ABD senatörü, para politikasında kriptoyu dahil edeceklerini söyledi

FED faiz kararı beklenen şekilde gerçekleşti: Piyasanın önü açıldı mı?

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz kararını dün gece itibarıyla açıkladı. FED faiz kararıyla birlikte piyasalar yeniden canlandı. Bunun nedeni ise 25 baz puan artışı oldu.

Şubat toplantısında %0,25 faiz artışı açıklarken, kripto piyasası yükseliş tepkisi verdi. Bu, önceki aylardaki 75 baz puanlık artışın ardından faiz artışında yavaşlamaya işaret eden bir gösterge oldu. Daha öncesindeki şahin görünüm yavaş yavaş azalmış gibi duruyor. FED faiz kararıyla ilgili yetkililer, enflasyonu %2 hedefine indirmeye odaklandığını bir kez daha yeniledi.

Yeni oran artışı, mevcut oran aralığı olan %4,25-4,50’yi %4,50-4,75 aralığına taşıdı. Hatırlanacağı gibi, FOMC toplantısından gelen desteğin %99’dan fazlası 25 baz puanlık faiz artırımı yönündeydi.

FED faiz artışıyla beraber boğa baskın olacak mı?

Kripto piyasası, FED faiz karar açıklamasına giden saatlerde yüksek dalgalanma gösterdi. Ayrıca ABD Dolar Endeksi (DXY) düne göre %0,31 düşüşte kaldı. Piyasanın, oran artışının bu sefer daha da yavaşlatılarak 25 bps’ye düşürüleceğine olan güveni tam oldu.

Yine de kripto piyasası tepkisi her iki yönde de gerçekleşti. Fakat Bitcoin yine güçlü kalarak 23.000 dolardaki ısrarını sürdürdü. Şu an piyasanın önü daha da açıldı. Bundan sonra büyümeler kendini iyi şekilde gösterebilir.

Powell konuşmasında öne çıkanlar

Kripto fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği, yalnızca Powell’ın önümüzdeki aylarda enflasyonu kontrol etme konusundaki anlatısına ve planına bağlı kalıyor. FED faiz kararından sonra Powell, yine enflasyon vurgusu yaptı. Faizlerin artacağını söylese de bu sınırlı kalabilir. Önümüzdeki dönemde CME Fed İzleme Aracı 25 baz puanlık bir artış için %99,3’lük bir güven öngörüyor.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin