featured

İngiltere Merkez Bankası yöneticisi, dijital paraların merkez bankası için önemini vurguluyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Haber – “Sistemik” merkez bankası dijital para birimleri ve sabit paraların bir kombinasyonu, merkez bankalarının para politikası değiştirebileceği düşünülüyor. Dağıtımını, kontrolünü ve varlıklarının, yükümlülüklerinin boyutunu ve bileşimini önemli ölçüde değiştirebileceği konusu ortaya çıktı.

Açıklamayı İngiltere Merkez Bankası’ndaki piyasalardan sorumlu direktör Andrew Hauser yaptı. Hauser, Çarşamba günü New York Federal Rezerv Bankası’nda yaptığı konuşmanın bir parçası olarak tartışmayı yaptı. Hauser, 

“Etkilerin boyutunun herhangi bir sistemik dijital para biriminin nihai tasarımına büyük ölçüde bağlı olacak. Ayrıca dijital para birimlerinin merkez bankası bilançoları için herhangi bir “kırmızı çizgi” riski taşımıyor. Bununla birlikte, merkez bankacılarının, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ve sabit paraların bilançoları için sahip olacağı “önemli sonuçlara” operasyonel araç setlerine yanıtlar ekleyerek hazırlanmaya başlamaları gerekiyor.”

İngiltere Merkez Bankası yöneticisinden dijital para açıklaması

Merkez bankalarıtipik olarak üç ana faktör kullanarak bir ulusal ekonominin para arzını kontrol eder. Faiz oranlarını değiştirmek, ticari bankaları düzenlemek (sermaye ve rezerv gereksinimleri belirleyerek) ve son kredi mercii olarak hareket etmek. Çıkarılan para, gerektiğinde geri alınabilen veya ticari bankalara satılabilen bir bilanço yükümlülüğü olarak kabul ediliyor.

Hauser, CBDC’lerin ve diğer dijital para birimlerinin, merkezi ve ticari bankalar arasındaki ayrıcalıklı ilişkiyi değiştirerek bu sistemi nasıl altüst edebileceğini özetledi. Belirli koşullar altında, dijital para birimleri kredi rekabetini artırabilir. Ticari bankalarda bulunan mevduatların toplamını (ve dolayısıyla rezerv oranlarını) azaltabilir ve merkez bankalarının son kredi mercii olarak hizmet etme kabiliyetine meydan okuyabilir.

İngiltere Merkez Bankası piyasalardan sorumlu direktörü Andrew Hauser, Terra’nın yaşattığı çöküşü de ele aldı. Bu tür sistemlerin düzenlenebileceği yolları işaret etti. İngiltere’de Bank of England’ın sistemik boyuta ulaşan herhangi bir stabilcoin’in katı merkezi de dahil olmak üzere ticari bir bankadan beklenen standartları karşılaması gerektiğini tavsiye etti.

theblockcrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Binance

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: