in

2 firmayla birlikte Vodafone blockchain teknolojisine geçiyor!

Vodafone blockchain
Vodafone blockchain teknolojisine geçiyor!

Blockchain teknolojisi reel ekonomide birçok dev işletme tarafından tercih ediliyor. En son Mercedes’in Asya-Pasifik bölgesindeki veri akışını blockchain teknolojisi üzerinden gerçekleştirdiğini öğrendik.


Blockchain teknolojisi pek ala telekomünikasyon sisteminde de kullanılabilir. Bir blockchain startup şirketi olan Clear, telekomünikasyon sistemlerine blockchain tabanlı çözüm önerileri geliştiriyor.  Clear’ın 3 büyük paydaşı var. Bu paydaşlar: Deutsche Telekom, İspanya Telefonica ve İngiltere Vodafone.

Vodafone blockchain teknolojisine geçiyor!

Clear, 2 firmayla birlikte Vodafone’den 13 milyon dolarlık ek fon daha talep etti ve gerekli desteği aldı. Bu fonlarla Clear geleceğin telekomünikasyon sistemini oluşturuyor. Clear, gerçekleştirdiği test uygulamalarında oldukça pozitif sonuçlar aldı. Firmalar blockchain teknolojisini operatörler arasında gezinme ve veri aktarımında kullanacak.

Cep telefonu kullanıcıları başka ülkeleri ziyaret ettiklerinde başka operatörler üzerinden cep telefonlarını ve internet servislerini kullanabiliyor. Örneğin İngiltere’de Vodafone kullanıcısı, Almanya’yı ziyaret ettiğinde Deutsche Telekom operatörünü, İspanya’yı ziyaret ettiğinde ise Telefonica operatörünü kullanabiliyor. Bu şekilde çaprazlama milyonlarca ziyaret gerçekleşebiliyor. Bu ziyaretlerin muhasebeleştirilmesi oldukça karmaşık hal alabiliyor. Clear’ın geliştirdiği blockchain teknolojisi bu karmaşanın üstesinden gelebilecek. Günler alan muhasebeleştirme süreci dakikalara düşürülmesi planlanıyor. İlerleyen süreçte Clear’ın blockchain çözüm önerisine yeni operatörlerin de katılması bekleniyor.

Clear tarafından sağlanacak blockchain tabanlı altyapı sayesinde sermaye maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

invezz.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cardano daha yolun başında

Messari CEO’suna göre Cardano daha yolun başında

Ripple ve VeChain

Kripto piyasaları heyecanlandıran ortaklı iddiası: Ripple ve VeChain yakınlaşması