Dört Bitcoin boğa koşusu ve alınacak büyük dersler

İşte 4 ünlü analistten dev Bitcoin tahminleri
Messari CEO'sundan dev Bitcoin tahmini

Bitcoin ve Kripto para birimleri doğası göz önüne alındığında, birçok uzman nereye yönlendirileceğini tahmin etmekte başarısız olmuştur. Yapılan iddialara göre, farklı boğa döngülerini araştırmak, yatırımcıların potansiyel eğilimleri anlamalarına ve muhtemelen en sık sorulan soruyu cevaplamalarına yardımcı olabilir.

Bitcoin fiyatı neden bu kadar uçucu?

İlk Boğa Döngüsü: Eylül 2010 – Haziran 2011

Bitcoin, döngüye güçlü ama parabolik olmayan bir artışla başlıyor. Nisan 2011’e kadar 6 centten 80 centte çıktı, bu da %1,233’lük bir artışa denk geliyor. Bu noktaya kadar, yükseliş çoğunlukla teknolojiyi anlayan ve teknolojinin vizyonunu paylaşan Bitcoin kullanıcıları ve uzun vadeli yatırımcılar tarafından sağlandı.

Sonra, aniden, ortalama yatırımcılar toplanmaya başladı. Fakat piyasa o zamanlar çok küçük ve son derece likit olmayan yapısıyla kalabalığa elverişli değil. Böylece fiyatlar balistikleşir: Bitcoin tam anlamıyla stratosfere fırlar ve 80 centten %4,400 artış ile 36 dolara yükselir.

İkinci Boğa Döngüsü: Ekim 2011 – Nisan 2013

Bu devirden önce, BTC dönüşte 36 dolardan, yaklaşık 2 dolarda düştü. 36 dolardan satanlar mutluydu ancak bu mutluluk fazla sürmedi. 2 dolardan 10 dolara %400’lük bir artışile Bitcoin dikkatleri tekrar çekti. Bu dikkatler sonucu Nisan 2013’e kadar 260 dolara %2500 artışla ulaştı.

Üçüncü Boğa Döngüsü: Nisan 2013 – Aralık 2013

Daha önce olduğu gibi, Nisan ayının en düşük seviyesi olan 50 dolara kadar düşen Bitcoin’de toparlanma başladı yavaş ilerleyen süreç 1 Ekim 2013 itibariyle 100 dolara ulaştı. Ve daha önce olduğu gibi, devasa fiyat patlaması son iki ayda yaşandı. Aralık ayında %1,160 artışla 1.160 dolara yükseldi.

İrrasyonel coşku, sadece ortalama yatırımcıları değil aynı zamanda kripto övgülerinin yayınlandığı medyayı da etkiledi. Tabi bu iyimserlik Bitcoin’in, en uzun süren ayı piyasasına girene kadar.

Aralık 2013’te başlayan kış 1.160 dolar olan Bitcoin’i, %87 düşüşle Ocak 2015 itibariyle 150 dolara kadar geriletti. Fakat, döngünün başında satın alan yatırımcılar orijinal yatırımlarını üç katına çıkardılar. Dahası, bu nokta aynı zamanda tüm zamanların en büyük Bitcoin boğa piyasasının başlangıcıdır…

Dördüncü Boğa Döngüsü: Ocak 2015 – Aralık 2017

Bitcoin’in 2014’ün büyük ayı piyasasından aldığı yaraları kapatması birkaç yıl alıyor. Ancak beklenen büyük eylem 2017’de başlıyor, Bitcoin Ocak ayında kabaca 1000 dolardan Ekim ayında 5.000 dolara kadar sağlam bir hareket başlattı.

Fiyatlar bir roket gibi yükseldi. Bitcoin Aralık’a kadar yaklaşık 20.000 dolara ulaştı. Ve elbette, çöküş kaçınılmaz olarak takip etti. Bitcoin 6 Şubat 2018’de %70 düşüş yaşadı ve bir yıl sonra Bitcoin 5.800 dolara geriledi şu anda ise 3.600 dolar seviyelerinde geziniyor.

Şahsen önceki boğa döngülerine aşina olmayan birçok analist, bunun bir şekilde “yeni bir fenomen” olduğunu iddia ediyor. Açıkçası, BTC bin dolarlık aralığa yerleşmeden önce farklı engellerle karşılaştı. Geçmişte elde ettiği düşüklükler göz önüne alındığında, artış hala düşünülebilir.

Bitcoin’in neden her zaman fiyatlarda düşüş gösterdiğine gelince, öncelikle yatırımcıların ilgisi olabilir. Herhangi bir yatırım stratejisiyle, amaç kar yapmaktır, bu nedenle erken yatırım yapmaya başlayanlar bırakmış olabilir. Dikkate alınması gereken diğer faktörler arasında medya bakış açısı ve birçoğunun tuttuğu ve kullanımlarına ilişkin tutmaya devam ettiği olumsuz bakış açısı da bulunuyor. Her şeye rağmen Bitcoin toparlanıp devam ediyor, bakalım bu sefer nasıl olacak…

Dailyhodl

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir