featured

Blockchain Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ile başlayan Kripto Para sektörüyle, adını sıkça duymaya başladığımız Blockchain nedir?

Blockchain tek bir cümle ile,  şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağınık veri tabanıdır. Bu teknolojiye ise Blockchain Teknolojisi adı verilmiştir.

Bitcoin ve diğer tüm kripto paraların üretilmesini, saklanmasını ve kişiden kişiye transfer edilmesini sağlayan teknoloji, Blockchain’dir.

Blockchain nedir?

Zincirleme bir şifreleme modeline dayanan Blockchain, kırılamaz ancak takip edilebilir bir yapıya sahiptir. Tıpkı Bitcoin gibi, herhangi bir merkeze bağlı olmadığından güvenli, kişiden-kişiye, birebir işlemler yapılabilmektedir.

Genelde Bitcoin ve Blockchain, sektör takipçileri tarafından karıştırılsa da,  Bitcoin, bir dijital para birimi, Blockchain ise, bir veri tabanı teknolojisinin adıdır.

Blockchain, mevcut sistemleri ortadan kaldırabilecek güce sahip. 

Gbextr

Nasıl ki bir para transferi için bir bankaya ihtiyaç varsa, bir dijital para transferi için de Blockchain’e ihtiyacınız vardır. İşte bu yüzden Blockchain, mevcut tüm sistemlere alternatif bir çözümdür.

Neler yapılabilir?

Blockchain sayesinde, herhangi bankaya ya da kuruma ihtiyacınız olmadan, dijital para transferleri yapabilir, veri saklayabilir, mesajlaşabilir ve dilediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz.

Blockchain yaygınlaştıkça, bu teknolojiye yatırım yapan oyuncularının sayısı da artmaktadır. Bankalar, e-ticaret siteleri, pazar araştırma merkezleri ve daha birçok sektör tarafından Blockchain’e olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Blockchain’in interneti tamamen değiştireceğini, hatta gelecekte dijital kimlik olarak bile kullanılabileceğini ön görenler dahi mevcut. Öyleki, Edurne ve Mayel, adlarındaki bir çift, evliliklerini Blockchain üzerinden gerçekleştirerek tarihe geçtiler. Çift aynı zamanda evliliklerini ilan ettikleri siteden düğün hediyesi olarak Bitcoin ile bağış da kabul etti.

Günümüzde Blockchain teknolojisi ile her sektör ilgilense de, geleneksel Bankacılık sistemlerine entegre edildiğinde milyarlarca dolar tasarruf edileceği ön görülmektedir.

Her geçen gün birçok dev, Blockchain alanında araştırmalar, yatırımlar ve anlaşmalar yapmaktadır.

Blockchain Teknolojisi ile ilgilenen isimler

Hollanda bankaları, ABN Amro, ING, Rabobank, NASDAQ, Japonya’nın en büyük ve Dünyanın üçüncü büyük bankası olan MUFG, Microsoft, Deutsche Bank ve Goldman Sachs gibi birçok banka ve teknoloji şirketi, Blockchain üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bildiğiniz gibi Ülkemizde de, Ripple ile bir anlaşma yaparak, Uluslararası para transferlerinde Blok Zincir kullanacak olan ilk Banka da Akbank olmuştu.

Özetle, Blockchain teknolojisi, her geçen gün yeni bir alanda hayatımızı kolaylaştırmaya devam edecek gibi görünüyor. Bankacılık sektöründen tutunda ulaşım, haberleşmeye kadar birçok sektörde bu teknolojiyi kullanıyor olabiliriz. Hatta, vatandaşların kimlikleri, ehliyetleri, resmi evrakları dahi Blockchain sayesinde dijital ortamda kullanılabilir.

Gelecekte Blockchain Teknolojisi ile oy dahi kullanabiliriz, kim bilir…

 

 

reklamBinance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin