Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, banka krizinde pozitif ayrıştı

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, banka krizinde pozitif ayrıştı

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – Kripto para birimlerine yönelik piyasa duyarlılığı son iki haftadır yön değiştirdi. Bir ölçü olarak bilinen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, bu yılki en yüksek seviyesini şimdiden gördü. Bitcoin’in zirve yaptığı Kasım 2021’den bu yana görülmemiş bir puana ulaştı.

Son 1 Haftalık Piyasa Değeri
Son 1 Haftalık Piyasa Değeri

0 ile 100 puan arasında değerlemeyle ölçülen endeks piyasadaki hareketleri baz alıyor. Değişen ve oynaklık ve işlem hacmi gibi faktörlerle de hareket eden yapısıyla pozitif ya da negatif veriler paylaşıyor. Endeks, BTC 28.000 doları aşarken yatırımcılar arasında artan iyimserliği ve güveni yansıtıyor.

Endeksteki artış, son düzenleyici kaygılara ve piyasa oynaklığına rağmen, yatırımcıların kripto para piyasalarının geleceği hakkında daha fazla yükseliş hissettiğini gösteriyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi: Bankacılık krizinde yükselen duygu

Bitcoin fiyatı sadece bir hafta içinde yaklaşık %30 arttı. Kimse bunu beklemezken BTC/USD paritesi 28.500 dolara ulaşarak önemli bir değer artışı yaşadı. 

Performanstaki bu artış, fiyat oynaklığı, sosyal medya etkinliği ve BTC’ye yönelik yatırımcı duyarlılığını ölçmek için yapılan anketler gibi bir dizi faktörü analiz eden Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi üzerinde de etkili oldu.

Şu anda, endeks 68 puan seviyesinde yer alıyor. Yani bu veriler bir “Açgözlülük” durumunu gösteriyor. Bu seviye en son 2021 Kasım ayının ortalarında, Bitcoin’in 69.000 doları aşarak şimdiye kadar kaydedilen en yüksek değerine ulaşmasından kısa bir süre sonra gözlemlenmişti.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yüksek olduğunda, uzmanlar piyasanın aşırı alım yaptığı ve bir düzeltme yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. 

bitcoinist


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin