Büyük Chainlink güncellemesi ile ilgili bilmeniz gerekenler: OCR nedir, neye yarar?
Büyük Chainlink güncellemesi ile ilgili bilmeniz gerekenler: OCR nedir, neye yarar?

Chainlink (LINK) nedir ve nasıl çalışır? Detaylı LINK Coin Rehberi

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto ekosisteminde önemli bir yere sahip olan Chainlink, blockchain teknolojisini kullanarak gerçek dünya verilerini akıllı kontratlara entegre edip güvenilirliği ve şeffaflığı sağlar. LINK ise bu akıllı kontratlarda gerçek dünya verilerine erişimi kolaylaştıran bir köprü görevi görür. Bu özelliği sayesinde daha etkili ve güvenli bir ekosistem oluşturmuş olur.

Chainlink; merkezi olmayan finans (DeFi), sigorta, oyun gibi birçok farklı alanda kullanılır. Özellikle Chainlink DeFi uygulamaları, fiyat bilgileri, hava durumu gibi dış verilere dayanması sebebiyle büyük ölçüde fayda sağlar. Bu, DeFi’yi daha güvenli bir hâle getirir ve aynı zamanda merkezi olmayan finansın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Chainlink’in ana çalışma şekli, blockchain teknolojisinin dışındaki verileri blockchaine güvenli bir şekilde aktarmaktır. Daha karmaşık ve kullanışlı uygulamaların geliştirilebilmesi için uygun ortamı sağlar ve bu nedenle kripto ekosisteminin vazgeçilmez bir parçası hâline gelir.

Chainlink (LINK) coin nedir ve özellikleri nelerdir?

Chainlink coin, Chainlink blockchaininin temel bir ögesidir ve platformun doğru bir şekilde işlemesini sağlayan bir kripto para birimdir. En önemli özelliklerinden bir tanesi yüksek güvenliğe sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde veri akışını koruyarak herhangi bir manipülasyon yapılmasını kolayca engeller. Ayrıca birçok büyük blockchain platformu ile yaptığı ortaklık ve entegrasyonlar ile LINK tokenlarının daha geniş bir ekosistem içinde kullanılmasını sağlar.

chainlink

Chainlink blockchaininin oracle hizmeti sayesinde gerçek dünya verileri blockchaine güvenli bir şekilde aktarılır. Bunun yanında Chainlink akıllı sözleşmelerinin dış dünya ile etkileşim kurmasına da olanak verir. Yüksek ölçeklenebilirliğe sahip olan Chainlink, böylece yüksek hacimli işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini destekler. Bu da platformun kullanım alanını genişleterek daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlar.

Chainlink (LINK) coinin benzersiz özellikleri

 • Yönetişim Sistemi: LINK token sahipleri oy verme yetkisine sahiptir. Bu, merkezi olmayan oracle ağının herhangi bir zamanda gitmesi gereken yönü belirlemelerine olanak tanır.
 • Blockchain Bağımsızlığı: Ethereum blockchain kökenlerine sahip olmasına rağmen Chainlink, hybrit akıllı kontratlarını destekleyen herhangi bir blockchain ağına veri sağlayabilir.
 • Verilere Kolay Erişim: Blockchain platformunun yığılmış işlemleri yürütebilmesi sebebiyle ağında bulunmayan verilere kolay erişim sağlar.
 • Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT): Yerel olmayan blockchain sağlayıcılarının ilgili verilerini DLT protokollerine aktarır. Böylece verdiği hizmet sektörle daha alakalı hâle gelir.

Chainlink (LINK) nasıl çalışır?

Chainlink, alıcılardan ve veri sağlayıcılarından oluşan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink oracle ile alıcılar veri ister ve sağlayıcılar verileri güvenli bir şekilde geri iade eder. Alıcılar istedikleri verileri seçerler ve sağlayıcılar bu verileri sağlamak için teklif verir. Sağlayıcılar, bir teklif verdiklerinde LINK tokenını taahhüt etmelidir. Sağlayıcılar seçildikten sonra doğru yanıtları zincir üzerinde getirmek onların görevidir. Chainlink, sağlanan verileri toplamak ve göndermek için bir oracle itibar sistemi kullanır. Her şey yolunda giderse sağlayıcılara ödeme yapılır.

Chainlink (LINK) coin kullanım alanları

Chainlink, kripto para birimi ve blockchain protokolü olmasının yanı sıra birçok farklı amaca hizmet eder. Chainlink Ethereum gibi kriptoya özgü protokollerin sınır ötesi ve merkezi olmayan değer transferleriyle tanınmasının aksine Chainlink blochchaininin temel işlevleri oldukça çeşitlidir:

 • Merkezi Olmayan Finans Operasyonları (DeFi): Chainlink, merkezi olmayan ekosistemlerin sorunsuz işleyişinde önemli bir role sahiptir. Soyutlama katmanı, DeFi uygulamalarının dijital varlık fiyatlarını belirlemesine, faiz oranlarına erişmesine, teminatın doğrulamasına ve çeşitli temel işlevleri yürütmesine izin verir.
 • Sigorta: Geleneksel sigorta sektörüne erişimi genişleten Chainlink, akıllı sözleşme teknolojisini kullanır. Böylece kurumsal işletmeler Chainlink ağı tarafından desteklenen parametrik sigorta sözleşmeleri oluşturabilir.
 • Oyun: Chainlink oracle ağı, oldukça geniştir ve merkezi olmayan oyun ortamına kadar uzanır. Chainlink’in etkisi NFT alanında da görülür. Chainlink’in sahip olduğu VRF sistemi birçok farklı oyun alanında kullanılır ve ödül seçimlerinde kazananlara rastgele karar verilmesini sağlar.
 • Eski İşletmeler: Yalnızca blockchain alanına odaklanmayan Chainlink, oracle katmanı ile geleneksel sistemler tarafından sağlanan verileri ve hizmetleri blockchain ağlarında kullanılabilir hâle getirir. Bu sayede geleneksel işletmelere de hizmet verir.

Chainlink tarihi ve kuruluşu

2017 yılında Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından kurulan proje, ilk günden bu yana önemli bir büyüme süreci yaşamıştır. Blockchain endüstrisindeki gelişmelerle paralel hızla genişleyen proje, iyi bir kullanıcı tabanına ulaşmıştır. Bu büyüme sürecinde düzenli olarak yayınlanan Chainlink haberleri, proje gelişmeleri, ortaklıklar ve yeni entegrasyonlar hakkında bilgilendirici gelişmelere yer vermiştir. Projesinin hızla büyümesi ve başarıya ulaşmasıyla Chainlink, kripto para piyasasının önemli bir oyuncusu olarak yerini sağlamlaştırmıştır.

Chainlink staking

Chainlink staking, LINK coin sahiplerine ağın güvenliğini sağlamak için varlıklarını kilitleme ve ödüller kazanma fırsatı sunar. Chainlink toplam arzının bir kısmı staking için ayrılmıştır. LINK coin arzı, staking sürecine katılan yatırımcılar tarafından etkilenir çünkü kullanıcılar staking aracılığı ile yeni tokenlar kazanarak ağın büyümesine katkıda bulunur.

chainlink

Staking ile kullanıcılar ağa güvenlik katkısında bulunarak bunun karşılığında ödüller kazanır ve pasif gelir elde ederler. Bu ödüller, genellikle işlem ücretleri veya yeni token arzı şeklinde olabilir. Bu işlem aynı zamanda ağın işleyişine katkıda bulunan aktif bir topluluğun oluşturulmasına yardımcı olduğu için önemlidir.

Chainlink nasıl satın alınır?

Chainlink (LINK) satın almak için birkaç farklı yol vardır ve genellikle kripto para borsaları veya merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) aracılığıyla satın alma işlemi gerçekleştirilir.

 1. Kripto para borsaları: En yaygın yöntemlerden biri, Chainlink Binance borsasını kullanarak satın almaktır. Binance gibi en iyi kripto borsalarından birinde hesap oluşturarak, LINK coin grafiklerini görüntüleyebilir ve satın alabilirsiniz. Borsaya kaydolduktan sonra hesabınızı doğrulamanız ve bir ödeme yöntemi eklemeniz gerekebilir. Daha sonra, hesabınıza para yatırabilir ve bu parayla Chainlink satın alabilirsiniz.
 2. DEX’ler: Diğer bir yöntem ise merkezi olmayan borsaları (DEX’ler) kullanmaktır. Bu borsalar, kullanıcıların doğrudan cüzdanlarını kullanarak token alışverişi yapmasını sağlar. Bu şekilde, Chainlink satın almak için önce bir cüzdan oluşturmanız ve cüzdanınıza LINK tokenlerini aktarmanız gerekebilir. Daha sonra merkezi olmayan bir borsada bu tokenleri diğer kripto paralarla takas edebilirsiniz.

Chainlink satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. İlk olarak güvenilir bir borsa seçmektir. Bir diğeri ise Chaincoin yorumlarını takip etmek olabilir. LINK coin geleceğinin nasıl olacağını analiz ettikten sonra kendi risk portföyünüze göre yatırım kararınızı alabilirsiniz.

Chainlink geleceği: LINK fiyat tahmini

Chainlink coin fiyatı, LINK coin piyasa hacmi ve geçmişteki fiyat hareketlerine dayanarak tahmin edilebilir. Ayrıca LINK coin grafik incelemesi yapmak da önemli bir yere sahiptir.

Chainlink coinmarketcap verilerine göre, ilk piyasaya çıktığında 0,16 dolardan işlem görüyordu. O zamandan beri yüksek oranlardan büyüme kaydeden LINK coin en yüksek kaçı gördüğü merak edilir. Geliştiricilerin başarısını ve kullanıcıların ilgisini gösteren büyüme oranı, LINK coin geleceğinin parlak olacağını gösteriyor. LINK coin ATH seviyesi 52,88 dolar olarak kaydedildi ve Chainlink coin yorumları bu seviyeye bir daha ne zaman ulaşılabileceği konusunda yatırımcılara rehberlik ediyor.

Gelecekteki LINK fiyat tahmini yaparken bu verilere dayanarak teknik analiz ve temel analiz yapılabilir. Dolayısıyla LINK coin geleceğinin 2025 yılında yükseliş yönünde olması bekleniyor ve fiyatın 16 dolar ile 19 dolar arasında işlem göreceği tahmin ediliyor. Chainlink analizleri, fiyatın uzun vadede büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve ATH seviyesine yeniden ulaşabileceğini gösteriyor.

Chainlink avantajlar ve riskler

Avantajlar

 • Geniş Kullanım Alanı: Chainlink; DeFi, sigorta, oyun endüstrisi ve daha birçok alanda kullanılabilir, bu da projenin geniş bir kullanıcı tabanı kazanmasını sağlar.
 • Güvenilir Veri Sağlayıcıları: Chainlink, güvenilir veri sağlayıcıları ile entegre çalışarak kullanıcıların güvenilir ve doğru verilere erişim sağlamasını sağlar.
 • Yüksek Performans: Chainlink, yüksek performansı ile operasyonel güvenilirlik sunar. Ağın sürekli çalışabilir olması yatırımcılara güven verir ve bu durum LINK coin grafiklerine olumlu yansır.

Riskler

 • Merkeziyetçilik Endişeleri: Eleştirmenler Chainlink’in merkeziyetçi bir yapıya sahip olduğu iddia eder. Bu ağın, merkeziyetçi kontrol endişelerini yükseltir ve LINK coin geleceğini olumsuz etkiler.
 • Veri Sağlayıcı Bağımlılığı: Platformun veri sağlayıcılarına bağımlılığı bir hizmet kesintisi yaşanması durumunda ağın güvenilirliği etkilenebilir.
 • Fiyat Belirsizliği: LINK fiyatı, kripto para piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenir ve beklenmedik riskler oluşturabilir.

Sık Sorulan Sorular

Chainlink’in kurucusu Oracle şirketi değildir ve Chainlink, 2017 yılında Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından kurulmuştur. Oracle, bir teknoloji şirketidir ve Chainlink’in kuruluşu ile doğrudan bir ilişkiye sahip değildir.

Chainlink’in ortakları arasında Google Cloud, Oracle ve birçok büyük teknoloji şirketi yer almaktadır. Google Cloud, Chainlink’in ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik özelliklerinden yararlanmak için Chainlink ağını kullanan kullanıcılara hizmet sunar. Oracle ise Chainlink’in veri sağlayıcılarından biridir ve Chainlink ağına gerçek dünya verilerini sağlamaktadır. Diğer ortaklar arasında ise birçok blockchain projesi, finansal kuruluşlar ve endüstri liderleri bulunmaktadır.

LINK coinin kaç dolar olacağı piyasa koşullarına, talep ve arz dengesine, haberlere ve bir dizi faktöre bağlı olarak değişir. Boğa piyasalarında, genellikle varlık fiyatları yükselir. LINK coin analizlerine göre varlığın 2025 yılında 16 dolar ile 20 dolar arasında işlem görmesi beklenirken, 2027 yılında 30 dolar kadar yükselme potansiyeline sahiptir.

 


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin