in ,

Ukrayna kripto para transferlerini izlemeye başlıyor!

Ukrayna kripto para transferlerini izlemeye başlıyor!
Ukrayna kripto para transferlerini izlemeye başlıyor!

Ukrayna Maliye Bakanı Oksana Makarova, Ukrayna hükümetinin 1.200 doların üzerindeki kripto para işlemlerini takip etmeyi planladığını açıkladı.

Makarova, geçen ay Başkan Volodymir Zelensky tarafından imzalanan ve kripto para birimi işlemleriyle ilgili en son Finansal Eylem Görev Gücü tavsiyelerine göre Ukrayna’nın kara para aklama uygulamalarını güçlendiren bir yasa hakkında konuştu.

Ukrayna kripto para birimleri izleme listesine aldı

Ukrayna kara para aklama yasası, kripto paraları ilk kez izleme listesine aldı. İnceleme sürecini tetikleme eşiği, 1.200 ABD dolarına tekabül eden 30.000 Ukrayna grivnası olarak belirlendi.


Makarova, konuyla ilgili şunları söyledi:

Borsalar, eşanjörler, bankalar veya diğer şirketler, kripto para birimleri üzerinden 30.000 UAH’den fazla işlem gerçekleştirirse bu işlemi doğrulamalı ve ayrıntılı müşteri bilgileri toplamalıdırlar. Müşteri, sanal varlıklarının kaynağı ve hedefi hakkında kapsamlı bilgi sağlamalıdır.

2020’de Bitcoin’den daha iyi performans göstermesi beklenen 3 altcoin

Yasa dışı işlemlerde kripto paralara el konabilecek

Böyle bir işlem ödeme hizmeti sağlayıcısına şüpheli görünürse firmanın işlemi finansal gözlemciye, yani Devlet Finansal İzleme Servisi’ne (SCFM) bildirmesi gerekecek. Ajans ayrıca, şüpheli işlemleri engelleme ve hatta yasa dışı işlemlerden kaynaklanan kripto paralara el koyma kapasitesine sahip olacak.

Makarova:

SCFM, kripto varlıkların kökenleri ve kullanımları hakkında araştırmalara izin veren analitik bir ürüne erişime sahip. İşlemleri şu an durdurmak imkansız ancak kripto cüzdanlarını engellemek ve yasa dışı olarak elde edilen kripto varlıklarını kaldırmak mümkün. Karmaşık soruşturmalar sonucunda kriptonun özel anahtarlarına erişerek bunu yapabiliriz.

Bir varlık sınıfı olarak kripto para birimi henüz Ukrayna kanunları tarafından tanımlanmadı. Makarova, birkaç ulusal ajansın katılımıyla bir çalışma grubunun önümüzdeki dört ay içinde Ukrayna’daki sanal varlıklar için yeni bir düzenleme getirmesi gerektiğini söyledi. Kasım ayında Ukrayna parlamentosuna kripto geliri üzerinden yüzde 5 vergi öneren bir yasa tasarısı sunuldu.

Amaç sektörün önünü kapatmak değil, onu geliştirmek

Şu anda Ukrayna’da ne kadar kripto dolaşımının olduğuna dair resmi bir istatistik yok. Ancak Makarova, ülkedeki kara para aklamanın çoğu hâlâ nakitle yapılıyor olsa da, kripto para hacminin oldukça yüksek olduğuna inanıyor:

Suçlularımızın ve yolsuzluk görevlilerinin oldukça muhafazakâr olduğunu ve fonları hala nakit olarak sakladıklarını düşünüyorum. Bu nedenle, kripto para birimlerinin yasallaştırılmasında bir tehdit değil, ülkemizde bu endüstrinin gelişimi için fırsatlar görüyorum.


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Mart Polkadot ve XRP fiyat analizi

Litecoin analizi: LTC fiyatı için sıradaki hamleler

Tone Vays, Bitcoin yatırımcılarını uyardı.

Bitcoin 9 bin doları aştı: Tone Vays yatırımcıları uyardı