in ,

Wall Street Journal gazetesindeki yazardan El Salvador’a yönelik şok açıklama

Wall Street Journal gazetesindeki yazardan El Salvador'a yönelik şok açıklama
Wall Street Journal gazetesindeki yazardan El Salvador'a yönelik şok açıklama

Kripto Para Haber – El Salvador, Bitcoin’in 7 Eylül’de yasal bir ihale olarak entegrasyonundan bu yana Bitcoin savunucularından ve dünyanın her yerinden büyük destek aldı.

Ülke, Bitcoin’i ulusal bir para birimi olarak benimseyen ilk ülke olduğu için kripto para topluluğu, yasanın başlaması için özellikle heyecanlıydı. Bununla birlikte desteğin büyük olmasıyla aynı şekilde, eleştirmenler hareketin uzun vadede neden olabileceği potansiyel tehlikeler hakkında önemli açıklamalar yapmakta.


Bitcoin’in diğer faktörlerin yanı sıra oynaklığının ülkeye ekonomisinin büyük bir kısmına mâl olabileceğine dair ortak bir korku bulunuyor. Bu endişeler IMF, Dünya Bankası, popüler Bitcoin eleştirmenleri Peter Schiff ve CryptoWhale tarafından dile getirildi ancak, çok yakın bir zamanda Wall Street Journal, El Salvador’un Bitcoin yasasının neden “Büyük bir Bitcoin dolandırıcılığı” olduğunun nedenlerini ayrıntılı bir şekilde açıkladı.

El Salvador ve Bitcoin riski

Anastasia O’Grady tarafından yapılan bu eleştirinin, Bitcoin’in oynaklığının ülke vatandaşlarına varlığın kullanılmasıyla gelen yeniliğin yapacağından daha fazla zarar vereceğini iddia ettiğini öne sürmekte. Başkan’ın kararının neden zayıf ve bilgisiz olduğuna dair örnekler olarak, lansman tarihinde Bitcoin’in değerindeki %17’lik düşüşün yanı sıra hükümet tarafından kullanılan e-cüzdanın çökmesini gösteriyor.

O’Grady var olan riski şu şekilde dile getirdi:

Yatırım ve büyümeye ihtiyaç duyan fakir bir ülke için zorunlu Bitcoin kullanımı oldukça tehlikelidir. Örneğin, havale veya ticari işlemlerde Bitcoin alan Salvadorlular, ya bu sanal alemde var olan varlığı elinde bulundurarak maruz kalınan zarar olasılığını kabul etmek zorunda kalacak ya da çok az şeffaflığa sahip devlet destekli bir kuruluş olan Chivo aracılığıyla satacak.

Bununla birlikte, kripto para savunucuları makaleye yanıt verdiler ve şimdiye kadar Başkan Nayib Bukele’ninkine çok benzeyen önceki duruşlarını yinelediler. Piyasa ve ülke başkanı, Bitcoin’in yasal ihale olarak benimsenmesinin, ülke için uzun vadede ekonomilerini geliştirirken finansal inovasyonun benimsenmesini genişletmek için bir deneme ve görme süreci olduğunu savunuyor. Cumhurbaşkanının eleştirilere verdiği yanıtlar, muhalefet partilerinin yasal adımlar atmak istemelerine rağmen meydan okumasını da yineledi.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Goldman Sachs uzmanı: “Ripple piyasayı yeniden tanımlayacak!”

Goldman Sachs uzmanından çarpıcı Ripple açıklaması! Köklü değişiklik…

Hangi DeFi tokenleri bu hafta çift haneli kazançlar elde etti?

Hangi DeFi tokenleri bu hafta çift haneli kazançlar elde etti?