in , ,

XRP piyasası “death cross”a hazırlanıyor, Bu düşüş sinyali piyasa genelini etkiler mi?

XRP, Ripple davasındaki güncellemelere göre toparlanmaya başlayabilir
XRP, Ripple davasındaki güncellemelere göre toparlanmaya başlayabilir

Kripto Para Haber – Günlük XRP grafiğine bakıldığında yaklaşmakta olan “death cross” artık kaçınılmaz gibi gözüküyor. XRP pazarında son “death cross”, Şubat ayında gerçekleşmişti ancak 2 gün sonra yukarı dönen piyasa, bu hareketli ortalama geçişini bertaraf etti ve yükseliş trendinin devamını görmüştük. Ancak şu anki piyasa koşullarıyla Şubat dönemi arasında farklılıklar söz konusu.

XRP/USDT Günlük Grafiği

XRP/USDT Günlük
kaynak: tradingview

XRP düşüş sinyali olarak yorumlanan “death cross”, piyasa genel durumu için de bir işaret olabilir mi? Yani XRP’nin piyasa genel algısı etkileme gücü var mı? Bazı analistler etkisi olduğunu düşünüyor.


Grafiğe baktığımızda kaçınılmaz gibi gözüken 50 günlük basit hareketli ortalamanın, 200 günlük basit ortalama altına kayması (death cross) önümüzdeki birkaç gün içerisinde gerçekleşebilir.

Kripto piyasasında en son Şubat döneminde görülen death cross, önceki Mart 2020, Ağustos 2019, Nisan 2018, Ocak 2017 ve Mayıs 2016 da görülmüştü ve nispeten düşüşlerin derecesi zayıf oldu.

Ancak Mayıs 2014’de görülen death cross, hızlı ve sert bir satış baskısına neden olmuştu. Kısacası tek bir kriter olarak hareketi ortalama negatif geçişi, kesin bir düşüşü ifade etmeyebilir. Bu diğer göstergelerle de desteklenmelidir. Teknik analizde tek bir göstergeden hareket ederek pozisyon almak, sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Ancak piyasanın çoğunluğunun takip ettiği ve bir isim verdiği böyle bir hareketli ortalama geçişi, dikkatle takip edilmeli.

Bitcoin piyasasında “death cross” gerçekleşmişti

BTC/USDT günlük
kaynak: tradingview

Bitcoin (BTC), 19-20 Haziran tarihinde (yaklaşık bir ay önce) bir death cross yaşadı. O dönem 35.000 dolar seviyesinde olan piyasa, son bir ayda beklenildiği gibi büyük düşüşler görmediyse de düşüş eğiliminden kurutulamadı. Grafik incelendiğinde görülebilir ki 32.000 doların hemen altında oluşan bir direnç alanı, BTC’nin daha fazla değer kaybetmesini engelliyor.

BTC fiyatı ise 31.600-800 aralığıyla 50 günlük SMA arasında sıkışmış bir görünüm veriyor. 50 SMA’nın eğimi aşağı yönde. Görünüşe göre 35.000 doların üzerinde bir haftalık kapanış gelmedikçe bir toparlanmadan bahsedilmeyecek. Aşağı yönlü görünüm ise her geçen gün piyasada stresi artıyor gibi. Şimdi piyasanın büyük sermayeli altcoinlerinden biri olan XRP’nin de death cross aşamasına girmesi, ek bir stres olarak yorumlanırsa, aşağı yönlü bir volatil hareketler kapıda olabilir.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin ’de düşüş hızlanacak mı? Yoksa analistin dediği gibi bireysel yatırımcı piyasayı kurtarabilir mi?

Bitcoin’de düşüş hızlanacak mı? Yoksa analistin dediği gibi bireysel yatırımcı piyasayı kurtarabilir mi?

THORChain, ikinci kez hacklendi! Hacker'ın ne istediği açıklandı

Thorchain, ağına yapılan son saldırıyı Satoshi Nakamoto örneğiyle savunuyor