in , ,

Çin, kripto üzerinden kara para aklama nedeniyle 1.100 kişiyi tutukladı

Çin merkez bankası Blockchain kullanarak 2.8 milyar dolar tahvil çıkarıyor
Çin merkez bankası Blockchain kullanarak 2.8 milyar dolar tahvil çıkarıyor

Kripto Para Haber– Çin polisi, kripto para satın alarak kara para aklamaya karışan 1.100 kişilik bir ağı çökertti. Güvenlik yetkilileri, sektöre yönelik artan baskının bir parçası olarak, Çin’in suçtan elde edilen kârı kripto para satın almak için kullandığı için binden fazla kişiyi tutukladığını söyledi.

Ülkenin bitcoin madenleri, Çin’de ticaret yasak olmasına rağmen, kripto para birimlerindeki küresel ticaretin yaklaşık yüzde 80’ini sağlıyor. Yetkililer, spekülasyonları önlemek ve kara para aklamayı ortadan kaldırmak için kripto para madencilerini sıkı bir şekilde izlemeye başladı.


Kamu güvenliği bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin polisinin kripto para satın alarak kara para aklama ile ilgili 1100 kişilik bir ağı çökerttiğini söyledi. Bakanlık, söz konusu para miktarını belirtmeden, aklayıcıların müşterilerden yasadışı gelirleri kripto borsaları aracılığıyla sanal para birimlerine dönüştürmek için komisyon aldığını söyledi.

Çin, 2019’da kripto para ticaretini yasakladı

Çin, 2019’da kripto para ticaretini yasakladı ve bitcoin madenciliği üzerindeki kısıtlamaları giderek sıkılaştırıyor. Nisan ayında, İç Moğolistan’ın kuzey bölgesi, yıllık enerji tüketimi talebini karşılayamadıklarını iddia ederek tüm kripto para madenlerini kapattı.

Bölge, küresel blok zincirini çalıştırmak için gereken bilgi işlem gücünün yüzde sekizini oluşturuyordu – bitcoin işlemlerini kaydetmek için bir dizi çevrimiçi defter. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında blok zincirine ayrılmış bilgi işlem gücü miktarından daha yüksektir. Kuzeybatı eyaleti Qinghai, Çarşamba günü kripto para madenciliği konusunda benzer bir yasak duyurdu, ancak bölgedeki operasyonların boyutu hakkında herhangi bir veri mevcut değil.

Bitcoin değerleri, Pekin tarafından yatırımcılara kripto para birimlerinde spekülatif ticarete karşı yapılan bir uyarının ardından Mayıs ayında düştü. Çin, en büyük oyuncuları tekelci uygulamalardan suçlu bulunduktan sonra büyük para cezalarına çarptırılan fintech sektöründe geniş kapsamlı bir düzenleyici baskının ortasında.

dailymail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanlar, Bitcoin satın almak için makarna diyeti yapıyor

Dev şirketten siber saldırı sonrası hacker’lara 11 milyon dolar bitcoin fidyesi