in , ,

Bitcoin madenciliği eskiye göre artık %5 daha hızlı

Kripto Para Haber – Bu yazıda Bitcoin madenciliği hakkında duyurulan güncellemeden sonra gelen yenilikleri birlikte inceleyelim. Aşağıda da özet niteliğinde maddelere göz atabilirsiniz:

  • Gerçekleşen yeni güncelleme sonucunda Bitcoin madenciliği artık %5 daha kolay.
  • Bitcoin madenciliği 1,5 yıl önce yapılan madencilik kadar kolay yapılabilecek.
  • Hash ayarları bu ay içerisinde güncellenecek.

2021 Ocak ayından itibaren Bitcoin madenciliği yapmak bu kadar kolay olmamıştı. BTC.com’daki verilere göre, Bitcoin ile kripto para madenciliği yapmanın ne kadar zor olduğunu belirleyen zorluk seviyesi, bugün %4,81 düşüş gerçekleşti.


Bitcoin madenciliği sanıldığı kadar zor değildi fakat Çin’de hükümet tarafından kripto piyasasına uygulanan yasaklar sonucunda tüm piyasa bu durumdan etkilendi. Bu durumdan Çin’de Bitcoin madenciliği yapan kuruluşlar da büyük zarar gördü.

Bitcoin madenciliği tek seçenek mi?

Madencilik yapılan kripto paralara bir zorluk seviyesi verilir. Bu seviye ne kadar yüksek olursa birim başına düşen kripto birimi o kadar az olur. Bu bilgiden yararlanarak;

Çin’in Haziran ayında başlayan kısıtlamalar sonucunda, zorluk seviyesini yaklaşık 7,5 trilyon puan aşağı indirdi. Yaşanan kısıtlamadan önce ise, Bitcoin madenciliği 21.05 trilyon zorluk puanına sahipti. Ardından art arda dört kez düşerek şu an yaklaşık 13.67 trilyona düştü.

Bitcoin ağı, madencilerin arz ve talebine göre Bitcoin madenciliğinin ne kadar zor olduğunu hesaplar. Çevrimiçi madenci sayısı ne kadar az olursa, kazım işlemleri o kadar kolay olur.

9 Haziran’da Çin birkaç eyalette bulunan Bitcoin madenciliği yapan firmalara kapatma emri verdi. Dokuz gün sonra, Sichuan’ın Ya’an belediyesi 26 işletmeyi daha kapattı. Kapanmalar, Bitcoin’in hash oranını (birim başına kazılacak Bitcoin oranı) %17 oranında düşürdü.

Bitcoin kullanıcıları Çin’den gelen darbeden ağır etkilenmiş olabilir, ancak yavaş yavaş geri dönmeye çalışıyor. Bugünün 101,6 EH/S’lik hash oranı, ağın bu yıl 14 Mayıs’ta belirlediği tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzakta olsa da, Bitcoin madencileri en kötüsünü atlatmış gibi gözüküyor.

decrypt


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi ünlüler kripto para yatırımı yaptı, ne kadar kâr ettiler? Bitcoin'den nasıl kâr edilir?

Boks efsanesi Mike Tyson, BTC ve ETH rekabetini tekrar gündeme getirdi

Son haftanın gözde altcoin'i yükselmeye devam edecek mi? Detaylı anlatım

ADA fiyat analizi: Cardano (ADA) yükseliş trendine mi geçiyor?