Enflasyon rakamları sonrasında kara bulutlar piyasadan çekilecek mi?

Değişen ekonomilerde işçiler ödeme sistemi olarak kriptoyu tercih ediyor!

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – Yapılan bir çalışmaya göre dünya genelinde çalışan insanlar ödemelerini dijital varlıklarla alıyor. Özellikle bu durum son dönemde daha fazla arttı. Öne çıkan bölge ise LATAM oldu.

Deel’e göre, piyasa çöküşüne rağmen bu yılın ilk yarısında çalışanların kripto ödemelerinde bir artış olduğu gözlemlendi.

Küresel işe alım platformu Deel’e göre, değişken ekonomilere sahip ülkelerde yaşayanların ödeme için alternatif olarak dijital varlıkları tercih ettiği bildirildi.

“Küresel İşe Alım Durumu Raporu”nda firma, 2022 ayı piyasasına rağmen kripto paranın, her ay platformdan çekilen tüm küresel ödemelerin %5’ini temsil ettiğini ve bu rakamın ikinci yarısındaki %2’ye yükseldiğini tespit etti.

Kripto ile ödeme alımı büyüyor

Rapora göre, değişken ekonomik durumlara ve para birimlerine sahip ülkelerdeki sakinler, ödemelerini kripto ile tercih ediyor. Öne çıkan bölgeler ise Latin Amerika (LATAM) ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ülkeleri.

LATAM bölgesindeki kripto para çekme işlemleri toplamın %67’sini temsil ediyor. EMEA ülkeleri ise %24’ü temsil ediyor. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerin kripto varlıklarını daha hızlı benimsediğini görebiliyoruz.

Bitcoin kullanımda ilk sırada

Varlık türü açısından, Bitcoin (BTC), toplamın %47’sini oluşturuyor. Ödemelerde en çok öne çıkan yine lider kripto para oldu. Ödemeler için ikinci dijital varlık seçimi ise, stablecoin ile yapıldı. %29 ile Circle’ın USDC’si ve ardından %14 ile Ethereum (ETH) oldu. İlginç bir şekilde Tether’in USDT’si listeye girmedi.

ANZ for Deel Genişletme Başkanı Shannon Karaka, şunları söyledi: 

“İnsanların genellikle ödemelerinin yalnızca bir kısmını kripto parayla çektiklerini görüyoruz. Bu da kriptoyu hala uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullandıkları anlamına gelebilir.

Kriptoda ödeme almak üç ana insan grubu için en çekici olanıdır; aracı yerel para birimi istikrarsızlığına karşı korunmak için kullananlar, bordroyu yavaşlatabilecek tarihli yerel bankacılık sistemlerine sahip yargı bölgelerinde çalışanlar ve yatırım portföylerine bir miktar kripto para ekleyenler. 

Kripto para çekme işlemlerimizin çoğu, muhtemelen ilk iki kullanım senaryosu tarafından yönlendirilen LATAM ve EMEA’dan geliyor.”

cointelegraph


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin