pump dump

Kripto para borsalarında pump dump ne demek?

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Pump dump kavramını sıklıkla duymaya başladık. Peki bu kavramlar kripto para borsası için ne anlama geliyor, bunu irdelemeye çalışalım. Kripto para birimlerine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor. Özellikle de Bitcoin, Ethereum, Cardano ADA gibi popüler kriptolar büyük yükselişe geçti ve birçok insanın kripto para birimlerine yönelmesini sağladı, sağlamaya da devam ediyor.

Bitcoin ve diğer tüm altcoinler, yüksek kazanç getirmesi nedeniyle hem büyük hem de küçük yatırımcıları bu alana yönlendirdi. Bugünkü yazımızda bu kripto para birimlerinden kazanç elde etmek için uygulanan ama bir kısım olumsuzlukları da içeren pump dump nedir, pump dump ne demektir konusunu ele alacağız.

Pump dump nedir?

Günümüzde Bitcoin Pump and Dump (şişir ve boşalt) birçok forum sitesinde ve çeşitli konuşma gruplarında ilgi çekici bir hâle geldi. Pump kelimesi Türkçe olarak yükseltme ve şişirme anlamına geliyor, dump ise indirme ve boşaltma olarak çevriliyor. Pump dump işlemlerinde birden çok kişi bir kripto para birimi belirleyerek bu coine yüklenmekte ve yüksek miktarlarda satın alım yapmaktadır.

Pump dump nasıl yapılır?

Pump dump sistemi tek kişi ile yapılamaz. Çünkü bu sistemde mühim olan yüksek miktarlarda coin alımıdır. Bu nedenle bu uygulamaya mutlaka grup hâlinde girmek gerekmektedir. Peki uygulama nasıl çalışmaktadır? Grup hâlinde yüksek miktarlarda coin alımı ile belirlenen kripto para biriminin fiyatı yukarı doğru yükselir. Bu olay pump olarak adlandırılır. Pump işlemi belirlenen coinin piyasa değerinin altında yapılan alımlardır. Kısaca fiyatın pompalanması yani yükseltilmesi işlemi diyebiliriz.

pump dump

Grup şeklinde hedeflenen fiyatlar elde edilene kadar satın alım yapılır. Alım sırasında en dip rakamlardan emir verilmektedir. Daha sonra ise belirlenen fiyata ulaşıldığı zaman üyeler tarafından tüm coinler satılmaya başlanır. İşte coinleri yüksek fiyattan satma işlemine de dump adı verilmektedir.

Pump dump neden riskli bir işlemdir?

Günümüzde WhatsApp, Telegram ve Skype gibi anlık mesajlaşma programları üzerinden birçok insan grup konuşması yaparak anlaşmalı bir halde al-sat işlemi yapmakta ve bu şekilde de fiyatları manipüle etmektedir. Pump dumpa telegram gibi çeşitli iletişim uygulamalarından, kolektif kazanç elde etmek için binlerce kullanıcı katılıyor. Fakat bazen bu uygulamalar göründüğü gibi olumlu sonuçlar da vermiyor. Bazen dahil olunmak istenen gruplarda katılım ücreti alınıyor.

Bununla beraber pump ya da dump yapılması istenen kripto paraların bir kısmında da grup yöneticisinin tercihleri / aldığı coinler rol oynuyor. Yani pump and dump işlemleri en çok grup yöneticisinin kar etmesini sağlıyor diyebiliriz. Piyasada bulunan herhangi bir kripto para birimini seçen grupların yöneticileri, seçilen kripto para birimlerine günlerce önceden yatırım yapıyor. Daha sonra ise gruba pump işlemi belirli bir zaman veriliyor ve işlem başlatılıyor. Bununla birlikte maalesef genellikle tecrübesiz yatırımcılar bırakın kâr etmeyi, zarara giriyorlar. Onların yerine ise grup yöneticisi dediğimiz kişiler kâr elde ediyor.

Kısaca bir grup hâlinde toplanan kişiler, belirlenen kripto para birimine yüklenerek fiyatını yükseltiyorlar yani pump işlemi yapmış oluyorlar. Yine aynı hızla yüksek fiyatlardan ellerindeki tüm coinleri satarak kar elde ediyor ve dump işlemi yapıyorlar. Fiyat değişimi bu uygulama sırasında çok hızlı olabileceği için grupta bulunan herkes kâr elde edemeyebiliyor. Bu nedenle pump and dump işlemlerden uzak durmak ve stratejik kripto portföyleri oluşturmak gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Pump dönemi, pump dump yönteminin ilk adımını ifade eder ve herhangi bir kripto paranın hızlı fiyat artışına gitmesini anlatır. Pumped olarak da ifade edilen bu zaman dilimlerindeki artış kripto paranın gerçek değerini yansıtmaz. Bu dönemin ardından ise genellikle hızlı bir düşüş yaşanır ve bu da büyük kayıpları beraberinde getirir.

Kripto para piyasasında bir çeşit manipülasyon ve dolandırıcılık yöntemi olarak bilinen pump dump için çeşitli botlar geliştirilmektedir. Bu botlardan bazıları Binance pump dump botu gibi manipülasyon hareketlerden korunmayı sağlarken geliştirilen bazı pump dump botları ise hızlı emir girişi ile pump dönemlerinden yararlanmayı hedefler.

Pump dump işlemlerinden kaçınmanın birçok yolu vardır. Dolandırıcılık haberlerini takip etmek, güncel teknolojilere aşinalık, detaylı araştırma ve yatırım yapmadan önce analiz yapmak bunlardan birkaçıdır. Ayrıca manipülasyonlara karşı temkinli davranmak ve yasal düzenlemeleri takip etmek güvenli kripto ticareti yapmayı kolaylaştırır.

 


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin