featured

XRP, Bitcoin’in tahtını sarsıyor: Kripto piyasasındaki dengeler değişiyor mu?

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – Kripto piyasasında gelgitler devam ederken XRP, piyasa lideri olan Bitcoin’den daha yüksek ticaret hacimleri kaydediyor. XRP etrafındaki olumlu duygu, Ripple’ın ABD SEC’e karşı yasal galibiyetinin ardından geliyor.

XRP ticaret hacmi Bitcoin’i geçti

CoinMarketCap’ten alınan veriler, XRP’nin 13 Temmuz’dan bu yana toplam işlem hacminde yaklaşık 25 milyar dolar kaydettiğini gösteriyor. Bu, yatırımcıların token’a olan güvenin yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Hızlı hacim artışı, SEC tarafından başlatılan iki yıllık bir yasal savaşın ardından, bir yargıcın Ripple’ın borsalarda satışının menkul kıymet teşkil etmediğine karar vermesinin ardından geldi.

XRP Bitcoin kripto

Kararın verildiği 13 Temmuz’da, XRP çiftlerinin merkezi borsalardaki işlem hacmi, son bir buçuk yılın en büyük hacmi sayılan 10 milyar doları aştı.

Dijital varlık pazar araştırma şirketi Kaiko, “XRP’nin en yüksek hacimli varlık olarak BTC’yi geçtiğini” söyledi. XRP tüm kripto ticaret hacminin %21’ine hâkimken BTC %20’de kalarak ikinci sıraya geriledi. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum ise tüm ticaret hacminin yalnızca %8’ine sahip.

Ticaret çılgınlığı, Coinbase, Kraken ve diğer kripto para birimi borsalarının Perşembe günü gelen kısmi galibiyetin ardından yeniden listeleme haberlerini vermesinin ardından geldi.

Önümüzdeki aylarda kripto piyasasını neler bekliyor?

Aralık 2020’de SEC, Ripple CEO’su Bradley Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen aleyhine,  XRP’yi menkul kıymet olarak kaydetmediğini iddia eden bir hukuk davası açtı. Ripple, XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırmanın temelde ne kadar yanlış olduğunu tartışmaya çalışırken, uzun yıllar süren Twitter tartışmaları ve yasal ilerlemeler takip edildi.

Gözde altcoin’in fiyatı, davanın açıklanmasından bu yana son birkaç yılda çalkantılı dönemlerden geçti. Ancak son günlerde, token’ın coşkulu bir fiyat rallisinin tadını çıkardığı görüldü.

Uzun süredir kripto para araştırmacısı olan Leonidas Hadjiloizou’ya göre, XRP’nin 13 Temmuz 10 milyar dolarlık hacmi yalnızca 76. en büyük günlük işlem hacmi oldu. Bu konudaki düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

Bu, tarihsel olarak büyük bir sayı gibi görünse de XRP’nin hacmi, CMC’de kaydedilen 76. en büyük günlük işlem hacmiydi. En yüksek seviye 6 Nisan 2021’de neredeyse 37 milyar dolardı. Henüz hiçbir şey görmedik.

Twitter’daki bazı gözlemcilere göre bu, XRP fiyatının önümüzdeki aylarda yeni bir rekor seviyeye ulaşabileceğini gösteriyor.

ZyCrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin