featured

Glassnode Bitcoin fiyat analizini paylaştı: Son ralli bir boğa tuzağı olabilir mi?

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto Para Haber – Kripto para piyasası lideri olan Bitcoin 2023 yılında kayda değer bir artış gerçekleştirdi ve bu hareketi sonucunda 23,000 dolar seviyesini yeniden kazandı. Bununla birlikte, DCG ve Grayscale ile ilgili süregelen endişelerin yanı sıra makroekonomik belirsizlikler nedeniyle birçok yatırımcı, son fiyat yükselişinin sürdürülebilirliğinden şüphe ediyor.

Glassnode’un raporunda tartıştığı gibi, özellikle 2022’deki uzun ve sancılı ayı piyasasının ardından, yatırımcılar elde ettikleri kârları realize etmek için ellerindeki token’ları satmaya başlayabilir.

Zincir üstü analiz firması en yeni araştırmasında, Bitcoin’in gerçekleştirdiği son sıçramasının bir boğa tuzağı olup olmadığını inceliyor.

Bitcoin zincir üstü veri analizi

Glassnode raporunda, 21,000 dolar ile 23,000 dolar bölgesindeki son fiyat artışının, tarihsel olarak “sahibi davranış kalıplarında psikolojik bir değişim” anlamına gelen birkaç zincir üstü fiyat modelinin geri alınmasıyla sonuçlandığını belirtiyor.

Şirket, Yatırımcı Fiyatını ve Delta Fiyatını inceliyor ve 2018-2019 ayı piyasasında fiyatların şu anda olduğu gibi benzer bir süre (78 gün) Yatırımcı-Delta fiyat bandı sınırları içinde kaldığını belirtiyor (76 gün).

Glassnode:

 Bu, her iki ayı piyasasının en karanlık aşamasında süregelen acıda bir eşdeğerlik olduğunu gösteriyor.

Glassnode, taban aşamasının süre bileşenine ek olarak, piyasa değer düşüklüğünün yoğunluğunun bir göstergesi olarak yatırımcı deltası fiyat aralığının da daralmasına işaret ediyor:

 Mevcut fiyat ve sıkıştırma değeri göz önüne alındığında, piyasa fiyatı 28,300 doları geri kazandığında benzer bir onay sinyali tetiklenecek.

Mevcut hareketin sürdürülebilirliği ile ilgili olarak analiz, son ralliye, kârdaki arz yüzdesinde ani bir artışın eşlik ettiğini ve %55’ten %67’nin üzerine çıktığını belirtiyor.

14 gündeki bu ani artış, Bitcoin için bir yükseliş sinyali olan önceki ayı piyasalarına (2015’te +%10,6 ve 2019’da %8,3) kıyasla kârlılıkta en güçlü dalgalanmalardan biri oldu.

Bitcoin Glassnode

Geçen yılki kapitülasyon olaylarının ardından, yatırımcıların çoğunluğunun zarara sürüklendiği bir dönemde, piyasa artık bir kâr hâkimiyeti rejimine geçiş yaptı.

Bununla birlikte, daha az yükseliş, geleneksel olarak yerel toparlanma (veya düzeltme) pivotlarının oluşumunda etkili bir faktör olarak mevcut satış baskısıdır. Son artış, bu metriği Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana ilk kez kârda %97,5’in üzerine çıkardı ve satış baskısı olasılığını büyük ölçüde artırdı.

Glassnode ayrıca Aralık ayı başından bu yana hacmin 301,000 BTC arttığını belirterek HODL yapanların inancının arttığını kanıtlıyor.

Öte yandan, madenciler bilançolarını yükseltmek için son fiyat artışını kullandılar. Bitcoin madencileri, 8 Ocak’tan bu yana yaklaşık 5,600 BTC daha fazla harcadılar.

Sonuç olarak araştırma şirketi, bir sonraki boğa piyasasının yakın olup olmadığı veya boğaların bir tuzağa mı yöneldiği konusunda nihai bir karar vermenin henüz mümkün olmadığını söylüyor:

Uzun süreli bir ayı piyasasının ardından daha yüksek fiyatlar ve kazançların cazibesi, arzı tekrar likit hâle getirmek için motive etme eğilimindedir. Aksine, uzun vadeli sahipler elindeki arzı artırmaya devam ediyor. Bu bir güç ve inanç işareti olarak alınabilir.

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 23,085 dolar civarında işlem görüyor.

NEWSBTC


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin