in , , ,

Uzmanlar altın ile Bitcoin arasında ters korelâsyona işaret ediyor. Bunun BTC için anlamı ne?

Usta yatırımcıdan çarpıcı Bitcoin ve altın öngörüsü!
Usta yatırımcıdan çarpıcı Bitcoin ve altın öngörüsü!

Şubat ayının ortasından beri savunmada olan altın, yaklaşık yüzde 6’lık bir düşüş kaydetti. Bunun yanında Bitcoin, yükseliş trendine devam ediyor. Fiyat hareketlerini inceleyen uzmanlar ise iki varlık arasında bir ters korelâsyon olduğunu saptadılar.

Bitcoin ve altın arasındaki 90 günlük korelâsyon katsayısı – iki değişken arasındaki doğrusal birbirine bağımlılığın istatistiksel ölçütü – şu anda 20 Mart’tan bu yana en düşük seviye olan -0,71 olarak ölçüldü.

İki varlık arasından hesaplanan bu değerin negatif olması aralarında ters bir ilişki olduğu sonucunu doğurur. Yani iki değişken, Kasım ayından bu yana Bitcoin ve altın arasında olduğu gibi ters yönde hareket ederler.

Örneğin, sarı metal 13 Kasım’da yatırımcılar arasında ons başına 1.200 dolardan el değiştiriyordu ve Aralık sonunda 1.300 dolar psikolojik direnci test edildi. Aynı dönemde, Bitstamp verilerine göre, Bitcoin 6.200 dolardan 3.122 dolara kadar düştü.

Bu arada korelâsyonun nedensellik anlamına gelmediğine dikkat çekmek gerekir. İki değişken arasında güçlü bir korelâsyon oluştuğunda, bunun birisinin diğerine neden olduğu veya etkilediği anlamına gelmez.

Kasım-Aralık aylarında görülen altın rallisi, Federal Rezerv’in 2019’da faiz artırımlarını durduracağı yönündeki spekülasyonlar tarafından tetiklenen ABD dolarının zayıflığının nedeni olabilir. Bitcoin ise doların yaşadığı bu değer kaybından yararlanamayarak 15 ayın en düşük seviyesi 3.100 dolar civarına kadar düştü.

Altın ve Bitcoin arasında ters korelâsyon 1. çeyrekte biraz azaldı

İki varlık arasındaki negatif korelâsyon ilk çeyrekte bir miktar zayıfladı. Bitcoin Şubat ayı sonuna kadar 4.000 dolara yükseldi. Altın ise 20 Şubat’ta 1.346 dolara kadar yükseldi.

Bununla birlikte, Şubat ayı sonunda, altın piyasası, FED’in Mart ayı için faiz artırımını durması haberinin satın alınması ile fiyatlanmasını tamamladı.

Altın nihayetinde Mart ayını 1300 doların altında bitirdi. Ve o zamandan beri köşeye sıkışmışa benziyor. Bu yazı yayına hazırlanırken, Şubat ayındaki en yüksek değerinden yüzde 5,6 düşüşü gösteren ons başına 1.270 dolardan işlem görüyordu.

İlginç bir şekilde, Bitcoin, 2 Nisan’da ana direnç noktası olarak görülen 4.236 doları, altın, 1300 doların altında kabul gördükten iki gün sonra kırmayı başardı. ve CoinDesk fiyat verilerine göre, beş ayın en yükseği 5.622 dolara yükseldi. Bu, değerli metal ile olan güçlü ters korelâsyonu canlandırdı.

Altın giderek daha zayıf gözükse de, kripto para piyasası liderinin devam eden ralliyi 6.000 dolarlık psikolojik direncin ötesine uzatabileceğine inanmak için birçok sebep var.

Altın ve BTC teknik görünümü

Teknik açıdan bakıldığında, altın gerçekten de “omuz-baş-omuz (OBO)” olarak adlandırılan ve tersine dönme eğilimi olarak görülen aşağı yönlü bir piyasa yapısının içinde bulunuyor.

Model genellikle ortası en yüksek olan ardışık üç çukur olarak görünür. Esasen art arda yükselen zirve değerlerinin yükseliş çizgisini sürdürme eğiliminin başarısız olduğunu gösterir.

Bitcoin altın fiyatındaki düşüşten nemalanabilir mi?

Altın, 16 Nisan’da formasyonun boyun çizgisini aşağı yönlü kırdı. Ve şu an 1252 dolarda bulunan 200 günlük hareketli ortalama ile formasyonunun boyun çizgisi (neckline) arasında yön bulma eğiliminde. Düşüşün derinleşmemesi için 200 günlük hareketli ortalama seviyesinde destek bulması oldukça önemli.

Bununla birlikte, OBO formasyonun başarılı bir şekilde çalışması durumunda baş büyüklüğünü kırılma noktasından çıkararak ölçüm yapılırsa bu da 1220 doları işaret ediyor.

Korelâsyon nedensellik değil fakat altının kısa vadeli düşüş eğilimi, Bitcoin’in yönü için olumlu bir işaret olabilir.

coindesk

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
bmw vechain

BMW VeChain Blockchain ortaklığı meyvelerini vermeye başlıyor

kripto para

İlk 10 kripto para 4 Mayıs destek direnç seviyeleri