Yaklaşan Bitcoin halving olayı, yatırımcılara ne vadediyor?

Yaklaşan Bitcoin halving olayı, yatırımcılara ne vaat ediyor?
Yaklaşan Bitcoin halving olayı, yatırımcılara ne vaat ediyor?

Bitcoin (BTC) halving, en çok beklenen olaylardan biri ve tarihsel olarak yükselişi tetikleyici bir etken olarak görülüyor. 24 Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen Bitcoin halving olayı, bugüne kadarki üçüncü olacak. Bitcoin ağındaki madenciler için blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşecek. Bugüne kadar, Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık yüzde 84’ü olan 17,6 milyon BTC çıkarıldı.

Grayscale, en son raporunda, bu “çok yönlü” olayın fiyat ve arz açısından önemini analiz ediyor. Halving, Bitcoin’in açık rekabet yoluyla BTC’nin adil ve şeffaf bir şekilde dağıtılmasını sağlayan ve madencileri, ekonomik kıtlık ilkesini korurken işlemleri doğrulamak için teşvik eden ekonomik modelinin temel bir özelliğidir.

Yatırımcıların risk iştahındaki değişim

Tarihsel olarak, birinci ve ikinci Bitcoin halving olayını izleyen bir yıllık dönemde, BTC fiyatı sırasıyla yaklaşık 81x ve 3x arttı. Kripto alanındaki bazı yatırımcıların kısa vadeli önyargıları olmasına rağmen, çok sayıda mevcut Bitcoin sahibi olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu olay birçok kişi için keşfedilmemiş bir bölge.

15 Mart 2019 tarihi itibariyle günde 1.800 BTC çıkarılıyor ve bu halving sonrasında 900 BTC’ye düşecek. Bu nedenle, Bitcoin gibi sınırlı bir varlık için, “arz üzerindeki herhangi bir kısıtlama” fiyat üzerinde önemli etki yapacak. Raporda konuya yönelik olarak şunlar belirtiliyor:

Son gelişmeler döngüsel makro güçler ve yatırımcıların ağ temelleri yerine risk alma iştahındaki değişimlerden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Yaklaşan halving olayı, Bitcoin yatırımını cazip hale getiriyor

Bitcoin ağının sağlığına gelince, 2018’in ilk yarısında kısa bir düşüş gördükten sonra, ağ etkinliği dengelendi ve son birkaç ay boyunca ılımlı bir artış gösterdi. Raporda konuya yönelik olarak şunlar belirtiliyor:

Birçok yatırımcı varlık fiyatlarına göre büyük sermaye girişlerini potansiyel gelecek fiyat momentumunun temel bir işareti olarak görüyor. Aralık ayında bu metrik, 2015 yılının ikinci çeyreğinden bu yana ve Temmuz 2016’da halving olayı gerçekleşmeden yaklaşık on dört ay önce en yüksek seviyesine ulaştı.

Grayscale raporunda, büyük düşüşlerin dijital varlıklara özgü olmadığı ve tüm varlık sınıflarında ve pazarlarında gerçekleştiği sonucuna varıyor. Yaklaşan halving olayı, ağ temellerinin gelişmesi ve güçlü nispi yatırım faaliyeti, yüksek risk toleransı ve çok yıllı yatırım ufku olan yatırımcılar için Bitcoin’i cazip bir giriş noktası haline getiriyor.

Bitcoinexchangeguide

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Siz Ne Düşünüyorsunuz?


Binance