featured
Cardano nedir

Cardano (ADA) coin nedir ve nasıl çalışır? Detaylı ADA Coin Rehberi

service service
Share

Share This Post

or copy the link

2017 yılında piyasaya çıkan Cardano (ADA), adını 18. yüzyılın İskoç matematikçisi ve filozofu olan Geroge Cardano’dan almıştır. Merkezi olmayan bir blok zincir olarak tasarlanan Cardano, kısa sürede kripto para piyasasının dikkat çeken oyuncularından biri olmuştur. Hedefleri arasında akıllı sözleşmeleri desteklemek, daha iyi ölçeklenebilirlik sağlamak ve kullanıcıların güvenli şekilde işlem yapmalarını sağlamak bulunur.

Cardano özellikle akıllı sözleşme işlevselliğinde çığır açmayı hedefleyen bir yaklaşıma sahip olduğu için kripto ekosisteminde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullandığı için enerji verimliliği ve ölçeklenebilirlik açısından rakipleri arasında öne çıkar. Bu özellikleri sebebiyle Cardano geleceğinin büyümeye devam edeceği tahmin edilmektedir.

Cardano coin nedir?

Cardano projesi, protokolünü tedarik zinciri izlenebilirliği ve yönetim odaklı potansiyel uygulama ile akıllı sözleşmeleri desteklemek için tasarlanmış bir “üçüncü nesil blok zinciri” olarak tanımlıyor. Son zamanlarda ulaştığı büyük hacim ve kullandığı teknoloji sayesinde Cardano nedir sorusunu gündeme getiren kripto para birimi, listelerde ADA simgesini kullanıyor.

Cardano ADA

2015 yılında geliştirilmeye başlanan Cardano, 1 ekim 2017 tarihinde borsalarda işlem görmeye başlamıştır ve ilk borsa çıkış değeri 0.02 dolardır. Deadalus isimli açık kaynak kodlu bir cüzdan kullanır ve bu cüzdan sayesinde kullanıcılar, coinlerini daha güvenli bir şekilde saklayabilir.

Cardano ADA coin benzersiz özellikler

 • Ölçeklenebilirlik: Blok zincirinin gelişmiş özellikleri Cardano ağının yüksek işlem hacmi ile daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabilmesine olanak sağlar ve (ADA) Cardano geleceğini olumlu yönde etkiler.
 • Daedalus Cüzdan: Cardano ağı için özel olarak tasarlanan Daedalus cüzdanı, kullanıcılara blok zincir düğümü sağlar. Bu fonlar üzerinde tam kontrol ve Cardano blok zincirinin şeffaflığını sağlar.
 • Deadalus Staking: Yatırımcılar, Cardano stakinge yalnızca Daedalus cüzdanı aracılığı ile katılabilir. Proof of Stake (PoS) üzerinden ADA tokenlarını devrederek Deadlaus cüzdandan ödül kazanılır.
 • Kriptografik Güvenlik: Çok katmanlı kriptografik güvenlik önemleri ile desteklenen Cardano, kullanıcıların varlıklarını korumasına ve ağda güvenli bir şekilde işlem yapmalarına olanak verir.
 • Peer-Reviewed Network: Blok zincir doğrulayıcılarının seçiminde matematiksel güvenlik sağlanır. Ouroboros sayesinde herkesin blok çıkarma ve ödül alma şansı eşit olur.
Cardano ADA nasıl çalışır?

Cardano,Ethereum gibi diğer blok zincirlerinden biraz daha farklı çalışır. Cardano, Computation Layer (CCL) ve Cardano Settlement Layer (CSL) olmak üzere çok katmanlı bir blockchain protokolü üzerine kurulmuştur.

  1. Cardano CCL, akıllı sözleşme ve Cardano merkezi olmayan uygulamaları (dApps) geliştirmek için kullanılan katmanıdır. Cardano CCL, Plutus adı verilen farklı bir akıllı sözleşme dili kullanır. Plutus aracılığı ile geliştiriciler güvenli ve ölçeklenebilir akıllı sözleşmeler oluşturma imkânı elde eder.

  2. Cardano CSL, temel blok zincir katmadır ve görevi ADA tokenlarının transferi ile saklanmasını yönetmektir. Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan CSL, blok zincirdeki işlemlerin onaylanma sürecini yönetir.

Bu iki katman Cardano ağında birlikte çalışır ve ekosistemin ölçeklenebilirlik, güvenlik ve esneklik gibi alanlarda üst düzey bir performans göstermesine olanak tanır. Ağın çok katmanlı blockchain yaklaşımına sahip olması Cardano’nın gelecekteki geliştirmeleri için esneklik sağlar. Sonuç olarak ağ, düzenli olarak güncellenerek kullanıcı ihtiyacına uygun olarak yenilenebilir.

Cardano tarihi ve fiyat geçmişi

Cardano, Charles Hoskinson liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirilmiştir ve 1 ekim 2017 tarihinde borsalarda işlem görmeye başlamıştır. İlk borsa çıkış değeri 0,02 dolardır. Daedalus isimli açık kaynak kodlu bir cüzdana sahiptir ve kullanıcılar bu özel cüzdan ile coinlerini daha güvenli bir şekilde saklayabilir.

Yenilikçi özellikleri ve sağlam teknolojisiyle kısa sürede kripto para dünyasının dikkatini çekerek Cardano ATH seviyesine, 2021 yılında 3,08 dolar ile ulaşmıştır. Cardano grafiklerinde yıllık getirisi şu anda yüzde 19,69’tur ve bu nedenle yatırımcılar için ilgi çekici bir seçenektir. Ayrıca geliştirici ekibin yaptığı iyileştirme ve güncellemeler Cardano coin fiyatının gelecekte de iyi bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak popüler analistlerin yaptığı ADA coin yorumları genelde olumlu yöndedir.

Cardano (ADA) coin nasıl alınır?

Yatırımcılar Cardano (ADA) coin satın almak için çeşitli yöntemler kullanabilir. Ancak en yaygın olanları kripto para borsaları ve DEX’ler aracılığı ile gerçekleştirilen satın alma işlemleridir.

 1. Kripto Para Borsaları: Yatırımcılar kripto para borsaları aracılığı ile Cardano ADA coinlerini satın alabilir. Cardano Binance gibi en popüler borsalardan bir tanesidir. Kullanıcı dostu borsadan kolayca satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca Cardano, Kraken borsasında da hesap oluşturarak satın alınabilir.
 2. DEX’ler (Merkezi Olmayan Borsalar): Kullanıcıların doğrudan birbirleriyle takas yapabilmelerine olanak sağlayan merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), genellikle bir cüzdan ve bir Ethereum tabanlı token (ERC-20) gerektirir. Cardano’nun merkezi olmayan bir borsası Minswap aracılığıyla ADA alınabilir.

Her iki satın alma yöntemi de farklı avantajlara sahiptir. Kripto para borsaları çeşitli ödeme yöntemlerini destekler ve kullanıcı dostudur. DEX’ler ise kontrol ve anonim kullanım sunar. Dolayısıyla her yatırımcı kendi tercihine bağlı olarak bu seçeneklerinden birini kullanabilir.

Cardano staking

Cardano madenciliği, kullanılan Proof of Stake konsensüs mekanizması sebebiyle daha farklıdır. Kullanıcılar ADA tokenları aracılığı ile ağa katkı sağlar ve bunun karşılığında ödül kazanır. Staking olarak adlandırılan bu işlemde, kullanıcılar ADA tokenlarını belli bir süreliğine Cardano blockchainine kilitler.

Ağın güvenliğini artıran Cardano staking ile yeni bloklar oluşturulur ve karşılığında kullanıcılar ödüller alır. Cardano kullandığı PoS mekanizması, enerji verimliliği açısından Bitcoin gibi PoW (Proof of Work) kullanan ağlara kıyasla çok daha çevreci bir yaklaşım sunar. Sonuçta staking ile Cardano kullanıcıları pasif gelir elde etme imkânına sahip olurken ayrıca ağın güvenliğine de katkı sağlar.

Cardano (ADA) coin geleceği

Cardano (ADA) coin fiyatının geleceği; geliştirici ekibin yapacağı iyileştirmelere, yatırımcılar arasındaki benimsenmelere ve kripto piyasasındaki genel trendlere bağlıdır. Fakat şu anda Cardano (ADA) yorumlarının olumlu yönde olduğu söylenebilir.

Cardano fiyat tahmini

Cardano DeFi gelişmelerindeki farklılıklara bağlı olarak (ADA) Cardano 2024 yılında 1,2 dolardaki direnç noktasını kırmasıyla yükselişe geçeceği yönünde tahminler var. Olumlu ivmenin devam etmesi durumunda Cardano (ADA) fiyat tahminlerinin yıl sonuna kadar 1,5 dolar ile 5 dolar arasında olduğu söylenebilir.

Cardano USDT karşısında değer kazanmaya devam edebilir ve 2026 yılında kripto para piyasasının benimsenme oranının artmasıyla Cardano coin grafiklerinde yükseliş ihtimal güçlenebilir. Bunun da ADA coin fiyat grafiklerine yansıyacağı hesaba katıldığında, ADA coin hedef fiyatının 7 dolar ile 9 dolar arasında olacağı düşünülüyor.

Cardano rakipleri

Cardano’nun kripto para piyasasındaki asıl rakiplerinin PoS blok zincirleri olduğu görülüyor. Özellikle benzer hedeflere sahip olan Ethereum, Binance Smart Chain, Solana ve Polkadot; Cardano ağı ile rekabet etme potansiyeline sahiptir. Ancak piyasadaki konumuna bakıldığında Cardano’nun Ethereum blokchaini ile en büyük rekabete sahip olduğu söylenebilir. Bu kripto para ekosistemleri, teknik özellikleri açısından Cardano’nun rakibi olabilir. Ancak her bir ağ farklı kullanıcı tabanına sahiptir ve dolayısıyla bu da belirleyici bir etken olabilir.

Cardano ADA coin avantajlar ve riskler

Avantajlar

 • Çevre Dostu: Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizması sayesinde enerji verimliliği sağlar ve çevre dostu bir yaklaşım sunar.
 • Hızlı: Yüksek hızlı işlem gerçekleştirilmesine olanak sağlayan Cardano blok zinciri, kullanıcıların verimliliğini artırarak dikkat çeker.
 • Yenilikçi Yaklaşım: Akıllı sözleşmeler ve blok zinciri teknolojilerinde yenilikçi bir yaklaşım benimseyen Cardano, ekosisteminin daha güvenli ve ölçeklenebilir olmasına olanak sağlar.
 • Güvenlik Odağı: Cardano ekosisteminin arkasındaki geliştirici ekip, işlemlerin güvenliğine büyük önem verir ve bu Cardano coin geleceğini sağlamlaştırır.

Riskler

 • Rakipler: Ethereum gibi diğer akıllı sözleşme platformları ile sıkı bir rekabete sahiptir. Bu nedenle göstereceği performans büyük ölçüde geliştirici ekibine bağlıdır.
 • Teknolojik Gelişmeler: Hızla değişen kripto para piyasasında Cardano’nın teknolojik altyapısı, sürekli güncellenme ihtiyacı duyar.
 • Düzenleyici Belirsizlik: Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojilerindeki düzenleyici belirsizlikler Cardano’nun geleceğini etkilenebilir.
 • Teknolojik Sorunlar: Karmaşık teknolojik altyapısı, geliştirme sürecinde karşılaşabileceği teknik sorunlar sebebiyle risk taşır. Bu, ağın performansını ve Cardano ağındaki coinleri negatif yönde etkileyebilir.

Sık Sorulan Sorular

Cardano, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak kendi blok zinciri ağını kullanır. Cardano’nun blok zinciri, iki ana bileşenden oluşur ve katmanlı bir yapıya sahiptir. Kullandığı ağlara ise Cardano Settlement Layer (CSL) ve Cardano Computation Layer (CCL) adı verilir.

Cardano Ouroboros protokolü, blok zincirinin güvenliğin sağlayan bir protokoldür. Bunu yaparken ise Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanır. Ouroboros, matematiksel olarak güvenli bir yöntem kullanarak ağdaki blokların doğrulanmasını ve yeni blokların oluşturulmasını sağlar.

Cardano ADA fiyatı tahminleri, kripto para piyasasında başlaması beklenen boğa piyasasında birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında kullanıcı benimsenmesi, geliştirme güncellemeleri ve küresel ekonomik faktörler bulunur. Dolayısıyla Cardano beklentilerinin yüksek olmasına rağmen, fiyatın belirli bir dönemde hangi seviyede işlem göreceğini net olarak tahmin etmek zordur. Fakat kripto para analistleri 1,2 dolarlık kritik direnç noktasının kırılmasını bekliyor.

 


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin