in , , ,

12 Kasım Bitcoin analizi: BTC/USD için bu kritik nokta yönü belirleyebilir

23.000 dolara ulaşan Bitcoin için analistler bu devasa fiyatları gündeme getirdi
23.000 dolara ulaşan Bitcoin için analistler bu devasa fiyatları gündeme getirdi

Bitcoin fiyatı, dün 8.571 dolar seviyelerinde dip gördükten sonra bir miktar toparlanmaya giderek 8.700 dolar bandında yatay bir konuma geçti. Sabah saatlerinde 8.740 dolar seviyelerinde bulunan BTC/USD paritesinin son 24 saatlik işlem hacmi ise 19,8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin fiyat analizi

BTC/USD paritesini günlük grafikte analiz ettiğimizde güncel fiyatın 50 ve 200 günlük hareketli ortalamanın arasında aşağı yönlü hareketi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta ise 100 – 200 MA arasında sıkışan fiyatın düşüş yönlü olarak 200 MA seviyesinin altına geçmesiyle ciddi bir satış geldiğini görmüştük.


Bu hafta ise BTC/USD paritesinin düşüş trendinde 50 günlük hareketli ortalama değerini dinamik destek olarak kullandığını görüyoruz. 9 Kasım düşüşü ile son dönemlerde ilk kez test edilen 50 MA (8534 dolar), dün bir kez daha denendi. Şu an ise bu seviyenin üzerinde bir toparlanma çabası olduğunu görüyoruz.

Ayrıca bu tür paritelerde hareketli ortalama geçişleri de Pazar üzerinde önemli bir etki oluşturabiliyor. Ekim’in son haftası yaşanan 7.300 dolardan 10.000 dolara kadar uzanan hareket istisna olarak kabul edilirse günlükte 50 MA’nın 200 MA altına geçişi, trendin aşağı yönlü devam ettiğini açıkça gösterdi. Şu an ise 100 ve 200 günlük hareketli ortalama arasında boşluğun iyice daraldığını görüyoruz. Böyle bir geçişin gerçekleşmesi, BTC/USD paritesinin daha düşük kademelerde işlem görmesine neden olabilir. Ancak bu durum 50 günlük hareketli ortalamaya gösterilecek tepki ile değişkenlik gösterebilir.

Son tahlilde 50 günlük hareketli ortalama, bir yükseliş hareketinin başlaması için önemli bir destek olabilir. Bunu Ekim ayının son haftasındaki yükselişi referans alarak şu şekilde analiz ediyoruz:

10.580 dolara kadar görülen yükseliş hareketinin başlangıç noktası 7.420 dolardı. Bu iki noktayı referans alarak belirlenen Fibonacci düzeltme seviyelerine göre fiyatın, dün ortalama 8.620 dolara denk gelen Fib 0,618 seviyesinden döndüğü görülüyor. Bu bölge aynı zamanda 50 günlük hareketli ortalama değeriyle de destekleniyor.

BTC/USD – yükseliş sonrası düzeltme hareketi

Bu destek bölgesinden hareketle, Bitcoin fiyatı, dolar karşısında bir toparlanma başlatabileceği şeklinde yorum yapılabilir. Ancak bu noktanın (günlükte 8.600 doların altı) aşağı yönlü kırılması, kayıpların artmasına neden olabilir.

Yükseliş senaryosunda ise önümüzdeki günlerde takip edilmesi gereken kritik direnç bölgeleri; 9.320 dolar (ort. günlük 200 MA), 9.560 dolar (ort. Günlük 100 MA) ve son olarak kırılması durumunda trendin yükseliş yönlü teyidine neden olabilecek 9.800 dolar.

BTC/USD – Olası toparlanma seviyeleri

Ancak unutulmaması gerekir ki; bu senaryo şu an 8.535 dolarda bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın kırılmaması durumunda çalışabilir.


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin’den tarihi Ethereum (ETH) kararı!

Çin, Blockchain hamleleriyle ABD’ye ve dolara darbe vurabilir mi?

Kanada

Kanada’nın en büyük bankası kripto para ticaret platformu için araştırmalara başladı