Çinliler Bitcoin yasağını Hong Kong üzerinden aşıyor

çin,hong kong,bitcoin
çin,hong kong,bitcoin

Çin vatandaşları hala hükümetin uyguladığı katı politikalara rağmen Bitcoin ve kripto para piyasasına Hong Kong üzerinden yatırım yapıyor.

Eylül 2017’de Çin hükümeti kripto para alışverişi borsalarından BTCC Çin, Huobi ve OKCoin şirketlerini kapatılmasını istemişti. Hükümetin soruşturmaya başlamasıyla beraber 3 büyük borsa Çin’den taşınma kararı almıştı. Üç ay sonra, 2017 yılının Aralık ayında, Çin’in üç büyük kripto para borsası, işletmelerini Hong Kong’a taşıdı. BTCC Çin, Huobi ve OKCoin isim değiştirerek BTCC, Huobi Pro ve OKEx isimleriyle yeniden markalaştırıldı. Böylece yatırımcıların hızla artan talepleri karşılamak için adım attılar. Borsaların taşınma işleminden sonra Çinli yatırımcıların yatırımları da her geçen gün artmaya başladı. Böylece Çinli yatırımcılar, Çin hükümetinin yasaklarını atlatmayı başardılar.

Neden Hong Kong

Yatırımcıların işleri kurmaları nispeten daha kolaydır. 1.000 doları aşmayan işletmeler, yasal olarak  finansal kuruluşlarında ticari banka hesapları açabiliyorlar. Aralık 2017’den itibaren birçok Çinli yatırımcı, fonlarını Çin banka hesaplarından Hong Kong’da ki banka hesaplarına aktardı ve Çin’in kısıtlamalarını atlayarak kripto para borsaları daha aktif ticaret yapmaya başladı.

Fakat ünlü ticaret merkezi, Çinin aksine şuanda müşterilerinden gelen Bitcoin taleplerini karşılamakta zorlanıyor. Çin, Bitmain gibi büyük madencilere ev sahipliği yaparken, Hong Kong çok fazla Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üretmiyor. Bu nedenle kripto para piyasasındaki Bitcoin fiyatları, Güney Kore pazarınınkinden bile fazla arttı. Küresel ortalama fiyatı 11.500 $ civarında olan Bitcoin, 18 Ocak tarihinde Huobi Pro’da 13.000 dolardan işlem görüyordu.

Bir finans gazetecisi olan Krystal Hu, Çin dışındaki tüccarların Hong Kong pazarının sunduğu arbitraj fırsatından da yararlanmaya başladığını belirtti.Örneğin, 18 Ocak tarihinde Bitcoin’in Coinbase’deki fiyatı 11800 dolardı. Coinbase’den Bitcoin’i satın alarak Hong Kong’a dayalı herhangi bir pazarda satmak 1.200 $ kar getiriyordu.

Çin Hükümeti Endişeli

Taşınan borsalar, Alipay ve Tencent’in WeChat Pay gibi Çin’de yaygın olarak kullanılan fintech uygulamalarını da entegre etti. Alipay, yüzde 50’den fazlasının mobil kullanıcıları tarafından  kullanılan 60 milyar dolarlık fintech uygulamasıdır. 2014 yılında mobil kullanıcıların yalnızca yüzde 7’si tarafından kullanılan WeChat Pay, şimdi Çin’de mobil kullanıcıların yüzdesi 40’tan yükseğe çıkamaya başlamıştır.

İki fintech ödeme ağının entegrasyonu, Çinli yatırımcılar için Hong Kong merkezli kripto para borsalarına erişilebilirliği artırdı ve kripto para piyasasına yatırım yapma süreci kolaylaştı.Çinli yatırımcıların dijital para birimleri satın almalarını önlemek için, Çin hükümeti ve Çin Halk Bankası, yerel bankalardan Hong Kong’a giden şüpheli işlemleri ifşa etmelerini istedi.

Cointelegraph

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance