Faiz kararından sonra FED Başkanı Powell neler söyledi?

Faiz kararından sonra FED Başkanı Powell neler söyledi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Haber – ABD Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), mevcut hedef oranını 450-475 bp’den 475-500 bp’ye alarak beklenen hatlarda 25 bp’lik bir zam yaptı. Merkez bankası, göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı bir büyümeye işaret ettiğini söyledi. 

Daha da önemlisi, FED, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğunu söyledi. Kripto piyasası, Bitcoin fiyatının yaklaşık %0,50 düşmesiyle FOMC kararına tepki olarak biraz düşüş gösterdi. Piyasalar daha önce, makroekonomik sahne daha fazla sıkılaştırma talep etse de, faiz oranlarında daha fazla artışın bankaları daha da kötü hale getirebileceğinden korkuyordu. 

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, basın toplantısı konuşmasında ise güvercin ve şahin bakışı farklı farklı gösterdi. Powell, merkez bankasının planlarını netleştirdi. Fed’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi amaçlıyor. Bu hedefleri desteklemek için Komite, federal fon oranı için hedef aralığı yüzde 4-3/4 ile yüzde 5’e yükseltmeye karar verdi.”

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrasında dikkat çeken şu açıklamaları yaptı:

“Bankacılık sistemi güçlü, sağlam, dirençli ve yeterli sermayeye sahip. Credit Suisse-UBS anlaşması olumlu bir sonuç olarak görülebilir. Mevduat sahiplerini korumak için araçlarımız var ve bunları kullanmaya hazırız.

Ekonomide yumuşak inişe giden bir yol hala var ve biz bunu bulmaya çalışıyoruz. Faizleri beklediğimizden daha fazla artırmamız gerekirse, bunu yapacağız.”


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Binance

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: