featured
Bitcoin

Bitcoin nasıl alınır?

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri olan Bitcoin, akıllarımıza bunun nereden ve nasıl alınacağı sorusunu ister istemez getirmiş oluyor. Bende bu konu da sade bir araştırma yapıp, internetteki lüzumsuz bilgi kirliliğini önlemek ve bu konuda bilgisi olmayan yeni ilgilenmeye başlamış kişilere açık, kısa ve kolay anlaşılır, net bilgiler sunup bu boşluğu kapatmak istedim. Peki Bitcoin nasıl alınır ve nereden alınır?

Bitcoin nereden alınır?

Bitcoin almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken çok önemli 2 tane püf nokta bulunuyor. Bunlar;

 1. Borsanın 24 saatlik hacmi*
 2. Borsanın aldığı komisyon ücreti

Henüz bir yıl öncesine kıyasla Türkiye’de Bitcoin alıp satabileceğiniz birçok kripto para borsası bulunuyor.  Sizler için işlem hacmi büyüklüklerine göre birkaçını listeledim:

 1.  Paribu (275.990.000 Milyon TL)
 2.  BTCTurk (109.460.000 Milyon TL)
 3.  Koinim (28.210.000 Milyon TL)
 4.  Koineks (10.530.000 Milyon TL)

Bitcoin nasıl alınır?

Bu borsaların herhangi birinden Bitcoin alabilir ve satabilirsiniz. Bunun için sadece bu borsaların web sitesine girip üye oluyorsunuz, daha sonra profilinizi kimliğinizle onaylıyorsunuz. Türkiye’de herhangi bir banka hesabınızdan ne kadarlık Bitcoin almak istiyorsanız, bu borsaların banka  hesaplarına website üzerinden size verilen talimatlara uyarak para transferi yapıyorsunuz. Bu transfer gerçekleştiğinde kendi hesabınızla borsanın websitesinde oturumunuzu açıyorsunuz ve zaten TL bakiyenizde yatırmış olduğunuz tutarı görmüş olacaksınız. Bitcoin almak bu kadar basit.

Önemli uyarı: Her TL yatırma işlemi için ilgili borsadan talep oluşturunuz. Borsanın hesabına TL yollamanız, sizin hesabınıza geçmesi anlamına gelmez.

Borsaların almış olduğu komisyonlar;

 1. Paribu %0.3 – %0.4
 2. BTCTurk %0.2 – %0.35 + KDV
 3. Koinim %0.4
 4. Koineks %0.2 – %0.3

Son olarak;

 1. Bitcoin işlemi yapmak istediğiniz borsadan hesap oluşturun. “TL YATIR” kısmından Yatırmak istediğiniz tutarı yazıp onaylayın. Size banka bilgileri gözükecektir. Belirttiğiniz tutarı havale/EFT yoluyla gönderin. Not: Siparişte belirtilen Numarayı (Örn: KHNTNNT) havale/EFT kısmına yazmayı unutmayın.
 2. Paranızı yolladıktan kısa bir süre sonra TL hesabınıza yansıyacaktır. Birçok borsa her işlemde SMS yolu ile bilgilendirmektedir.
 3. Paranız hesaba geçtikten sonra “BTC AL” kısmından paranız kadar alış emri oluşturun.
 4. Tebrikler artık sizinde Bitcoininiz var.
 5. Var olan Bitcoin’inizi satmak için de aynı işlemlerin tam tersini yapmanız yeterlidir.

*24 saatlik hacim: İşlem hacmidir. Borsa genelinde tüm alış ve satışların toplam parasal değeridir.

Altcoinleri nasıl alabileceğinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kar ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 Comment

 1. Selamlar, altcoin almak için ne yapmak gerekiyor? Bu sitelerde altcoin yok mu?

  Reply
 2. Selam Merve,

  Bu makale size yardımcı olacaktır.

  https://www.kriptoparahaber.com/alt-coinler-nasil-alinir.html

  Reply
Bizi Takip Edin