featured

FED faiz kararı ne zaman? Kripto için büyük gün geldi çattı

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – Tüm piyasaları merakla beklediği FED faiz kararı için geri sayım başlıyor. FED faiz kararı ne zaman? Sorusuna yanıt arayan yatırımcılar için büyük gün geldi. 22 Mart Çarşamba günü TSİ 21.00’da açıklama gelecek.

Akşam saatlerinde yapılacak olan açıklamanın ardından ise FED Başkanı Jerome Powell açıklama yapacak. Yaklaşık yarım saat sonra 21.30’da Powell, ekranların karşısına çıkacak. Kripto paraları oldukça yakından ilgilendiren gelişmede olumlu bir karar bekleniyor.

Bu hafta sadece FED faiz kararını açıklamıyor. İngiltere, İsviçre ve Norveç gibi merkez banklarınında kararları takip edilecek. Ancak tüm dünyayı en çok yakından ilgilendiren FED faiz kararı olacak.

FED faiz kararı kritik eşik olarak görülüyor

En büyük kripto dostu bankalardan ikisi bu ayın başlarında ABD’de kapatıldı. Silvergate Capital ve Signature Bank’ın batışı tüm dünyada şok etikisi yarattı. ABD düzenleyicileri bankacılık kurumları üzerindeki kontrollerini sıkılaştırdıkça, kripto firmaları başka yerlerde bankacılık ortakları arıyor.

En son CNBC raporuna göre, bu kripto firmalarının çoğu, bankacılık hizmetleri talepleriyle dolup taşarken kripto dostu İsviçre bankalarına yöneldi. Dijital varlıklar, bankacılık krizinin ortasında güç göstermiş olsa da, kripto firmalarının likidite kaynağı olarak hala bankacılık ortaklarına ihtiyacı olduğu gerçeği devam ediyor.

FED faiz kararına tüm bu ortamda verecek. Bankaların çöküşü olmasaydı beklenti 50 baz puanlık bir artış yönündeydi. Ancak bankaların yaşadığı kriz nedeniyle beklentiler neredeyse yüzde 70 oranında 25 baz puan oldu. Geri kalan uzman yorumları ise hiç faiz artışı beklemiyor.

2023 Fed faiz kararı toplantı tarihleri:

  • 1 Şubat
  • 22 Mart
  • 3 Mayıs
  • 14 Haziran
  • 26 Temmuz
  • 20 Eylül
  • 1 Kasım
  • 13 Aralık

 

Fed Faiz Politikaları ve Kripto Para Piyasaları

Federal Rezerv (Fed), ABD ekonomisini yönetmek ve fiyat istikrarını sağlamak için para politikasını belirler. Bunu yaparken, faiz oranlarını belirleyerek ekonomiyi canlandırmak veya yavaşlatmak için para arzını artırır veya azaltır.

Kripto para piyasaları, merkezi bir otoritenin kontrolü dışında çalışan bir finansal sistemdir. Bu nedenle, Fed’in faiz politikaları ve kripto para piyasaları arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Ancak, Fed’in faiz oranlarını değiştirmesi, dolaylı olarak kripto para piyasalarına bir etki yapabilir.

Faiz Oranlarının Düşmesi

Fed, faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi canlandırmaya çalışır. Bu, daha ucuz kredi alabilen insanların harcama yapmalarını ve ekonomiyi canlandırmalarını sağlar. Ancak, düşük faiz oranları aynı zamanda yatırımcıları riskli varlıklara yönlendirebilir. Bu, kripto para piyasalarına da yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir fırsat yaratabilir.

Faiz Oranlarının Yükselmesi

Fed, faiz oranlarını yükselterek enflasyonu kontrol altında tutmaya çalışır. Bu, borçlanma maliyetlerini artırır ve ekonomiyi yavaşlatır. Ancak, yüksek faiz oranları aynı zamanda yatırımcıları daha az riskli varlıklara yönlendirebilir. Bu durumda, kripto para piyasaları daha az cazip hale gelebilir.

Sonuç

Kripto para piyasaları, merkezi bir otoritenin kontrolü dışında çalışan bir finansal sistemdir. Ancak, Fed’in faiz politikaları, dolaylı olarak kripto para piyasalarına etki yapabilir. Düşük faiz oranları, yatırımcıları riskli varlıklara yönlendirebilirken, yüksek faiz oranları kripto para piyasalarının cazibesini azaltabilir.

Sonuç olarak, kripto para piyasalarında yatırım yaparken, Fed’in faiz politikalarının etkisini de göz önünde bulundurmak önemlidir. Ancak, kripto para piyasaları, yine de merkezi bir otoritenin kontrolü dışında çalıştığı için, Fed’in faiz politikalarının doğrudan bir etkisi yoktur.

 

 


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin