youtube
ETH 2.0'a bir adım daha: Ethereum, Berlin forkunu etkinleştirdi
ETH 2.0'a bir adım daha: Ethereum, Berlin forkunu etkinleştirdi

ETH 2.0’a bir adım daha: Ethereum, Berlin forkunu etkinleştirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para haber – Berlin forku, Ethereum ana ağında etkinleştirildi. 10 Mart’ta Ropsten test ağında başlatıldıktan sonra, Berlin forku Ethereum ana ağında etkinleştirildi.

Berlin forku şimdi 12.244.000 blokta yayında. Yükseltme, İstanbul ve Muir Glacier yükseltmelerini takip ediyor. Ethereum (ETH) node operatörleri ve madenciler, yükseltmeye katılmak için Ethereum istemcilerinin en son sürümünü 7 Nisan’a kadar indirmiş olmalılar. Aksi takdirde, uyumsuz bir zincire takılma riski vardır.

Bununla birlikte, Ethereum sahiplerinin borsa veya cüzdan hizmetleri tarafından ek adımlar atmaları konusunda bilgilendirilmedikçe hiçbir şey yapmalarına gerek bulunmuyor.

En son yükseltme, Devcon 0’ın gerçekleştiği şehirden sonra Berlin adını alıyor. Devcon 1, bir sonraki güncellemenin adı olan Londra olarak seçti.

Berlin EIP’leri

Berlin yükseltmesi, dört Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içerir. Bunlar arasında EIP’ler 2565, 2929, 2718 ve 2930 olarak yer alıyor.

EIP-2565, önceki bir şifreleme algoritması tabanlı teklifin gaz maliyetini düşürüyor. Bununla birlikte, EIP-2929, ağ spam’ini önlemeyi amaçlayan belirli “işlem kodları” için gaz maliyetlerini artırır.

cryptolegions

Daha sonra, EIP-2718, birden çok işlem türü için daha kolay destek sağlamak üzere bir zarf olan yeni bir işlem türü sunar. Gelecekte “eğlenceli özellikler” eklemeyi umuyor.

Bunlar, başka birinin gaz ücretlerini ödemesini veya çoklu imzalı işlemleri daha kolay eklemesini içerebilir. Son olarak, EIP-2930, EIP-2929 ile ilişkili bazı gaz maliyetlerini azaltmak için bir işlem türü ekliyor.

Londra forku EIP-1559

Berlin yükseltmesi, ağın işlem ücretlerini işleme biçiminde bir değişiklik getirecek olan Ethereum 2.0’a dönüşümde bir adım daha atıyor.

Berlin aynı zamanda merakla beklenen EIP-1559’dan önceki son yükseltmedir. Bu, bir sonraki Londra yükseltmesi Temmuz ayında etkinleştirildiğinde meydana gelecek. İşlem fiyatlarını belirleyen mevcut açık artırma sürecini ayarlamak için bir mekanizma getirecek. Bu, kullanıcıların engelleme için en düşük teklifi ödemesi için ücretleri dinamik olarak ayarlama etkisine sahip olmalıdır.

beincrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin