Arbitrum nedir

Arbitrum (ARB) nedir ve nasıl çalışır? ARB coin avantajları ve bilinmesi gerekenler

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto para haber – (ARB)  Arbitrum nedir? Arbitrum, Ethereum blok zincirine dayanan merkezi olmayan bir ikinci katman ölçeklendirme çözümüdür. Arbitrum, akıllı sözleşmeler üzerinde hızlı ve düşük maliyetli işlemler yapılmasını sağlar. Ethereum ağının artan yoğunluğuyla birlikte, Arbitrum gibi ölçeklendirme çözümleri, ağdaki trafiği azaltmak ve daha hızlı işlemler yapmak için giderek daha önemli hale gelmektedir.

Arbitrum ARB coin nasıl çalışır?

Arbitrum, merkezi olmayan bir çözümdür ve Ethereum blok zinciri üzerinde çalışır. Arbitrum, Ethereum ağındaki trafiği azaltmak için akıllı sözleşmeleri ve işlemleri ölçeklendirmek için tasarlanmıştır. Arbitrum, Ethereum ağında daha az işlem yaparak daha hızlı sonuçlar elde etmek için çeşitli optimizasyon teknikleri kullanır.

Arbitrum, iki katmanlı bir çözüm sunar. İlk katman, Arbitrum’un akıllı sözleşmeleri ve işlemleri işlemek için optimize ettiği Optimistic Rollup adı verilen bir teknolojidir. İkinci katman ise, Arbitrum’un Optimistic Rollup’larını işlemek için kullanılan bir yan zincir sistemidir.

Optimistic Rollup, işlemleri hızlandırmak için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, işlemlerin blok zincirinde doğrulanması gerekmeksizin, bir yan zincirde işlenmesine olanak tanır. Bu işlem, işlemlerin doğrulanma süresini azaltır ve düşük maliyetli işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar.

Arbitrum (ARB) avantajları nelerdir?

Arbitrum, Ethereum ağını ölçeklendirmek için tasarlanan bir ikinci katman çözümüdür. Arbitrum’un avantajları şunlardır:

  • Daha hızlı işlemler: Arbitrum, Optimistic Rollup teknolojisi sayesinde işlemleri daha hızlı işler. Bu sayede, kullanıcılar daha hızlı işlemler gerçekleştirebilir ve işlem ücretlerini azaltabilir.
  • Daha düşük işlem ücretleri: Arbitrum, işlemleri yan zincirlerde işleyerek, işlem ücretlerini azaltır. Bu sayede, kullanıcılar daha düşük maliyetli işlemler gerçekleştirebilir.
  • Daha güvenli işlemler: Arbitrum, Optimistic Rollup teknolojisi sayesinde, işlemleri yan zincirlerde işleyerek, Ethereum ağındaki trafiği azaltır. Bu sayede, Ethereum ağının güvenliği artar ve saldırı riski azalır.

Arbitrum’un kurucusu kimdir?

Arbitrum, Offchain Labs adlı bir şirket tarafından geliştirildi. Offchain Labs, Steven Goldfeder, Harry Kalodner ve Ed Felten tarafından kuruldu. Şirket, Ethereum blok zincirinde ölçeklendirmeye yönelik çözümler geliştirmektedir.

Arbitrum ARB coin hangi borsalardan alınır?

Arbitrum, Bitcoin gibi yerli kripto borsaları da dahil birçok borsada işlem görmektedir. İlk olarak Arbitrum coin Binance, Huobi, OKEx, Uniswap gibi büyük borsalarda listelenmiştir ve bu borsalar aracılığı ile ARB tokenları satın alınabilir. Ayrıca ARB tokenları doğrudan Arbitrum’un resmi web sitesinde de satın alınabilir.

Dolaşımda ne kadar arbitrum (ARB) coin var?

ARB, Arbitrum’un yerel yönetişim simgesidir. 23 Mart 2023’te başlayarak toplam ARB token arzının %12,75’ini uygun alıcılara ve DAO’lara dağıtılmıştır.

ARB tokenin faydası, Arbitrum ekosisteminin merkezi olmayan yönetişimini sağlamaktır. ARB sahipleri, Arbitrum One ve Arbitrum Nova zincirleri için yönetim önerilerini oylayarak Arbitrum ağını yönetir. DAO hazinesinin fonlarının nasıl kullanılacağını da etkileyebilirler. Yönetişim teklifleri, zincirde yükseltmeler, ağ parametrelerinde değişiklikler, hibe ve ikramiyelerin tahsisi, yeni özelliklerin entegrasyonu ve daha fazlasını içerebilir.

ARB, Ethereum ağında ETH’nin yaptığı gibi bir gaz ücreti tokeni olarak çalışmaz. Bunun yerine, Arbitrum’daki ücretler ETH veya merkezi olmayan uygulama DApp’ler tarafından desteklenen başka herhangi bir ERC-20 tokeniyle ödenir. Bu, ARB sahiplerinin Arbitrum hizmetlerini kullanmak için tokenlerini harcamalarına gerek olmadığı, bunun yerine tokenlerini stake edebilecekleri ve ağı güvence altına almak için ücret kazanabilecekleri anlamına gelir. ARB tokenlerinin toplam arzı 10 milyar olarak sabitlenmiştir.

ARB token tahsisi şu şekildedir:

  • Arbitrum DAO hazinesi: %42,78 (4,278 milyar),
  • Offchain Labs ekipleri ve danışmanları: %26,94 (2,694 milyar),
  • Yatırımcılar: %17,53 (1,753 milyar),
  • Kullanıcılara airdrop: %11,62 (1,162 milyar) ,
  • DAO’lara airdrop: %1,13 (113 milyon).

Sonuç

Arbitrum, Ethereum ağını ölçeklendirmek için tasarlanmış bir ikinci katman çözümüdür. Arbitrum, Optimistic Rollup teknolojisi sayesinde, işlemleri daha hızlı işler ve daha düşük maliyetli işlemler gerçekleştirilmesini sağlar. Ayrıca, Ethereum ağının güvenliği artar ve saldırı riski azalır. Arbitrum, Offchain Labs şirketi tarafından geliştirilmiştir ve birçok borsada işlem görmektedir. Piyasadaki değişkenlik ile birlikte Arbitrum coin tahminleri ve  Arbitrum coin yorumları değişir. Ayrıca ARB, Ethereum ağının ölçeklendirilmesinde önemli bir rol oynuyor ve gelecekte daha da popüler hâle gelebilir.

Sık Sorulan Sorular

Arbitrum coin grafiği incelendiğinde 2024’ün ocak ayında en yüksek seviyeye çıkan ARB coin, 2,40 dolar seviyesini görmüştür.

CoinMarketCap sıralamasına göre hacmine göre 41. sırada yer alan ARB coin, işlem hacmine göre 29. sıradadır.

Gelişmiş Layer-2 çözümleri sunan Arbitrum ağında UNI, LINK, GRT, LDO gibi altcoinler bulunur.

 


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin