CFD Ticaretine Başlamak İçin Dikkate Alınması Gereken Yönler ve 5 Adım
CFD Ticaretine Başlamak İçin Dikkate Alınması Gereken Yönler ve 5 Adım

CFD Ticaretine Başlamak İçin Dikkate Alınması Gereken Yönler ve 5 Adım

service service
Share

Share This Post

or copy the link

CFD’ler, açılış ve kapanış işlem fiyatları arasındaki farka dayalı olarak yerine getirilen finansal sözleşmelerdir. CFD’ler, kaldıraçlı işlem yapmaya imkan veren bir yatırım türüdür, bu da yatırımcılara küçük bir sermaye ile büyük pozisyonlar açma olanağı sağlar. CFD’ler, kaldıraçlı işlem ve spekülatif özgürlük gibi avantajlar sunar, bu sayede traderlar nispeten az sermaye ile büyük pozisyonlar açabilirler.

Esneklikleri ve yüksek kâr potansiyelleri nedeniyle CFD’ler (Fark Sözleşmeleri), giderek daha popüler finansal araçlar haline gelmektedir. CFD ticaretini daha iyi anlamak için üç temel özellik anlaşılmalıdır: kaldıraç, stop-loss emirleri ve çeşitlendirme. Kaldıraç, yatırımcılara marj üzerinde işlem yapma olanağı sağlarken aynı zamanda riski artırır. Stop-loss emirleri, çıkış noktasını belirleyerek riski azaltmaya yardımcı olurken, çeşitlendirme yatırımcıların portföylerini çeşitlendirerek risk maruziyetini azaltmalarına izin verir. Bu tür işlemlere dikkatli olmak ve risk yönetimi stratejileriyle yaklaşmak son derece önemlidir.

CFD Ticaretini Anlamak

Fark Sözleşmeleri ile ticaret, belirlenen bir sözleşme miktarını satın almak veya satmakla ilgilenir. Kar, piyasanın lehinize her bir puan hareket etmesiyle artar, ancak piyasa size karşı hareket ederse kayıp riski vardır. Bir varlığın fiyatının yükseleceğine inanıyorsanız, “uzun” (alım) pozisyon açabilirsiniz, bu durumda fiyatın öngörüldüğü gibi yükselmesi durumunda kar elde edersiniz, ancak tahmininiz yanlış çıkarsa para kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

CFD Ticaretine Başlamak İçin 5 Adım

  • CFD’lerin Nasıl Çalıştığını Öğrenin: CFD’ler, temel piyasanın davranışlarını taklit ederek yatırımcılara geleneksel işlemleri taklit etme ve piyasa düştüğünde kâr elde etme imkanı sağlar.
  • Kâr ve Zarar Kavramını Anlayın: Bir CFD işleminden elde edilen kâr veya zararı, toplam sözleşme sayısını her bir sözleşme için atanan değerle çarparak ve açılış ile kapanış fiyatları arasındaki farkla hesaplayın.
  • Ticarete Başlayın: Bir varlığın değerinin düşeceğini öngörüyorsanız “kısa” veya satış yaparak işlemi başlatın, veya bir artış bekliyorsanız “uzun” veya alım yapın. Aktif pozisyonları işlem platformunda “kapat” düğmesine tıklayarak kapatabilir veya aynı sayıda sözleşmeyi aynı fiyattan satabilirsiniz.
  • CFD Zaman Çerçevelerini Takip Edin: Yatırımcılar, kısa vadeli ve uzun vadeli eğilimleri belirlemek ve buna göre ticaret yapmak için CFD ticaretiyle ilişkili zaman çerçevelerini anlamalıdır.
  • Maliyetleri İnceleyin: CFD ticareti esneklik sağlasa da, spread ve işlem ücretleri gibi maliyetleri beraberinde getirir. Bu ücretlerin kazanç potansiyelini nasıl etkilediğini anlamak için belirli bir CFD’de mevcut kaldıraç oranını göz önünde bulundurun.

Sonuç olarak

CFD ticareti, düşük marj gereksinimleri, uluslararası piyasalara erişim, kısa pozisyon alma veya günlük ticarete ilişkin düzenlemelerin olmaması ve minimum veya hiçbir ücret gibi birçok avantaj sunar. Ancak yüksek kaldıraç, kayıpları büyütür ve fiyat değişikliklerinin önemli olmadığı durumlarda spread ödemek maliyetli olabilir.

CFD hakkında daha fazlasını görün

(Sponsorlu makale) Sorumluluk reddi: Kripto Para Haber, yazıda geçen bilgilerden ve ilgili ürün ya da hizmetlerle ilgili hasar, kâr-zarar ya da kayıptan sorumlu değildir. Kripto Para Haber, yazıda adı geçen şirket, ürün ya da hizmetle ilgili okuyucuların özen göstererek kendi araştırmalarını yapmalarını önerir. Sponsorlu makaleleriniz için iletişime geçebilirsiniz / contact us  

Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel kripto para haberlerini Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin