Bitcoin neden düşüyor?

bitcoin, bitcoin neden düşüyor?, bitcoin haberleri
Bitcoin'in düşüş nedenleri

“Bitcoin neden düşüyor?” sorusuna cevap aradığımız bu yazıda, son günlerde gelen haberlerin fiyatlar üzerindeki etkisine bakacağız.

8 Mart’ta, Bitcoin fiyatı sadece 48 saatte 11.000 dolardan  9.000 dolara düştü. Analistler, Bitcoin fiyatındaki düşüşün 3 sebebi olduğunu söylüyorlar. Bunlar Mt. Gox, SEC duyurusu, Japon borsalarının cezalandırılması.

Bitcoin neden düşüyor?

Mt.Gox borsası davası

Mt.Gox tarafından yayınlanan resmi belgeye göre mütevelli, hack olayının mağdurlarına ödenmek üzere toplam 404 milyon dolar değerindeki Bitcoin ve Bitcoin Cash coinlerini piyasa fiyatlarının çok altında satışını yaptı.

Önümüzdeki birkaç ay içinde mütevelli, mevcut varlıklarda kalan 1.7 milyar dolar değerindeki 166.344 Bitcoin’i de vasfiye etme niyetinde olduğunu söyledi. Bir milyar dolarlık bitcoin değerinin planlanan satışının bir çok kripto para birimi değişimi üzerinde domino etkisi yaratması muhtemel. Bu da sonuç olarak Bitcoin ve diğer kripto para değerlerinin değerinin düşmesine yol açmaktadır.

SEC açıklaması

Bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ERC20 tokenlerine destek sağlamaya devam etmek için ERC20 ICO’ları veya tokenlerını platformlarında listeleyen kripto para birimi borsalarının ajansa kaydolması gerektiğini açıkladı.
Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kripto para borsalarının ya tokenleri liste dışında bırakmak yada ajansa kaydolmak gibi basit seçeneklere sahip olması rağmen pazarın SEC’in açıklamasına aşırı tepki verdiğini belirtti.
Saygın bir kripto para birimi ve güvenlik uzmanı olan Andreas Antonopoulos, SEC ve diğer federal kurumların ICO’lar için düzenlemeleri sıkılaştırmasının beklendiğini vurguladı. Antonopoulos sözlerine şöyle devam etti:
“Son SEC açıklaması zaten bekleniyordu. İnsanları ICO’larla yıllarca meşgul etmenin potansiyel riskleri (teknik, mali ve yasal) konusunda uyarıyorum.”

Japon borsalarına gelen cezalar

Dünkü haberimizde bildirdiğimiz gibi, Japon hükümeti geçtiğimiz günlerde 7 kripto para borsasını cezalandırdı ve zayıf güvenlik nedeniyle Kara Para Aklama (AML) ve Know Your Customer (KYC) politikalarını karşılayamayan iki platformunda lisanslarını iptal etti.
Analistler, Japonya’nın pazar payının, dünya pazar payının yüzde 51’den fazlasını temsil ettiği için küçük borsalardaki daralmanın küresel kripto para piyasası üzerinde bir etkisi olduğunu belirtti.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?


Binance