Bakan Varank’tan kripto paralarla ilgili yeni açıklama
Bakan Varank’tan kripto paralarla ilgili yeni açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dijital parası için yol haritası belli oldu

service service
Share

Share This Post

or copy the link

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık programı, Türkiye’de kripto para sektörünü de ilgilendiren birçok yenilik ile birlikte geldi. Bu program çerçevesinde bir Merkez Bankası dijital parasının piyasaya sürüleceği yer aldı.

2020 yılı programında Merkez Bankası’nın blok zincir tabanlı dijital para çıkaracağı ve anlık ödeme sisteminin tasarım ve yazılım geliştirme aşamalarının tamamlanmasına yönelik test çalışmalarının başlayacağı yer aldı.

Merkez bankası dijital para projesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) iş birliği ile yürütülecek Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulacağı da iletildi.

Kanun teklifi Ak Parti tarafından sunulmuştu

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve bazı AK Partili milletvekillerinin imzasıyla Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilmişti.

BDDK’nın 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri, Merkez Bankası’na devredilmesi konusu, Merkez Bankası’nın ödemeler alanındaki yetkili otorite olacağı teklif dahilindeydi.

Türkiye, merkez bankası dijital parası atılımıyla Blockchain alanında önemli bir yere sahip olabilir

Dünya gündeminde her geçen gün daha çok yer alan blok zincir devrimi, böylelikle Türkiye’nin de ciddi anlamda gündemine girmiş oldu. Özellikle kripto para ekosisteminde geniş yer bulan merkez bankası dijital para (CBDC) kavramına öncülük edebilme potansiyeline sahip Türkiye, bu anlamda blockchain gelişiminde önemli bir yere de sahip olabilir.

Ayrıca ödemeler sistemini blokzincir alanına taşıyacak olan bir merkez bankası dijital parası, Türkiye’nin uluslar arası platformda da elini güçlendirecek bir faktör olarak duruyor.


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin