Gbextr
Venezuela ekonomik krizinde Bitcoin nasıl bir rol oynuyor?
Venezuela ekonomik krizinde Bitcoin nasıl bir rol oynuyor?

İnanılmaz hamle: Artık merkez bankaları Bitcoin’le rezerv tutacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Venezuela merkez bankası, konuyla doğrudan bağlantılı olduğu bildirilen isimsiz kaynaklara göre Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH)’i kasasında tutmanın olanaklarını araştırıyor.

Venezuela merkez bankası Bitcoin ve Ether’i rezerv olarak tutacak!

26 Eylül’deki bir Bloomberg makalesine göre, Venezuela’nın merkez bankası, uluslararası rezervlerine özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri ekleyip ekleyemeyeceğini daha yakından inceliyor. Bu konuda yapılan testler devlet tarafından işletilen petrol ve doğal gaz şirketi olan Petroleos de Venezuela SA (PSDV)’nın talebi üzerine gerçekleştiriliyor.

Petrol üreticisi, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun mevcut rejimine karşı yaptırımlar nedeniyle uluslararası müşterilerden ödeme almakta zorluk çektikten sonra merkez bankasından konuyu incelemesini istedi. İsimsiz kaynaklar, PSDV’nin Bitcoin ve Ether’i Venezuela merkez bankasına transfer etmek istediğini ve ardından merkezi kurumun tedarikçilerine kripto para birimleri cinsinden ödeme yapmalarını istediğini belirtiyor.

Venezuela’da ilk Bitcoin ATM’sini de kuruldu

Venezuela merkez bankası, ülkenin küresel finansal sistemden izole edilmesinin üstesinden gelme ümidiyle, şu anda 30 yılın en düşük seviyesi olan 7,9 milyar dolar olan ülkenin uluslararası rezervlerine sayılan kripto para birimlerini ekleme teklifleri inceliyor. Eylül ayında bildirdiğimiz üzere Venezuela’nın ilk kripto ATM’si San Antonio del Táchira kentinde kuruldu. Latin Amerika firması Panda BTM, Bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) ve DASH gibi kripto para birimlerinin yanı sıra Venezuela ve Kolombiya pezosu gibi resmi para birimini de destekleyen Bitcoin ATM’sini işleme açtı.

Cointelegraph

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin