Joe Biden'ın kripto para kararnamesi özeti
Joe Biden'ın kripto para kararnamesi özeti

Basitçe anlattık: Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – ABD Başkanı Joe Biden, merkez bankası dijital para birimi ve diğer kripto paraların sorunlarının ve faydalarının değerlendirilmesi adına bir yürütme emri imzaladı.

Yazımızın devamında bu kararname ile ilgili bilmeniz gereken tüm özet bilgilere ulaşabilirsiniz.

1- Merkez bankası dijital para birimi (CBDC)

Biden yönetimi, Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları da dahil olmak üzere diğer önemli kurumlarla birlikte Hazine Bakanlığına, Eylül ayına kadar dijital doların potansiyel maliyet ve faydalarını içeren bir rapor sunması talimatını verdi.

Yürütme emri, raporun özellikle dijital doların finansal katılımı nasıl iyileştirebileceğine, ekonomik büyüme üzerinde ne gibi etkileri olabileceğine ve yabancı dijital doların dünyanın rezerv para birimi olarak doların durumunu nasıl etkileyebileceğine odaklanmasını istedi.

Ayrıca, Federal Rezerv’i dijital dolar olasılığına ilişkin devam eden araştırmasını sürdürmeye ve bir ABD CBDC’sinin nasıl uygulanabileceğine ilişkin “stratejik bir plan geliştirmeye” teşvik etti.

Kararın bir parçası olarak, başsavcının dijital bir doları yürütmek için mevzuata ihtiyaç duyulup duyulmayacağını değerlendirmesi ve hem Fed hem de Hazine’den bu çabayla ilgili devam eden araştırmaları dikkate alarak bir yasama teklifi hazırlaması istenecek.

2- Dijital varlıklarla ilgili riskler ve fırsatlar

Biden, bu kararname ile ABD Hazinesi, Fed, SEC, tüketici gözlemcisi ve bankacılık düzenleyicileri de dahil olmak üzere üst düzey finansal düzenleyicilere, dijital varlıkların ABD ekonomisine genel etkileri hakkında kabaca 4 ila 6 ay içinde halka açık raporlar hazırlama görevini verdi.

Raporda finansal piyasa ve ödeme sistemi altyapılarındaki değişikliklerin tüketicileri, yatırımcıları, işletmeleri ve ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceği gibi bilgilere yer verilmesi özellikle talep edildi.

Ayrıca ajanslara “farklı dijital varlık türlerinin toplu olarak benimsenmesini” sağlayacak koşulları, ilgili riskleri ve fırsatları belirleme görevi de verildi.

3- Yasa dışı finansta kripto paraların rolü

Biden yönetimi, dijital varlıkların artan popülaritesinin kara para aklamak, terör gruplarını finanse etmek ve siber suçları kolaylaştırmak için kullanılma riskini artırabileceği konusunda uyardı.

Bu nedenle kararname, Hazine Departmanına, Ulusal İstihbarat Direktörüne ve İç Güvenlik Departmanına kripto para birimlerinin yasa dışı finansmanda nasıl kullanılabileceğini detaylandırma ve riskleri azaltmak için koordineli bir eylem planı oluşturma talimatı verdi.

Beyaz Saray, Hazine Bakanlığının bu eylem planını ve diğer kurumlar arası araştırmaları, kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetlere nasıl yardımcı olabileceğini ele almak için gereken herhangi bir kural koymanın temelini oluşturmak için kullanması gerektiğini söyledi.

economictimes.indiatimes


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin