in

Çin, dijital yuan çalışmalarını genişletiyor

Çin, dijital yuan çalışmalarını genişletiyor
Çin, dijital yuan çalışmalarını genişletiyor

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışına liderlik eden Çin merkez bankası, Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiong’an dahil olmak üzere birçok şehirde dijital yuan’ı test etti.

Merkez bankası başkan yardımcısı Li Bo, Pazar günü önde gelen Çinli ve dış politika yapıcılar, yöneticiler ve akademisyenlerden oluşan yıllık bir toplantıda, CBDC’nin resmi olarak kullanıma sunulması için hala belirli bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi.


Li, denemelerin e-CNY’nin yayınlanma ve dağıtım mekanizmasının mevcut finansal sistemle uyumlu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Çin ayrıca dijital para biriminin ekosistemini geliştirmeye, güvenliğini ve güvenilirliğini artırmaya ve bir dizi yasal ve düzenleyici çerçeve oluşturmaya devam edecek; Ayrıca geçtiğimiz yıl ülkenin güneyindeki Hainan adasında COVID-19 nedeniyle iptal edilen Boao Forumunu da paylaştı.

Li, CBDC’yi geliştirmenin odağının esas olarak ev içi kullanım olacağını söyledi. Çin vatandaşlarının yanı sıra, önümüzdeki yıl düzenlenecek Pekin Kış Olimpiyatları için yabancı ziyaretçiler de kullanabilecek.

Li, uzun vadede sınır ötesi ödemelere bir çözüm bulmak için diğer ülkelerle işbirliği yapacaklarını söyledi. Bu ayın başlarında, Çin Halk Bankası, sınır ötesi ödemeler için dijital yuan’ı test etmek için bir günlük bir pilot program yürüttü. Seçilen Hong Kong sakinleri, komşu şehir Shenzhen ve Güney Çin’in Guangdong Eyaletinde ödeme yöntemi olarak e-CNY’yi kullandı.

Aynı forumda, Çin’in eski merkez bankası yöneticisi Zhou Xiaochuan, e-CNY’yi geliştirmek için ilk hedefinin sınır ötesi ödemeler için değil, yerel perakende ödemeler için olduğunu söyledi.

Li’ye göre, dijital yuan ile amaç, ABD doları veya diğer küresel para birimlerini değiştirmek değil, piyasanın seçim yapmasına izin vermek. Yuan’ın globalleşmek için doğal bir süreç olacağını söyledi.

bitcoinexchangeguide


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chainlink yeni bir teknik inceleme yayınladı - işte ayrıntılar

Chainlink yeni bir teknik inceleme yayınladı – işte ayrıntılar

IOTA’nın Chrysalis 2.0'ı için tüm bilmeniz gerekenler

IOTA’nın Chrysalis 2.0’ı için tüm bilmeniz gerekenler