Short Squeeze Nedir? Short Squeeze Selcoin, Short squeeze kısa pozisyon - Kripto Para Haber

Short Squeeze (Kısa pozisyon sıkıştırması) nedir, ne demek? Short Squeeze ne anlama gelir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Haber – Short Squeeze (Kısa Sıkıştırma), finansal piyasalarda bir varlığın fiyatında keskin bir yükselişin, önceden kısa satış yapan traderları pozisyonlarını kapatmaya zorladığı bir olguyu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Güçlü alım baskısı, kısa satış yapanları piyasadan çıkarmak için “sıkıştırır”.

Short Squeeze Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar

Kısa pozisyon sıkıştırması, (Short Squeeze) finansal piyasalarda sıkça görülen bir olgudur ve genellikle yüksek riskli yatırımcıların tercih ettiği bir stratejidir. Bu strateji, belirli bir varlığı düşük bir fiyattan satın alıp fiyatının düşeceğini tahmin eden yatırımcılar tarafından kullanılır. Bu yatırımcılar, daha sonra aynı varlığı daha yüksek bir fiyata satmak için kısa pozisyon açarlar. Bu süreçte, yatırımcılar varlık satmadan önce sahip olmadıkları için kısa pozisyon açarlar.

Ancak, varlığın fiyatı beklenmedik bir şekilde yükseldiğinde, bu yatırımcıların açık pozisyonlarının değeri artar ve zarar etmeye başlarlar. Bu noktada, yatırımcıların açık pozisyonlarını kapatmak için daha fazla para yatırması gerekebilir. Bu, kısa pozisyon sıkıştırması olarak bilinen duruma neden olur, çünkü diğer yatırımcılar fiyatı yukarı çekerken, açık pozisyon sahibi yatırımcılar pozisyonlarını kapatmak için aynı varlığı satın almaya çalışırken fiyatları daha da yukarı çekerler.

Kısa pozisyon sıkıştırması, (short squeeze) büyük kayıplar yaşayan yatırımcılar için oldukça zararlı olabilir, ancak aynı zamanda yüksek kazanç elde edebilen riskli yatırımcılar için de büyük fırsatlar sunar. Kısa pozisyon sıkıştırması, bir varlık fiyatındaki ani yükselişlerde sıklıkla görülür ve genellikle yüksek volatilite gösteren hisse senetleri, kripto para birimleri ve emtialarda meydana gelir.

Kısa pozisyon sıkıştırması, ani bir alış baskısının meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Ancak, özellikle kısa pozisyonları hızla kapatmak için (alış emirleri kullanarak) ani bir telaşın tetiklenmesi, kısa pozisyon sıkıştırmasını daha da volatil hale getirir.

Bu durumda, birçok stop-loss emri önemli bir fiyat seviyesinde tetiklenebilir ve birçok açığa satış yapan yatırımcı aynı anda pozisyonlarını manuel olarak kapatmak zorunda kalabilir.

Short Squeeze, herhangi bir finansal piyasada kısa pozisyonların açılabildiği durumlarda meydana gelebilir. Ayrıca, piyasada kısa pozisyon alınabilecek seçeneklerin bulunmaması da büyük fiyat artışlarına neden olabilir.

Sonuç olarak, bir varlığın fiyatının uzun vadede düşeceğine dair yatırım yapmanın uygun bir yolu yoksa, bu varlığın fiyatı uzun süre boyunca yükselmeye devam edebilir ve kısa pozisyon sıkıştırmaları gibi yüksek volatilite olaylarına neden olabilir.

corporatefinanceinstitute.com

Kısa Pozisyon Sıkıştırması (Short Squeeze) Nedir? | Kripto Para Haber


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Binance

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: