinGeek Konferansının 3. Gününde, Bitcoin Derneği Kurucu Başkanı Jimmy Nguyen, “Bitcoin ve Dijital Varlıklar – Gerçek Değer Nereden Geliyor?” konulu bir panel tartışmasına başkanlık etti.

Ekonomist Profesör Nouriel Roubini, finans ve risk yazarı Nassim Nicholas Taleb, finansal kriptograf Ian Grigg ve Bitcoin yaratıcısı Dr. Craig Wright, Bitcoin’deki değerin özünü tartıştılar. Özellikle, açılış konuşması boyunca tüm taraflar, değerin spekülatif yatırımdan değil, ödemeleri kolaylaştırmak, veri kaydetmek ve bir hesap defteri olarak Bitcoin’in özünden geldiği konusunda hemfikirdi.


CoinGeek Conference Zurich Bitcoin and Digital Assets - Where Should Real Value Come From?

Güçlü fikirlere ve geniş kişiliklere sahip, özgür düşünenler olarak tanınan konuşmacıların yer aldığı panel tartışması, blok zinciri ve dijital para ekosistemindeki bireyler tarafından büyük ölçüde bekleniyordu. Panelistlerin kendi görüşlerine sahip olacağına ve belki de Bitcoin’deki gerçek değerin tam olarak nereden gelmesi gerektiği konusunda anlaşamayacağına dair bir soru olmamasına rağmen, hepsi Bitcoin için genel olarak aynı bakış açısına sahiptiler yani bu, tamamen spekülatif bir araç ve gerçek değerinin hem para birimi hem de veri açısından kişiler arası anlaşmaları kolaylaştırmak için bir protokol olarak geliştirildiğini öne sürdüler.

Üçlü giriş muhasebesinin kurucusu olarak tanınan finansal kriptograf Ian Grigg, daha geniş Bitcoin topluluğunda olup bitenlerle barıştığını söyledi. Farklı kamplar arasındaki ayrımların devam ettiğini belirtmekle birlikte, bağımsız bir para birimi veya bağımsız bir varlığa yönelik elle tutulur bir talep olduğu açıktı.

Yine de, orijinal teknik incelemede, Bitcoin’in her zaman bir P2P ödeme sistemi olarak öngörüldüğünü belirtti. Birçok insanın, özellikle de BTC topluluğundakilerin, orada olmayan bir şey aradığını söyledi. Bitcoin hiçbir zaman bir değer deposu veya bir hesap birimi olarak düşünülmedi. Bu farklılıklar giderek daha fazla ortaya çıkarken, nihayetinde insanların bu çözümler için blok zincirini aradıklarının açık olduğunu söyledi.

CoinGeek Conference Zurich Bitcoin and Digital Assets - Where Should Real Value Come From?

Bitcoin’in kurucusu ve orijinal teknik incelemenin yazarı Dr. Craig Wright, yorumları yineledi. Para birimi cari paradır, dedi ve bir hakimin ve avukatın tanıyacağı yasal ihale birimi olarak çok iyi tanımlandı. Sözleşmeli olabilirse, Bitcoin bir para birimidir. Ancak Bitcoin asla bu amaç için yaratılmadı daha ziyade küçük mikro ödemeler ve diğer sistemleri çalıştırmak için dijital nakit olarak tasarlandı. Bitcoin’in gerçek değerini hesaplamadan, verilerin depolanmasından, değiş tokuş kaydından, değişmez günlükten Bitcoin’in ona fayda sağlayan tüm unsurlarından geldiğini söyledi. Dr. Wright için BTC, onu yarattığı şekliyle Bitcoin’e benzemiyor. Sadece bir Bitcoin var, değişmedi ve kuralları sabit. Bitcoin spekülasyon için değil nakit, veri kaydı, işlemlerin kaydı ve defteri olarak hizmet etmek içindir.

Profesör Nouriel Roubini, verilerin yeni petrol olduğuna dikkat çekerek konuyu ele aldı. Yine de şu anda durum böyleyken, büyük teknolojinin ve fintech girişimlerinin neredeyse tamamen Bitcoin veya blok zinciri ile ilgisi yok. Bu işletmelerin büyük çoğunluğu merkezidir ve müşterilerinin verilerinden para kazanmak için büyük verileri ve yapay zekayı kullanır. Roubini, bu büyük şirketlere farkında olmadan değerli bir varlığa ücretsiz katkıda bulunmak yerine müşterilerin kendi verilerine sahip olması gerektiğini düşünüyor. Müşteriler, verilerinin para kazanmasını paylaşmalıdır. Ancak Roubini’ye göre, bunu başarmak için bir tokene gerek yok  yalnızca verileri depolayan ve kimin sahibi olduğunu, kimin ödediğini ve nasıl yönetilmesi gerektiğini belirleyen bir hizmet olması gerektiğini söyledi. Roubini, gelecekte tek bir tokenin ortaya çıkabileceğini, ancak Bitcoin’in amaçlarına ulaşmak için evrensel bir tokene ihtiyaç olmadığını söyledi.

Yazar ve risk uzmanı Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin’in asla bir yatırım, bir değer deposu veya dini bir tarikat olmadığını belirterek, BTC topluluğundakilere yönelik saldırısında daha kararlıydı. BTC savunucularını Dr. Wright’ın Bitcoin teknik incelemesini gerçekten okumaya ve Bitcoin’in gerçekte ne hakkında olması gerektiğini anlamaya teşvik etti.

CoinGeek Conference Zurich Bitcoin and Digital Assets - Where Should Real Value Come From?

Taleb, aşırı işlem maliyetleri oluşturmayan bir ödeme sistemine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bitcoin’in esas anlamı buydu asla spekülatif bir değer depolaması olan bir para birimi veya sadece var olduğu için tapılacak bir şey değil. Aksine, Bitcoin’in bir uzlaşma aracı ve bir hesap defteri olması gerekiyordu. Gelecekte evrensel bir tokenin ortaya çıkabileceği konusunda hemfikir olsa da, bunun hiçbir şekilde olmadığını söyledi.

Açılış paneli tartışması yaklaşık bir saat sürdü ve panelistlerin her biri, dijital varlık ekosistemi olan Bitcoin hakkında kendi bireysel görüşlerini ve hem şimdi hem de gelecekte gerçek değerin nerede yatacağını paylaştı. Panelistler hiçbir şekilde tam olarak aynı bakış açısına sahip olmasalar da, BTC’nin başlangıçta öngörüldüğü gibi Bitcoin olmadığı konusunda aynı geniş fikir birliğini paylaştılar ve Bitcoin’i oluşturan temel unsurlar üzerinde yetersiz kaldılar.

coingeek


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Singapur Binance'i yatırımcı uyarı listesine alındı

Çin Binance web sitesini kara listeye aldı, kripto borsasına baskılar artmaya devam ediyor

ABD'nin en büyük ikinci bankasından kritik Bitcoin hamlesi!

Wall Street devi Scott Minerd BTC için felaket öngörüyor