bitcoin kazandılar

Gençler yeteneklerini sergileyip Bitcoin kazandılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençler siber güvenlik konusundaki hünerlerini sergileyerek Bitcoin kazandılar. Bahçeşehir Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi, nitelikli siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesine ve farkındalığın artırılmasına katkı sağlamayı hedefleyerek, Capture the Flag (CTF-Bayrağı Yakala) yarışması düzenledi. Siber güvenlik profesyonelleri, öğrencileri ve beyaz şapkalı hackerları bir araya getiren yarışmada tüm yarışmacılar, kendileri için oluşturulan siber ortamda Siber Güvenlik, Web, System, Network, Crypto, Misc ve Theory gibi konularda oluşturulan 15 soru üzerinde çalıştı.

Dereceye girenler Bitcoin kazandılar

Türkiye’de siber güvenlik alanında yapılmış en kapsamlı yarışmalardan biri olan CTF’de 15’e yakın takım yarışmayı kazanmak için kıyasıya mücadele etti. Yarışmanın sonunda birinci, ikinci ve üçüncüyü bekleyen para ödülü ise kazananlara Bitcoin şeklinde verildi.

Yarışma öncesinde konuşan BAU Siber Güvenlik Merkezi Siber Güvenlik Uzmanı Erol Aktay şu ifadeleri kullandı:

Bu yarışmalar insan gücü yetiştirmek ve gençlere siber güvenlik alanında hem defans hem atak yapmayı öğretme adına önemli bir adım. CTF ile arkadaşlarımızın bazı yeteneklerini test edeceğiz. Örneğin bir web sitesine nasıl girilebileceğini görecekler. Bu sene bizim için bir ilk umarım önümüzdeki yıllarda da bunu devam ettirebiliriz.

Aktay, siber güvenlik konusunun oldukça önemli olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

Yazılım ve donanım alanında start-up firmalarının, Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi gerekiyor. Çünkü siber güvenlik de savunma milli savunmanın bir parçası. Sektördeki firmalarla veya kritik alt yapıların başındaki isimlerle konuştuğumuzda çalıştıracak insan bulamadıklarından şikayet ediyorlar. Bu nedenle siber güvenlik konusunda insan gücü yetiştirmeye ayrıca önem vermeliyiz.

Darıcı: Okuma yazmadan önce öğrendim

CTF’nin en küçük yarışmacıları arasında olan lise öğrencisi 16 yaşındaki Eren Darıcı arkadaşı 15 yaşındaki Ahmet Kılıç ile yarışmaya katıldı. Küçük yaşlardan itibaren bilgisayara merakının olduğunu söyleyen Darıcı şu ifadeleri kullandı:

Okuma yazma öğrenmeden bilgisayardaki kısa yolları biliyordum. Daha sonra oyun oynamaya başladığımda bunların nasıl yapıldığını düşündüm ve kodlama hevesim başladı.

Yarışmaya dört kişilik ekibiyle katılan üniversite öğrencisi Hüseyin Altunkaynak ise daha çok üniversite yıllarında bilgisayarla ilgilenmeye başladığını dile getirdi. Altunkaynak şunları söyledi:

CTF’lere katılmaya başladık; hatta kulüp olarak kendi aramızda da bir CTF düzenledik. Bu yarışmayı arkadaşımız tavsiye etti, kulübümüz de paylamıştı. Onların aracılığıyla kaydolduk.

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: