in , ,

Coinbase Monero ’yu neden listelemeyeceğini açıkladı!

coinbase Monero
Coinbase Monero

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, 2019 yılında Weiss Rating tarafından en kaliteli kripto para borsası olarak seçildi. Borsa, regülasyonlar konusunda katı standartlar uyguluyor ve her kripto parayı borsasında listelemiyor. Bu nedenle Coinbase’de listelenen kripto para sayısı Binance ve Kraken gibi borsalara göre kıyasladığımızda oldukça düşük sayıda kalıyor. Coinbase Pro’da ise çok daha az sayıda kripto para listeleniyor.


Coinbase’in kripto para listeleme konusunda katı tutumu, kripto para piyasalarında ilginç bir algının oluşmasına neden oldu. Algı şu şekilde: Eğer bir kripto para Coinbase’de listeleniyorsa regülasyonlar konusunda standartları yerine getirmiştir. Ayrıca Coinbase’de listelenen kripto para dolandırıcı değildir.

Kısaca Coinbase’in regülasyonlar konusunda katı standartlar uygulaması, Coinbase’de listelenen kripto paraları resmi standartları yerine getirdiğine dair bir ön kabule neden oluyor.

Coinbase Monero ’yu neden listelemiyor?

ABD piyasalarının büyüklüğü de dikkate alındığında kripto paralar için Coinbase’de listelenmek önemli bir başarı sayılıyor. Haziran ayında Compound isimli DeFi tokenının Coinbase’de listeleneceğinin duyurulmasının ardından Compound fiyatları kısa sürede 70 dolar bandından 300 dolara kadar yükseldi. Yani Coinbase’de listelenme haberi bir kripto paranın prim yapmasına yetiyor.

Monero’nun kullanım amacı ise sürekli tartışma konusu oluyor. Monero (XMR) gizlilik odaklı bir kripto para. Yani Monero üzerinden gerçekleşen para transferlerinin kimliği gizli tutuluyor. Monero’nun bu özelliği kimi çevrelerce eleştiriliyor. İddialara göre Monera’nun mahremiyet ve gizlilik odaklı politikası, suçun ve suçun finansmanını kolaylaştırıyor.

Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong, son katıldığı bir podcast’te Monero’nun gizlilik konusunda regülasyonlarla uyumlu hale gelmediği sürece listelenmeyeceğini duyurdu. Armstrong, öngörülebilir bir gelecekte Monero’nun listelenmeyeceğini belirtti. Kısaca Coinbase Monero ‘yu regülasyonlardan dolayı listelemiyor.

Monero, yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap’te 1.371 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile 15’inci sırada yer alıyor. Monero 77.74 dolardan işlem görüyor.

İnvezz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blockchain ile uyum

İtalyan bankalarının %85’i blockchain ile uyum sağlıyor

1 BTC tutan Bitcoin adresleri 4 ayın dibinde: Fiyat düşecek mi?

Bitcoin yükselişe geçerken önde gelen altcoinler çöküyor