featured

Blockchain Nedir?

service service
Share

Share This Post

or copy the link

Kripto para haber – Bitcoin ile başlayan Kripto Para sektörüyle, adını sıkça duymaya başladığımız Blockchain nedir?

Blockchain tek bir cümle ile,  şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağınık veri tabanıdır. Bu teknolojiye ise Blockchain Teknolojisi adı verilmiştir.

Bitcoin ve diğer tüm kripto paraların üretilmesini, saklanmasını ve kişiden kişiye transfer edilmesini sağlayan teknoloji, Blockchain’dir.

Blockchain nedir?

Zincirleme bir şifreleme modeline dayanan Blockchain, kırılamaz ancak takip edilebilir bir yapıya sahiptir. Tıpkı Bitcoin gibi, herhangi bir merkeze bağlı olmadığından güvenli, kişiden-kişiye, birebir işlemler yapılabilmektedir.

Genelde Bitcoin ve Blockchain, sektör takipçileri tarafından karıştırılsa da,  Bitcoin, bir dijital para birimi, Blockchain ise, bir veri tabanı teknolojisinin adıdır.

Blockchain, modern teknolojinin bir ürünü olarak ortaya çıkan, merkezi olmayan bir veri saklama ve paylaşma sistemidir. Bu teknoloji, verilerin güvenli ve şeffaf bir şekilde paylaşılmasını sağlayan bir dizi blok içeren zincir yapısını kullanır. İlk olarak kripto para Bitcoin’in temeli olarak ortaya çıkan blockchain, daha sonra pek çok sektörde kullanım alanı bulmuştur.

Blockchain, mevcut sistemleri ortadan kaldırabilecek güce sahip. 

Nasıl ki bir para transferi için bir bankaya ihtiyaç varsa, bir dijital para transferi için de Blockchain’e ihtiyacınız vardır. İşte bu yüzden Blockchain, mevcut tüm sistemlere alternatif bir çözümdür.

Neler yapılabilir?

Blockchain sayesinde, herhangi bankaya ya da kuruma ihtiyacınız olmadan, dijital para transferleri yapabilir, veri saklayabilir, mesajlaşabilir ve dilediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz.

Blockchain yaygınlaştıkça, bu teknolojiye yatırım yapan oyuncularının sayısı da artmaktadır. Bankalar, e-ticaret siteleri, pazar araştırma merkezleri ve daha birçok sektör tarafından Blockchain’e olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Blockchain’in interneti tamamen değiştireceğini, hatta gelecekte dijital kimlik olarak bile kullanılabileceğini ön görenler dahi mevcut. Öyleki, Edurne ve Mayel, adlarındaki bir çift, evliliklerini Blockchain üzerinden gerçekleştirerek tarihe geçtiler. Çift aynı zamanda evliliklerini ilan ettikleri siteden düğün hediyesi olarak Bitcoin ile bağış da kabul etti.

Günümüzde Blockchain teknolojisi ile her sektör ilgilense de, geleneksel Bankacılık sistemlerine entegre edildiğinde milyarlarca dolar tasarruf edileceği ön görülmektedir.

Her geçen gün birçok dev, Blockchain alanında araştırmalar, yatırımlar ve anlaşmalar yapmaktadır.

Blockchain Teknolojisi ile ilgilenen isimler

Hollanda bankaları, ABN Amro, ING, Rabobank, NASDAQ, Japonya’nın en büyük ve Dünyanın üçüncü büyük bankası olan MUFG, Microsoft, Deutsche Bank ve Goldman Sachs gibi birçok banka ve teknoloji şirketi, Blockchain üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bildiğiniz gibi Ülkemizde de, Ripple ile bir anlaşma yaparak, Uluslararası para transferlerinde Blok Zincir kullanacak olan ilk Banka da Akbank olmuştu.

Blockchain Teknolojisinin Kullanım Alanları

Kripto Para Sektörü için Önemi

Blockchain, kripto para sektörünün temelini oluşturur. Kripto paraların transferi ve kaydı, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan blockchain üzerinde gerçekleşir. Bu sayede güvenli, hızlı ve düşük maliyetli işlemler mümkün hale gelir. Aynı zamanda blockchain teknolojisi, sahte paraların tespiti, takip edilebilirlik ve kimlik doğrulama gibi alanlarda da kripto paraların güvenilirliğini artırır.

Finans Sektörü için Önemi

Finans sektörü, blockchain teknolojisinin en fazla etkilendiği alanlardan biridir. Geleneksel finansal işlemler karmaşık, zaman alıcı ve maliyetli olabilirken, blockchain ile bu süreçler hızlanır ve maliyetler düşer. Özellikle uluslararası para transferleri ve sınır ötesi işlemler, blockchain sayesinde anında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda blockchain teknolojisi, finansal verilerin güvenli ve şeffaf bir şekilde saklanmasını sağlar.

Diğer Önemli Alt Başlıklar

Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts)

Akıllı sözleşmeler, otomatik olarak çalışan ve işlem koşullarını yerine getiren dijital sözleşmelerdir. Blockchain üzerine programlanan bu sözleşmeler, işlemleri merkezi olmayan bir şekilde gerçekleştirir ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Değişen İş Modelleri

Blockchain teknolojisi, iş modellerini temelinden değiştirme potansiyeline sahiptir. Orta adamları ve aracıları ortadan kaldırarak doğrudan kişiler arası işlemleri mümkün kılarak, daha verimli ve uygun maliyetli iş modelleri oluşturabilir.

İzlenebilirlik ve Transparanlık

Blockchain, ürünlerin tedarik zinciri boyunca takip edilmesine ve sahte ürünlerin tespit edilmesine olanak tanır. Bu sayede tüketici güveni artar ve endüstrilerde daha şeffaf bir ortam oluşur.

Özetle, Blockchain teknolojisi, her geçen gün yeni bir alanda hayatımızı kolaylaştırmaya devam edecek gibi görünüyor. Bankacılık sektöründen tutunda ulaşım, haberleşmeye kadar birçok sektörde bu teknolojiyi kullanıyor olabiliriz. Hatta, vatandaşların kimlikleri, ehliyetleri, resmi evrakları dahi Blockchain sayesinde dijital ortamda kullanılabilir.

Gelecekte Blockchain Teknolojisi ile oy dahi kullanabiliriz, kim bilir…

Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 Comment

 1. 26 June 2017, 03:24

  İngilizce de “chain block” adı verilen ve sanayide kullanılan bir mekanizmayla karıştırıyorsunuz herhalde. “Chain block” tamlamasında “chain” sıfat olduğu halde, “blockchain” tamlaması bir isim tamlamasıdır. Verileri içinde barındıran blokların dizilişini ima ettiği için “blok zinciri” olmalıdır. Sizce “Pide kuyruk” doğru bir ifade olur muydu?

  Reply
 2. Yönetici 26 June 2017, 06:15

  Kelime olarak incelerseniz doğru, ”blockchain” kavramı dilimize blok zincir olarak girse de, sektörde blockchain olarak yaygınlaşmaya başladı.
  Bu sebeple, bazı makalelerde blok zincir, bazılarında ise blockchain olarak geçebilmektedir.
  Teşekkürler

  Reply
Bizi Takip Edin